Ranni po wichurach. Dwoje dorosłych w stanie ciężkim, troje dzieci także w szpitalu

[object Object]
Ranne dzieci po wichurachtvn24
wideo 2/12

Z powodu wichur, które od niedzieli nękały część kraju, sześć osób - w tym pięcioosobowa rodzina - zostało rannych. Odnotowano też wiele uszkodzeń, z którymi próbują poradzić sobie strażacy. W Pszczynie na nagrobki na cmentarzach zwaliło się potężne drzewo.

Od niedzieli w powiecie bielskim straż pożarna interweniowała ponad 1000 razy. Natomiast we wtorek od północy - już 170 razy. Wiatr wiał z prędkością ponad 100 kilometrów na godzinę. Łamał nawet grube, kilkudziesięcioletnie drzewa.

W Bujakowie drzewo spadło na jadący samochód, którym podróżowała pięcioosobowa rodzina. Dwie osoby dorosłe są w ciężkim stanie i przebywają w szpitalu. Trójka dzieci w wieku od kilku miesięcy do sześciu lat również znajduje się w szpitalu.

- Ośmiomiesięczne dziecko ma rany twarzy, co jest wynikiem pęknięcia szyby samochodu. Pięciolatek - złamanie kości łokciowej. Te dzieci są w stanie dobrym. Właściwie w najgorszym stanie była sześcioletnia dziewczynka, która doznała poważnego urazu głównie głowy i twarzoczaszki; ma też krwiaki śródmózgowe. Po opatrzeniu jest w stanie ogólnym niezagrażającym życiu. Została przekazana do kliniki neurochirurgii dziecięcej do Katowic - powiedział lek. med. Ryszard Odrzywołek, dyrektor Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej.

Strażacy nadal pracują i wyjeżdżają do nowych interwencji. Działania dotyczą połamanych drzew, zerwanych linii energetycznych, uszkodzonych samochodów oraz zerwanych dachów. Władze regionu apelują o niewchodzenie do lasu, dopóki powalone drzewa nie zostaną uprzątnięte.

Jak poinformował na antenie TVN24, Paweł Frątczak, rzecznik Państwowej Straży Pożarnej szósta osoba została poszkodowana w niedzielę w miejscowości Nowosielce (Podkarpackie), gdzie na samochód przewróciło się drzewo. Kierowca trafił do szpitala na obserwację.

Zniszczenia na Śląsku

Jak przekazał we wtorek oficer dyżurny komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie, znaczne szkody na cmentarzu wyrządziło przewrócone przez wiatr drzewo o wysokości ok. 25 metrów, które łącznie uszkodziło ok. stu nagrobków. Najbardziej ucierpiały nagrobki, które były najbliżej wyrywanych z ziemi korzeni.

Strażacy zostali wezwani do tego zdarzenia w poniedziałek wieczorem. Na miejscu straty oszacowano wstępnie na ok. 100 tys. zł. Była to jedna z ok. trzydziestu interwencji pszczyńskich strażaków związanych z wiatrem w poniedziałek i wtorek. Kilka drzew zostało uszkodzonych także w pszczyńskim Parku Zamkowym.

Kilka drzew powalonych zostało też na jednej z najstarszych i największych nekropolii w Bielsku-Białej - położonym w centrum miasta cmentarzu parafii św. Mikołaja. Tam – według wstępnych ocen – liczba uszkodzonych nagrobków może sięgnąć kilkudziesięciu. Kilka drzew wiatr powalił w zabytkowym parku Habsburgów w Żywcu.

We wtorek zarządca kolejowej infrastruktury, spółka PKP Polskie Linie Kolejowe, usunął spowodowane silnym wiatrem uszkodzenia linii z Goleszowa do Wisły Głębiec, a później z Bielska-Białej do Andrychowa. Do wieczora planowano prace na linii z Żywca do Zwardonia. Koleje Śląskie na swoich połączeniach do Wisły i Zwardonia prowadziły zastępczą komunikację autobusową.

Według służb kryzysowych od niedzieli strażacy w woj. śląskim interweniowali w związku ze skutkami silnego wiatru ponad 1,5 tys. razy. Prądu we wtorek rano nie miało blisko 17 tys. odbiorców, głównie w powiatach bielskim, cieszyńskim i żywieckim. Awarie miały być usuwane do wieczora.

Ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przed silnym wiatrem

Mocno wiało

W Zakopanem w nocy z poniedziałku na wtorek wiało ponad 90 kilometrów na godzinę. Na Kasprowym Wierchu było to nawet 155 km/h. Zła sytuacja była także w województwie śląskim. W okolicy Bielska-Białej wiatr w porywach osiągał prędkość nawet 126 kilometrów na godzinę. Wiatr w nocy łamał tam drzewa i uszkadzał dachy.

Podobnie było na pobliskiej Żywiecczyźnie. Rzecznik żywieckich strażaków Marek Tetłak poinformował w poniedziałek wieczorem, że silny wiatr zaczął odrywać poszycie dachów na kilku domach, m.in. w Radziechowach, Koszarawie i Międzybrodziu. W terenie pracowało kilkanaście zastępów ratowników. Na Śląsku Cieszyńskim od poniedziałku rano strażacy interweniowali ok. 150-krotnie.

Jak poinformował rzecznik raciborskiej straży Roland Kotula, w poniedziałek wieczorem strażacy interweniowali przy uszkodzonej elewacji budynku. Wiatr uszkodził boczną ścianę o powierzchni 80 metrów kwadratowych. Strażacy zabezpieczyli lub usunęli naderwane elementy.

Małopolska

Niemal 400 razy interweniowali małopolscy strażacy w związku z wichurą, który przewraca drzewa, zrywa linie energetyczne i uszkadza budynki. Najwięcej szkód jest w powiatach wadowickim tatrzańskim, suskim i oświęcimskim – poinformowała Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego.

Wiatr zerwał 16 i uszkodził 57 dachów. Niemal 200 interwencji dotyczyło usuwania powalonych drzew. W Małopolsce ponad 20 tysięcy odbiorców zostało odciętych od elektryczności. Z uwagi na zagrożenie łamiącymi się na jezdnię drzewami, policja zamknęła drogi prowadzące z Zakopanego i Bukowiny Tatrzańskiej w kierunku Morskiego Oka.

Warunki na Kasprowym Wierchu w niedzielę (Rafał Raczyński/ Kontakt 24)
Warunki na Kasprowym Wierchu w niedzielę (Rafał Raczyński/ Kontakt 24)Rafał Raczyński/ Kontakt 24

Podkarpacie

Z powodu bardzo silnego wiatru, który od soboty wiał na Podkarpaciu, we wtorek po południu nadal 2,5 tys. odbiorców nie miało prądu. Służby energetyczne zapewniały, że do końca dnia większość awarii zostanie usuniętych. Jak poinformował dyrektor Centralnej Dyspozycji Mocy dla oddziału Rzeszów Andrzej Balicki, prądu nie mieli jedynie mieszkańcy Bieszczad. W rejonie energetycznym Sanok we wtorek po południu bez prądu było 2,5 tys. odbiorców. Jest to liczba mniejsza od podawanej rano, gdy energii pozbawionych było prawie 7 tys. gospodarstw. Balicki zapewnił, że do końca dnia zdecydowana większość odbiorców będzie mieć energię. Zastrzegł, że pozostaną jedynie pojedyncze przypadki uszkodzeń, które występują w miejscach trudno dostępnych, ale i te będą na bieżąco usuwane.

Najczęściej dopływ energii hamują opierające się o linie energetyczne drzewa i konary. Zdarzają się też sytuacje, że upadające drzewa zerwały linie lub połamały słupy energetyczne.

W Bieszczadach problem z prądem występuje od weekendu. Początkowo energii nie miało kilkanaście tysięcy odbiorców, głównie z energetycznego rejonu Sanok i Krosno. W poniedziałek po południu, gdy wiatr ucichł, służbom udało się naprawić większość awarii na liniach energetycznych i przywrócić prąd do gospodarstw.

Jednak w nocy z poniedziałku na wtorek pogoda się znowu pogorszyła, wiał bardzo silny wiatr, który spowodował kolejne awarie w rejonie Sanok. Natomiast sytuacja w rejonie Krosno na tyle się ustabilizowała, że do wszystkich odbiorców wrócił już prąd.

W związku z podmuchami silnego wiatru pracę mieli też strażacy, którzy przez ostatnią dobę interweniowali w województwie ponad 140 razy, natomiast od piątku po południu, gdy pogorszyła się pogoda, i oprócz wiatru występowały też intensywne opady śniegu strażacy interweniowali ponad 370 razy.

Rzecznik podkarpackiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Marcin Betleja poinformował, że najwięcej interwencji dotyczyło usuwania połamanych konarów i drzew leżących na jezdniach, chodnikach i posesjach. W kilku przypadkach strażacy pomagali też zabezpieczyć na budynkach mieszkalnych i gospodarczych dachy pozrywane i uszkodzone przez silny wiatr.

Halny w Tatrach

W Tatrach wiatr spowodował zwiększenie zagrożenia lawinowego do trzeciego stopnia. Silne podmuchy utworzyły niebezpieczne depozyty i nawisy śniegu na graniach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu. Możliwe jest także samoczynne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin - ostrzegają ratownicy TOPR.

Silny wiatr nad Polską
Silny wiatr nad PolskąTVN24 / 2013 Cable News Network Inc. All rights reserved
[object Object]
Ranne dzieci po wichurachtvn24
wideo 2/12

Autor: AP/rp, ao,wd/aw / Źródło: PAP; źródło głównego zdjęcia: PAP/Grzegorz Momot

Pozostałe wiadomości

Pogoda na majówkę 2024. Wielu z nas nie może doczekać się długiego weekendu majowego, który w tym roku może okazać się szczególnie długi. O tym, co czeka nas w te dni w pogodzie, przeczytasz we wstępnej prognozie pogody przygotowanej przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Pogoda na majówkę 2024. W prognozach widać ponad 25 stopni

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Wielu z nas z otwartymi ramionami przyjęło wczesne przyjście wiosny. Czy jednak lutowe i marcowe ciepło miało korzystny wpływ na przyrodę? Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek zapytała o to ekspertów z Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach oraz z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach. W swoim blogu wyjaśnia tegoroczny paradoks klimatyczny i dobitnie pokazuje, jak coś, co wydawało się darem od losu, stało się przekleństwem.

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Kwiecień, który okazał się koszmarem. "Nie pamiętam takiej sytuacji"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Wir niżowy Biruta przyniesie do Polski opady deszczu, miejscami popada też deszcz ze śniegiem, a w górach śnieg. Pod koniec tygodnia aura zacznie się zmieniać. Sprawdź, kiedy zrobi się cieplej.

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Niż Biruta przyniesie deszcz, ale na horyzoncie widać zmianę. Kiedy zrobi się cieplej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW wydał alarmy meteorologiczne pierwszego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury poniżej zera. Alarmy przez przymrozkami obowiązują w 10 województwach.

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Uwaga, ponad połowa kraju objęta alertami IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Sezon narciarski w Tatrach wciąż trwa, o czym świadczą piękne ujęcia zarejestrowane we wtorek na zakopiańskiej Gubałówce. Warto korzystać ze słonecznej pogody - już wkrótce zamknięta zostanie część tatrzańskich tras narciarskich. Turyści wybierający się na górskie wędrówki powinni zachować jednak ostrożność.

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Słońce i śnieg w Tatrach. Ostatni dzwonek dla narciarzy

Źródło:
PAP, TPN, TVN24

Seria trzęsień ziemi, do której doszło we wtorek na Tajwanie, uszkodziła kilka budynków na wschodnim wybrzeżu wyspy. Najsilniejsze wstrząsy miały magnitudę 6,3. Jak przekazały lokalne służby geologiczne, zjawisko było powiązane z potężnym trzęsieniem z początku kwietnia.

Budynki kołysały się przez całą noc

Budynki kołysały się przez całą noc

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

W Chinach trwa walka ze skutkami ulew, które nawiedziły południe kraju. W prowincji Guangdong doszło do licznych powodzi i osuwisk. Lokalne władze podały, że zginęły co najmniej cztery osoby, a 10 pozostaje zaginionych.

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Ewakuowano ponad sto tysięcy ludzi. Do części nie udało się dotrzeć na czas

Źródło:
Reuters, Xinhua

Mglisty i chłodny poranek przywitał nas we wtorek. Synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek przekazała, że dzisiaj w prawie całym kraju czeka nas chwila odpoczynku od deszczowej i śnieżnej aury. O poranku miejscami jest jednak niebezpiecznie.

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Ślisko i mgliście o poranku, później zza chmur wyjrzy słońce

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. Wtorek 23.04 zapowiada się pochmurno, jednak w prawie całym kraju upłynie bez deszczu - trochę popada jedynie pod koniec dnia na Śląsku. Dzień będzie stosunkowo chłodny, a na termometrach zobaczymy od 6 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Pogoda na dziś - wtorek 23.04. Zimno, ale na chwilę odpoczniemy od deszczu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ulewy nawiedziły Ekwador. Wezbrane rzeki i błotne lawiny spowodowały szereg szkód w całym kraju. Najtrudniejsza sytuacja panuje w centralnych regionach, gdzie powodzie zniszczyły drogi, wioski i mosty - jeden w momencie, gdy jechały nim auta. W jednym z kantonów żywioł dotknął ponad 100 rodzin.

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Rzeka podmyła most, gdy jechały nim samochody

Źródło:
ecuavisa.com, machalamovil.com

Już w tym tygodniu będziemy mogli obserwować na niebie pełnię Różowego Księżyca. Zjawisko zbiegnie się w czasie ze szczytem dwóch rojów meteorów. Niebo będą przecinać Lirydy i mniej znane pi Puppidy.

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Różowa Pełnia i spadające gwiazdy. Kiedy spojrzeć w niebo?

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Na naszym kontynencie wzrasta liczba zgonów związanych z upałami - alarmują Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) i unijna agencja Copernicus w raporcie na temat stanu klimatu w Europie w ubiegłym roku. - Europa doświadczyła kolejnego roku rosnących temperatur i nasilających się ekstremów klimatycznych - podkreśliła Elisabeth Hamdouch z Copernicusa.

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Stres cieplny dotyka w Europie coraz więcej ludzi. Alarmujący raport

Źródło:
Reuters, AP, tvnmeteo.pl

Cielę ze znamieniem w kształcie półksiężyca urodziło się w Kanadzie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie data urodzenia - zwierzak przyszedł na świat 8 kwietnia. Tego samego dnia nad jego rodzinnym regionem widoczne było całkowite zaćmienie Słońca.

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Oto cielak z "zaćmieniem Słońca" na czole. Urodził się w wyjątkowy dzień

Źródło:
CBC News, PAP

Dużo zimniej niż zwykle w kwietniu będzie jeszcze przez kilka dni, jednak chłód nie potrwa wiecznie. Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Pogoda na 16 dni: początek majówki to będzie punkt zwrotny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Krecie trwają największe w Grecji ćwiczenia na wypadek trzęsienia ziemi - informuje w poniedziałek grecka agencja AMNA. Uczestniczą w nich władze wyspy i jej mieszkańcy.

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Kreta przygotowuje się na trzęsienie ziemi

Źródło:
PAP

Do Niemiec w weekend wróciła zimowa pogoda. Najwięcej śniegu napadało w południowych i centralnych krajach związkowych. Na śliskich i oblodzonych drogach dochodziło do wypadków drogowych, w tym do jednego śmiertelnego.

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Zimowa aura uderzyła w Niemcy

Źródło:
zeit.de, fr.de

Sonda Juno, dzięki rekordowo bliskiemu przelotowi w pobliżu Io, jednego z księżyców Jowisza, rzuciła nowe światło na znajdujące się na jego powierzchni lawowe jezioro. Naukowcy stworzyli animację, która pokazuje, jak może ono wyglądać z bliska.

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Gładkie jak szkło jezioro lawy. Tak może wyglądać z bliska powierzchnia Io

Źródło:
NASA, LiveScience, tvnmeteo.pl

Do zdarzenia doszło niedaleko rumuńskiego Braszowa, w regionie, który zamieszkuje duża populacja tych wielkich ssaków. Całe zajście zarejestrowały kamery przemysłowe.

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Niedźwiedź próbował ukraść kontener na śmieci. Nagranie

Źródło:
ENEX, politico.eu

Lodowe włosy pojawiły się w Tatrzańskim Parku Narodowym. Do ich powstania konieczne są odpowiednie warunki atmosferyczne i obecność pewnego niepozornego organizmu.

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Grzyb pokazał swoje lodowe włosy

Źródło:
TPN, tvnmeteo.pl

Donald Trump odwołał wiec wyborczy z powodu nadchodzącej burzy. Kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta Stanów Zjednoczonych przekazał zgromadzonym w Karolinie Północnej sympatykom, żeby poszukali schronienia i obiecał wkrótce wrócić "na pole bitwy" .

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Pogoda wygrała z Donaldem Trumpem. "Jestem zdruzgotany"

Źródło:
PAP

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Te mikroskopijne zwierzęta wciąż zaskakują naukowców swoimi zdolnościami do przeżycia w ekstremalnie trudnych warunkach. Najnowsze badanie pokazuje, w jaki sposób niesporczaki są w stanie przetrwać silne promieniowanie jonizujące. - Robią coś, czego się nie spodziewaliśmy - powiedział biolog z Uniwersytetu Karoliny Północnej w Chapel Hill.

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Odkryto kolejną supermoc niesporczaków. "To, co zobaczyliśmy, zaskoczyło nas"

Źródło:
PAP, ScienceAlert, tvnmeteo.pl

Astronomowie z Obserwatorium Astronomicznego UW zidentyfikowali najjaśniejszą i prawdopodobnie najmłodszą cefeidę znaną w Drodze Mlecznej. Jak podkreślono, ma ona rekordowo długi okres pulsacji wśród tego typu gwiazd w naszej galaktyce, a to odkrycie pokazuje, że Droga Mleczna nie jest pod tym względem wyjątkiem.

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Jest ponad 250 tysięcy razy jaśniejsza od Słońca. Astronomowie z UW odkryli nową cefeidę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Samica strusia z zoo w mieście Topeka w amerykańskim stanie Kansas wyrwała pracownikowi ogrodu klucze i połknęła je. Zwierzę nie przeżyło.

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Struś połknął klucze, nie udało się go uratować

Źródło:
wibw.com, tvnmeteo.pl

Ulewy, które w tym tygodniu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie, boleśnie pokazują brak przygotowania do walki ze skutkami zmian klimatycznych. Jak tłumaczył na antenie TVN24 profesor Bogdan Chojnicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, to, co dzisiaj uznajemy za anomalie, będzie powtarzało się coraz częściej.

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

"Nawet kraje pustynne nie są dalekie od zmiany klimatu"

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, DXB, Reuters

Kokosanka, pingwinia albinoska z gdańskiego zoo została "Pingwinem Roku". Dzięki głosom internautów, pokonała rywali z całego świata. Jej ogromna popularność może przyczynić się teraz do ratowania żyjących na wolności afrykańskich ptaków.

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Albinoska z Gdańska "Pingwinem Roku". Zdeklasowała rywali z całego świata

Źródło:
gdańsk.pl

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24