Informacje

 • Alarm w Krakowie odwołano, ale smog został

  02-02-2017 11:07

  Obowiązywał od wtorku

  Zobacz, czym oddychasz

  TVN24

  Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego w Krakowie odwołał w czwartek przed południem alarm smogowy w Krakowie. Jak poinformowało biuro wojewody małopolskiego, ostatnie średniodobowe stężenie PM10 nie przekroczyło w mieście 200 mikrogramów na metr sześcienny.

  OGLĄDAJ TVN METEO NA ŻYWO W INTERNECIE

  Trzeci stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza dla Krakowa obowiązywał od wtorku. Wówczas dobowe stężenie pyłu PM10 przekroczyło 300 mikrogramów na metr sześcienny.

  W ostatniej dobie na wszystkich stacjach pomiarowych WIOŚ w Krakowie stężenia średniodobowe PM10 nie przekroczyły 200 mikrogramów na metr sześcienny, czyli poniżej obowiązujących w Polsce stanów informowania i alarmowych.

  Nie oznacza to jednak, że powietrze jest dobrej jakości. Zalecana norma dobowa PM10 to 50 mikrogramów.

  WIĘCEJ NA TEMAT ALARMÓW SMOGOWYCH W POLSCE PRZECZYTASZ TUTAJ

  Darmowa komunikacja

  W czwartek w mieście wciąż (od soboty) obowiązuje bezpłatna komunikacja publiczna dla kierowców. W ostatnich godzinach średnie stężenie pyłu PM10, zarejestrowanego przez krakowskie stacje, wynosiło 174 mikrogramów na m sześc. Miasto wprowadza bezpłatną komunikację publiczną, kiedy średnie dobowe stężenie PM10 przekracza 150 mikrogramów na m sześc.

  Zgodnie z informacjami przekazanymi przez urząd miasta, obecnie warunki usuwania zanieczyszczeń z obszaru miasta określa się jako bardzo złe.

  Prognozowana prędkość wiatru – umiarkowany, opady deszczu – słabe, opady śniegu ograniczające ponowne unoszenie pyłu i wymywające go z atmosfery – słabe.

  Sprawdź aktualną jakość powietrza w Polsce

  Poważna sytuacja

  Alert trzeciego stopnia wniesiono po tym jak na wielu stacjach w Krakowie poziom stężenia

  zanieczyszczeń pyłu PM10 przekroczył 300 µg/m3. Na niektórych stacjach zanotowano nawet ponad 400 µg/m3.

  - Średniodobowe stężenie pyłu zawieszonego na sześciu z ośmiu stacji przekroczyło 300 µg/m3 - mówił we wtorek Ryszard Listwan, zastępca małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

  Eksperyment z odkurzaczem

  Reporter TVN24 obrazowo zademonstrował wówczas, jak wygląda smog na jednej z krakowskich ulic. Półchłopek zamontował na wlocie rury odkurzacza wacik, a następnie włączył urządzenie. Po kilku minutach zasysania powietrza, płatek kosmetyczny z białego stał się ciemnoszary.

  Zanieczyszczenia powietrza zazwyczaj nie widać, jednak dzięki temu prostemu eksperymentowi możemy dosłownie zobaczyć smog.

Podziel się:

Prognoza pogody na Facebooku:
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Oglądaj TVN Meteo

Raporty specjalne

Blogi

Arleta Unton-Pyziołek

alt

W ostatnich tygodniach trudno odnaleźć w polskiej pogodzie stabilność. Synoptyk ...

Tomasz Wasilewski

alt

Od kilku dni ponad 40 stopni jest w Hiszpanii i ten afrykański żar ma zamiar pow...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niżowego znad Skandynawii i związanego z nim fron...