Po przejściu Stefana 1,9 tys. odbiorców bez prądu. W poniedziałek było to 60 tys.

Silny wiatr łamał w Szczecinie drzewa i niszczył linie energetyczne
Silny wiatr łamał w Szczecinie drzewa i niszczył linie energetyczne
Silny wiatr łamał w Szczecinie drzewa i niszczył linie energetyczne

- Około 60 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Najwięcej, bo ok. 20 tys., w woj. lubelskim - podało w poniedziałek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. To jeden ze skutków wichur związanych z cyklonem Stefan. Dzień później liczba znacznie zmalała - od dostaw energii odciętych było nieco ponad 1,9 tys. odbiorców.

We wtorek do godzin południowych nie udało się usunąć wszystkich usterek, poinformowało RCB. O godz. 14 bez prądu pozostawało 1930 odbiorców.

W województwie warmińsko-mazurskim bez prądu pozostaje wciąż 800 odbiorców, w województwie podlaskim - 50 odbiorców, zaś w województwie lubelskim - 35 odbiorców.

Problemy utrzymują się w powiecie brodnickim, gdzie od dostaw prądu odciętych jest 16 odbiorców, grudziądzkim (100), radziejowskim (117), rypińskim (192), włocławskim (159) i toruńskim (461).

Trudny początek tygodnia

Jeszcze w poniedziałek bez prądu pozostawało aż 60 tys. odbiorców - najwięcej, aż 20 tys., pochodziło z woj. lubelskiego.

W woj. warmińsko-mazurskim w poniedziałek po południu prądu nie miało 4,4 tys odbiorców. Chodzi o 640 odbiorców z okolic Bartąga, Dorotowa, Łańska, Morąga i Wielbarka, zasilanych przez zakład energetyczny w Olsztynie oraz 3,8 tys. klientów z okolic Mikołajek, Pisza, Rucianego Nidy i Ełku, podlegających pod zakład energetyczny w Białymstoku.

Jak poinformowała Agnieszka Tyszkiewicz z PGE Dystrybucja w Białymstoku, liczba odbiorców bez prądu we wschodniej części woj. warmińsko-mazurskiego wahała się z uwagi na zmienne warunki pogodowe oraz występujące przełączenia w sieci elektroenergetycznej, które miały na celu przywrócenie zasilania.

W Podlaskiem w poniedziałek po południu bez prądu pozostawało ok. 11,5 tys. odbiorców. Byli to głównie odbiorcy z obszarów wiejskich, m.in. gmin: Michałowo, Gródek, Dąbrowa Białostocka, Suchowola, Jasionówka, Michałowo, Zawady, Łapy, Milejczyce, Białowieża, Mielnik, Borkowo.

Silny wiatr wtargnął nad Polskę od północy. Dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku Waldemar Świąder poinformował, że wiatr nie spowodował żadnych problemów związanych z dostawami prądu.

Odmienna sytuacja była w Zachodniopomorskiem, gdzie w poniedziałek po południu w regionie bez prądu było około 900 odbiorców.

Interwencje na Podlasiu

Podlaska straż pożarna i policja podała, że do godziny 15 interweniowała ok. 30 razy. Głównie zajmowali się usuwaniem połamanych gałęzi i drzew. Akcje te nie były poważne i nie zajęły im wiele czasu. Zanotowali także nieliczne i drobne uszkodzenia dachów.

Całe Wybrzeże wietrzne

Wiatr dał się we znaki mieszkańcom Pomorza Zachodniego. Zaraz po godz. 14 w poniedziałek w Świdwinie strażacy otrzymali zgłoszenie, że płaty blachy z poszycia Bramy Świdwińskiej mogą się oderwać w wyniku silnych porywów wiatru. Strażacy zabezpieczyli konstrukcję bramy. O 14.30 w Lipnicy pod Szczecinkiem strażacy dostali informację o uszkodzeniu budynku mieszkalnego - wiatr zerwał kilkanaście dachówek. Na szczęście przy tym zdarzeniu nikt nie ucierpiał.

W Darłówku powstawały wysokie, sztormowe fale.

Szczecin z problemami głównie o poranku

W godzinach porannych, zgodnie z informacjami podanymi przez KW PSP w Szczecinie, mundurowi prowadzili 22 akcje związane z wiatrołomami w woj. zachodniopomorskim. Usuwali głównie połamane konary drzew.

- Dzisiaj około około godz. 7 jedno z drzew rosnących przy ulicy Mickiewicza przewróciło się na zaparkowany nieopodal samochód Suzuki Grand Vitara. Aby usunąć połamane drzewo niezbędna była interwencja strażaków - informował portal wzp24.

Silny wiatr zniszczył również linie energetyczne wysokiego napięcia. Prądu nie było na kilkunastu ulicach w Szczecinie. Według dostawcy ENEA INFO prąd miał zostać przywrócony do 11.30.

W związku z silnym wiatrem na Lotnisku Szczecin-Goleniów (porywy wiatru do 100 km/h) LOT odwołał poranny samolot z Warszawy do Szczecina. W Szczecinie silny wiatr powalił także płot.

Zerwany dach na Pomorzu

22 interwencje straży pożarnej odnotowano w związku z silnym wiatrem na Pomorzu. Mł. kpt. Dorota Aduła z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa w Gdańsku poinformowała, że najpoważniejsze zdarzenie miało miejsce w miejscowości Przemysław w rejonie Nowego Dworu Gdańskiego, gdzie wiatr zerwał dach z budynku mieszkalnego. Nikomu nic się nie stało.

Na Pomorzu nadal silnie wieje
Na Pomorzu nadal silnie wiejeTVN 24

120 interwencji na Lubelszczyźnie

W województwie lubelskim straż pożarna dotychczas interweniowała ponad 120 razy. Głównie była wzywana do usuwania powalonych konarów z jezdni. Ponadto wichura uszkodziła konstrukcje 15 dachów. Strażacy z województwa lubelskiego informują, że najwięcej szkód notują w Lublinie. Ostrzegają, że mogą zdarzać się także lokalne utrudnienia w komunikacji drogowej. Jednak dojazd ekip ratunkowych na miejsce wezwania nie przekracza pół godziny.

Woj. łódzkie

Jak informował dyżurny KW PSP, silny wiatr zaczął powodować zniszczenia dopiero po godz. 11.30.

W Łodzi wiatr powalił już siedem drzew oraz konary drzew na ul. Konstytucyjnej, ul. Skarbowej oraz ul. Banacha. Uszkodzony został także volkswagen golf, zaparkowany przy ul. Rewolucji 21. Ponadto potężny klon, upadając, ranił mężczyznę pakującego zakupy do bagażnika swojego samochodu przy ul. Felińskiego.

- Silny wiatr wyrwał drzewo z korzeniami. W pobliży samochodu, na które spadło drzewo, był jego kierowca. Doznał on pewnych obrażeń, ale na miejsce przybył zespół ratownictwa medycznego, który udzielił poszkodowanemu pomocy - powiedział st. kpt. Adam Antczak, rzecznik Komendanta Miejskiego Straży Pożarnej w Łodzi.

W woj. łódzkim strażacy interweniowali 80 razy. 15 akcji dotyczyło naruszenia konstrukcji budynków, z czego w trzech wiatr lekko naderwał dachy.

W Łodzi powalone drzewo raniło kierowcę
W Łodzi powalone drzewo raniło kierowcętvn24

W woj. łódzkim w Kowiesach wichura niszczyła infrastrukturę na polach.

Wielkopolska: prawie 40 tys. interwencji

W Wielkopolsce od godziny 8 rano strażacy dostali 37 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. W większości były to połamane drzewa i gałęzie. Podmuch zerwał również baner reklamowy, a także reklamę na jednej z restauracji. Na szczęście obyło się bez osób poszkodowanych. Ostatnie zgłoszenie strażacy zanotowali przed 18. Mniej więcej o tej godzinie silny wiatr ustał i, przynajmniej w Poznaniu, pojawiło się piękne słońce.

O godzinie 22 w Wielkopolsce było spokojnie. Nie zapowiada się, że w nocy będzie mocno wiać.

Niewiele szkód w Lubuskiem

W Lubuskiem sytuacja wyglądała o wiele lepiej niż w Wielkopolsce. Mocno wiało tylko w nocy z niedzieli na poniedziałek. Kiedy zrobiło się jasno, strażacy usuwali efekty wichur w postaci połamanych gałęzi na drogach. Nikomu nic się nie stało. Za dnia było spokojnie.

Utrudnienia w woj. kujawsko-pomorskim

W woj. kujawsko-pomorskim, zgodnie z doniesieniami dyżurnego Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, do godziny 12 prowadzono 23 interwencje. Strażacy otrzymywali głównie zgłoszenia dotyczące usuwania połamanych konarów i gałęzi.

W miejscowości Niemojewko wichura przewróciła naczepę samochodu ciężarowego, powodując utrudnienia w ruchu drogowym. W miejscowości Gajewo wiatr przewrócił drzewo na tory, blokując trasę kolejową Bydgoszcz-Gdańsk. Strażacy na bieżąco usuwają szkody. Prędkość wiatru dochodziła do 90 km/h.

Sześć interwencji w stolicy

Między godz.11 a 13 stołeczni strażacy interweniowali co najmniej sześć razy. Zgłoszenia dotyczyły powalonych drzew i zerwanego baneru reklamowego.

Akcja strażaków miała miejsce między innymi na ul. 1 Sierpnia.

- W wyniku silnego wiatru na ulicę spadło drzewo. Nikomu nic się nie stało. Nie został uszkodzony także żaden samochód - relacjonował przed godziną 14 Mateusz Szmelter, reporter tvnwarszawa.pl.

Wiało na Warmii i Mazurach

Jak informował rzecznik KW PSP w Olsztynie do godz. 12 mundurowi prowadzili 17 akcji w związku z silnym wiatrem. Strażacy usuwali połamane konary drzew na lokalne drogi i przejazdy na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

- Sytuacja pogodowa jest na bieżąco monitorowana - informował TVN Meteo rzecznik KW PSP w Olsztynie.

Dyżurni otrzymali również ostrzeżenia od IMGW w związku z możliwą, wietrzną pogodą na terenie województwa. Sytuacja ma się uspokoić po godz. 16.

Interwencje na Dolnym Śląsku i Opolu

Na Dolnym Śląsku odnotowano 13 interwencji związanych z połamanymi i powalonymi drzewami. Nad ranem w Oławie drzewo niefortunnie przewróciło się na cztery zaparkowane samochody. Dolnośląskie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że nie odnotowano żadnych braków w dostawie prądu.

Straż w Opolu powiadomiła, że w ciągu dnia interweniowali w 7 zdarzeniach związanych z wiatrem. Były to przede wszystkim pochylone drzewa i odpadające gałęzie. Jedna akcja dotyczyła oderwanego kawałku blachy z budynku sklepu. Nie odnotowano braku w dostawie prądu. Wieczorem wiatr ucichł.

Zdjęcia inne materiały wideo, które dostajemy od użytkowników na Kontakt24

Autor: PW,ab,AD/rp,map/rp / Źródło: tvn24, tvnwarszawa.tvn24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24 / erykwin / Art / Oława998

Pozostałe wiadomości

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na jutro, czyli na piątek 19.04. Kolejne godziny przyniosą nam pochmurną i zimną aurę - termometry na wschodzie kraju pokażą nawet -2 stopnie Celsjusza. W ciągu nocy spodziewane są opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Dość chłodny okaże się również dzień. 

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Pogoda na jutro - piątek 19.04. W nocy lokalnie deszcz ze śniegiem i temperatura na minusie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam wiele niespokojnych chwil w pogodzie. Wiry niżowe będą wysyłały w naszą stronę kolejne fronty atmosferyczne, przynoszące ze sobą chmury, deszcz, a lokalnie nawet opady śniegu. Nocami temperatura przy gruncie spadnie do zaledwie -5 stopni Celsjusza.

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Wiry niżowe sprawią, że w weekend miejscami sypnie śniegiem

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed przymrozkami, które tej nocy wystąpią w prawie całym kraju. Obowiązują też alerty przed oblodzeniem, a to oznacza, że warto zachować szczególną ostrożność.

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Będzie naprawdę zimno. Alerty IMGW w 14 województwach

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodzi masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędza te pogodowe zmiany.

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Pogoda jest dziś chwiejna. Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W kwietniu zima lubi nam o sobie przypominać. W czwartek w części kraju pojawiły się opady śniegu. Są one związane z przechodzącym nad Polską chłodnym frontem atmosferycznym.

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Kwiecień plecień na całego. W Polsce spadł śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Dubaju, który nawiedziła potężna burza z ulewnym deszczem, trwa sprzątanie po powodziach. Na lotnisku wciąż występują utrudnienia, ale jak przekazały władze portu lotniczego w czwartek po południu, w ciągu 24 godzin sytuacja powinna wrócić do normy.

"To była najbardziej przerażająca sytuacja, jakiej doświadczyłem"

"To była najbardziej przerażająca sytuacja, jakiej doświadczyłem"

Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Potężna ulewa nawiedziła Dubaj i spowodowała, że zalane zostały drogi, metro i lotnisko. O sytuacji w największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich opowiadali Polacy.

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

"Zamknięte są szkoły, biura". Relacje Polaków z zalanego Dubaju

Źródło:
Kontakt 24, Reuters

Doszło do kolejnej erupcji wulkanu Ruang położonego na indonezyjskiej wyspie o takiej samej nazwie. Władze wydały ostrzeżenie przed tsunami. Zamknięto też międzynarodowe lotnisko w mieście Manado.

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Przez erupcję wulkanu zamknięto lotnisko. "Musimy zachować czujność"

Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Po wyjątkowo ciepłym początku kwietnia do Polski powróciła zimowa aura. Śnieg spadł we wtorek rano na północy kraju. Ochłodzenie może trwać nawet do końca kwietnia.

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Załamanie pogody. Wróciły opady śniegu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24, TVN24

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl

Ląduje w filiżance wielu z nas każdego dnia, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez niej poranka. Badacze z Uniwersytetu w Buffalo, którzy przyjrzeli się przeszłości kawy, ustalili właśnie, że jej najpopularniejszy gatunek zaczął pojawiać się na pierwszych krzewach już ponad pół miliona lat temu.

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Naukowcy obliczyli, ile lat ma najpopularniejsza kawa na świecie

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Rozpoczęło się czwarte światowe blaknięcie raf koralowych. Jak potwierdzili badacze z amerykańskiej Narodowej Służby Oceaniczno-Atmosferycznej, doszło do niego w ponad połowie wodnych ekosystemów. Chociaż proces ten do tej pory był odwracalny, naukowcy obawiają się, że tym razem stracimy wiele raf.

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Rafy koralowe blakną przez stres cieplny. "Przekroczyliśmy punkt krytyczny"

Źródło:
Reuters, NOAA

Nowy gatunek mrówki, nazwany na cześć Lorda Voldemorta, czarnego charakteru z serii "Harry Potter", został odkryty w Australii. Jak tłumaczyli badacze, którzy wpadli na jego ślad, owad ma sporo wspólnego z Mrocznym Panem - ma smukłe i wydłużone ciało, a swoje dnie spędza w ciemnościach.

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Oto mrówka Lorda Voldemorta. "Przerażający łowca w ciemności"

Źródło:
University of Western Australia

Charakterystyczny ślad na powierzchni Plutona przypominający serce najprawdopodobniej powstał w wyniku zderzenia z innym ciałem niebieskim. Doszło do niego, gdy karłowata planeta była jeszcze młoda. Nietypowy sposób kolizji wyjaśnia zarówno kształt, jak i na pozór niemożliwe położenie struktury.

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Naukowcy rozwiązali tajemnicę serca na Plutonie

Źródło:
The University of Arizona

Nawałnice nawiedziły w weekend Pakistan. Jak przekazały lokalne władze, gwałtowna aura przyczyniła się do śmierci ponad 40 osób. Ponad połowa z nich zginęła w wyniku rażenia piorunem. W południowo-zachodnich częściach kraju wprowadzono stan wyjątkowy.

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

W trzy dni w wyniku rażenia piorunem zmarło prawie 30 osób

Źródło:
PAP, Times of India

Kazachstan zmaga się z największą od 80 lat powodzią. Żywioł pustoszy ogromne obszary kraju, niesie ze sobą także ryzyko rozprzestrzenienia się niebezpiecznych chorób zakaźnych, między innymi wąglika. Dzieje się tak dlatego, że woda podmywa miejsca, w których składowane były szczątki zabitych i chorych zwierząt - podał w poniedziałek portal spik.kz.

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Wody powodziowe podmywają siedliska wąglika

Źródło:
PAP, spik.kz, tass.com, kt.kz

Ochłodzenie odczujemy zaraz po weekendzie, ale najzimniej będzie nieco później. Czy w najbliższym czasie możemy liczyć na powrót ciepła? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Pogoda na 16 dni: nadciąga zimno, jakiego dawno nie widzieliśmy

Źródło:
tvnmeteo.pl