Serwis alergiczny

Prognoza pylenia dla Polski

Opracowano na podstawie danych dostarczonych przez OBAS.

Mapy prezentują prognozowane stężenie wybranego alergenu.

Stężenie i tendecje pylenia w regionie

Ostatnia aktualizacja danych: 2020-07-12 18:49:21

Informacje
 • Alergia na roztocze kurzu domowego. Jak skutecznie posprzątać dom alergika

  25-06-2020 18:06 Co warto wiedzieć o alergii na roztocze

  Jak radzić sobie z roztoczami kurzu domowego

  Shutterstock

  Roztocze kurzu domowego jest powszechne i żyje w naszych mieszkaniach. Ich wydzieliny są dość silnym alergenem i mogą powodować objawy podobne do alergii sezonowych. Co robić, aby zapobiegać ich rozmnażaniu się?

  W kurzu składającym się z cząstek skóry, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń żyją mikroskopijne stworzenia zwane roztoczem kurzu domowego. Kurz zawiera ich odchody i rozkładające się ciała. Najczęściej występującym szkodnikiem jest między innymi skórożarłoczek skryty. Szkodniki te nie gryzą, ale ich wydzieliny mogą powodować różnego rodzaju reakcje alergiczne. Żywią się głównie łupieżem lub płatkami martwego naskórka.

  Do typowych objawów alergii na roztocze należą kichanie, katar, zatkany i swędzący nos oraz usta i gardło. Może dokuczać nam także łzawienie oczu oraz ich świąd i zaczerwienienie. Ostatnie dwie dolegliwości dotyczą także skóry. Naszą uwagę zwrócić powinien także kaszel i - w poważniejszych przypadkach - ataki astmy.

  Wiele z tych objawów jest podobnych do alergii sezonowych i stosunkowo łatwo można je pomylić. Warto jednak pamiętać, że alergia na roztocze odzywa się w pomieszczeniach, a objawy występują zwykle przez cały rok.

  Jak zapobiegać?

  Całkowite pozbycie się roztoczy jest niemal niemożliwe, ponieważ mogą znajdować się praktycznie wszędzie, szczególnie w takich elementach domowego wyposażenia jak tapicerowane meble, dywany, zasłony czy poduszki. Możemy je jednak częściowo eliminować. Jak pokazują badania, najwięcej roztoczy kurzu domowego żyje w sypialni. Powinniśmy więc pamiętać o regularnym praniu pościeli w temperaturze co najmniej 54 stopni. W sklepach dostępne są też poszwy na materace i poduszki, które hamują kontakt z alergenami.

  Należy regularnie odkurzać i wietrzyć pomieszczenia oraz przecierać powierzchnie, na których osiada kurz, mokrą szmatką. Inaczej może dojść do przeniesienia roztoczy w inne miejsce.

  Roztocze a temperatura i wilgotność powietrza

  Pomocne może okazać się też zamrażanie i mycie przedmiotów, w przypadku których możemy sobie na to pozwolić. Temperatura poniżej zera zabije roztocze, a następnie pranie w gorącej wodzie je usunie.

  Sprzyjać powinna nam też niska wilgotność powietrza w domu, utrzymująca się poniżej 50 procent. Warto również wiedzieć, że roztocze rozmnaża się w temperaturze od 20 do 25 st. C.

  Lecząc uczulenie na roztocze kurzu domowego możemy przyjmować leki przeciwhistaminowe używane w przypadku alergii. Jeżeli nasze objawy są poważniejsze, lekarz może przepisać też stosowane donosowo hormony steroidowe oraz specyfiki używane w przypadku astmy.