Dobre Klimaty

Dobre Klimaty - sezon 2, odc. 16. Budownictwo pasywne - kompleks biurowy

12-03-2014 17:04

W tym odcinku odwiedzimy biurowiec pasywny PNT Euro-Centrum w Katowicach. Budynek ten został nagrodzony w 2013 roku prestiżową nagrodą Green Building Award przyznawana przez Komisję Europejską dla najbardziej energooszczędnych obiektów w Europie Środkowo-Wschodniej. Budynek pasywny PNT Euro-Centrum w całości został oparty na ekologicznych i energooszczędnych rozwiązaniach. To sprawia, że w ciągu roku do grzania, chłodzenia lub wentylacji potrzebuje zaledwie 15 kWh/m2. W tym odcinku dodatkowo dowiemy się również jakie pułapki czyhają w internecie na poszukiwaczy informacji o budownictwie energooszczędnym i w jaki sposób ich uniknąć.

Kolejne odcinki

 • Słaba realizacja ciekawego tematu
  Do napisania tego tekstu skłonił mnie ostatni odcinek, a dokładnie ostatnie wypowiedziane w nim zdanie: "...musi być dobrze zaprojektowany , a takie są nasze programy".
  Idea program tego programu jest super, ale o realizacji niestety nie można tego powiedzieć. Zastanawiam się, czy realizatorzy specjalnie robią z ludzi idiotów czy to tylko niezamierzone działanie i bezmyślność. W czasie programu pojawiają się plansze z interesującymi informacjami, których nawet bardzo szybko czytająca osoba nie ma szans przeczytać. Zamiast powrotu do pokazywania skądinąd sympatycznego prowadzącego można trochę dłużej prezentować plansze z danymi technicznymi. Np co to jest moderator zimnoplazmowy nie byłem w stanie doczytać, a parametry domu pasywnego to już była prawdziwa masakra. Więcej czasu realizatorzy poświęcili na pokazanie kilku desek na elewacji domu, czy też poręczy schodów drewnianych.
  Denerwujący jest również pojawiający się co jakiś czas palec klikający w kolorowe kółeczko. Całość służy chyba tylko do rozpraszania widza, który jeżeli jest myślący powinien się w tym momencie zastanowić nad rzetelnością przekazywanych informacji
  ~rozczarowany /2013-11-26 21:31
 • Następne odcinki?
  Kiedy będą następne odcinki?
  ~sztylu /2013-10-28 18:34
 • Dom Pasywny ( niskoenergetyczny)
  Program z dnia 22.09.2013
  Dlaczego w domu pasywnym na dachu widać kominy spalinowe ,czy to znaczy ,ze mamy innne źródła ciepła ,uważam ,że jest używany kominek ,ktorego widać na filmie razem ze zgromadzonym drewnwm opałowym .
  Uważam ,ze przedstawione dane domu za zuzycie energii w programie nie są pełne ,gdyz pomijają koszty drewna .

  Proszę o podanie rzeczywistych łacznych kosztów podgrzania wody użytkowej
  ,wentyalacji oraz ogrzania domu razem z kosztami drewna do kominka.
  Najlepiej niech to zrobi expert

  Mam dom niskonergertyczny ,ktorego używam od pieciu lat
  Parterowy o konstrucji drewnianej ,wentyalcja z odzyskiem ciepła, solar ,gaz kociał kondensacyjny(Viessmann) - Dom budowany i używany z rozmysłem .(U scian 0,12 W/qm, dla całego domu 0,18 W/qm)

  Pozdrawiam

  Jarkki
  ~jarkki /2013-09-22 11:15
 • NdlnKsdceBanKEIVANh
  That insight's just what I've been looknig for. Thanks!
  ~ymeXHoiPUHb /2013-05-01 21:38
 • szanowny panie doktorze
  Panie Doktorze proponowałbym pochodzić z dziećmi na zajęcia do szkoły podstawowej, tam kwestie te są wiedzą elementarną.
  A tak poważnie -drewno jako opał jest ekologiczne tam gdzie jest go dużo i znajduje się blisko odbiorcy. Bo transport 1000km paliwa jest nieekologiczny .To jeden aspekt.
  Drugi to to ze ilość Co2 spalana =ilości Co2 wchłanianej
  Bilans wychodzi na zero .
  Pozdrawiam
  ~proclima /2011-11-30 19:29