Informacje

 • Znaleźli ogromny posąg faraona.
  "To jedno z najważniejszych odkryć w historii"

  09-03-2017 21:48

  Może on przedstawiać Ramzesa II

  W Egipcie znaleziono fragmenty posągów dwóch starożytnych faraonów. Egipsko-niemiecka ekspedycja odkryła fragmenty rzeźb na terenie obecnego Kairu, niedaleko ruin świątyni Ramzesa II.

  Archeolodzy z Egiptu i Niemiec odkryli ogromny, ośmiometrowy posąg, wykonany z kwarcytu, który był zanurzony w wodzie gruntowej w slumsach Kairu. Znalezisko najprawdopodobniej przedstawia czczonego faraona Ramzesa II, który rządził Egiptem ponad 3 tysiące lat temu.

  Jedno z najważniejszych odkryć w historii

  Odkrycia, które okrzyknięto przez Ministerstwo Starożytności jednym z najważniejszych w historii, dokonano w starożytnym mieście Heliopolis, które znajduje się we wschodniej części obecnego Kairu, w pobliżu ruin świątyni Ramzesa II.

  Ramzes II, znany również jako Ramzes Wielki, był najsilniejszym i jednym z najdłużej żyjących władców starożytnego Egiptu. Był trzecim faraonem z XIX dynastii, synem i następcą Seti I. Rządził od 1279 do 1213 roku p.n.e.

  - Znaleźliśmy popiersie posągu i dolną część głowy, a teraz usunęliśmy głowę i odkryliśmy koronę, prawe ucho i fragment prawego oka - powiedział minister Ministerstwo Starożytności Khaled al-Anani.

  W czwartek archeolodzy razem z urzędnikami, lokalnymi mieszkańcami i przedstawicielami mediów byli świadkami tego, jak koparka wyciągnęła głowę posągu z wody.

  Posąg innego faraona

  Wspólna egipsko-niemiecka wyprawa odkryła również fragment innej statuy. Była to górna część wapiennego posągu naturalnej wielkości faraona Seti II, wnuka Ramzesa II. Część, którą znaleziono miała 80 cm długości.

  Świątynia w Heliopolis została założona przez Ramzesa II, co zdaje się potwierdzać fakt, że znaleziony posąg przedstawia właśnie tego faraona. Była to jedna z największych świątyń w Egipcie, jednak została zniszczona w czasach grecko-rzymskich.

  Archeolodzy chcą odtworzyć posągi

  Eksperci będą teraz próbować wyodrębnić pozostałe fragmenty obu rzeźb, by móc je odtworzyć. Jeżeli im się to uda, a informacja o tym, że jeden z posągów przedstawia Ramzesa II, rzeźba zostanie przeniesiona do wejścia Wielkiego Muzeum Egipskiego i zostanie pokazana w 2018 roku.Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
 • Tytul
  A sa nie starozytni Faraonowie?
  ~Ramzio /2017-03-10 20:25
 • Rząd
  Rządził aż -66 lat
  ~dsds /2017-03-10 12:00
 • TVN Meteo
  A co ten temat ma wspólnego z meteorologią?
  ~qwerty /2017-03-10 08:43
 • Egipt
  Nie bardzo wiem co w tym takiego wielkiego, Ramzes II pozostawił po sobie największa liczbę posągów. Były produkowane na masową skalę, bardzo często uzurpowano starsze rzeźby poprzednich faraonów, zmieniając tylko imię władcy. Co do świątyni Ra w Heliopolis, to mało o niej wiadomo, bo ruiny znajdują się pod Kairem, dodatkowo wody gruntowe utrudniają pracę w Dolnym Egipcie/Delcie Nilu.
  sindanoriello /2017-03-09 22:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

"Jest pełnia lata, a za nami jedne z najchłodniejszych nocy w tym okresie. Tempe...

Tomasz Wasilewski

alt

Na kilka dni gorące powietrze zostało wyparte z Polski przez chłodniejsze, które...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem wyżu znad Estonii....