Serwis alergiczny

Prognoza pylenia dla Polski

Opracowano na podstawie danych dostarczonych przez OBAS.

Mapy prezentują prognozowane stężenie wybranego alergenu.

Stężenie i tendecje pylenia w regionie

Ostatnia aktualizacja danych: 2020-07-12 18:49:21

Informacje
 • Alergie na pyłki i kurz. Jak poradzić sobie z nimi w domu?

  14-06-2020 13:35 Kilka sposobów

  Alergeny z powietrza mogą pojawiać się także w naszych domach

  Shutterstock

  Sezonowe pyłki, roztocza czy sierść zwierząt to niektóre z alergenów, jakie możemy znaleźć w swoich domach. Co należy robić, by skutecznie i regularnie się ich pozbywać?

  Stężenie pyłków to liczba alergenów w jednym metrze sześciennym powietrza. Im jest większe, tym bardziej prawdopodobne, że u alergika będą występować silniejsze objawy uczulenia. Osoby cierpiące z powodu sezonowego pylenia najcięższe symptomy, takie jak swędzenie, łzawiące oczy, katar i zatkany nos, odczuwają poza domem. Bywa jednak, że z różnych powodów alergeny przedostają się także do wnętrza budynków.

  AKTUALNE PYLENIE MOŻESZ KONTROLOWAĆ DZIĘKI SERWISOWI ALERGICZNEMU TVNMETEO.PL

  Ale pyłki przedostające się z zewnątrz to nie jedyne alergeny, które możemy znaleźć w swoich domach. Oprócz tego uczulać nas mogą roztocza, martwy naskórek w postaci kurzu czy sierść naszych zwierząt. Można je znaleźć wszędzie, nawet w trudno dostępnych miejscach.

  W jaki sposób można zmniejszyć stężenie alergenów w swoim domu? Oto kilka porad.

  Oczyścić powietrze

  By ograniczyć stężenie alergenów w powietrzu w naszym domu, warto zainwestować w oczyszczacz powietrza. To najprawdopodobniej jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie powstawania przyczyny dolegliwości, jaką jest kurz.

  Specjalnie zaprojektowany, zmniejszy także ilość pyłu spoza naszego domu.

  Czyszczenie podłóg

  Odkurzanie to niezbędny element porządków w domu. Warto jednak pamiętać, że alergeny i kurz gromadzą się nie tylko na odkrytych obszarach podłóg, ale także pod meblami.

  Ponieważ kurz i pył z powietrza mogą gromadzić się między materiałem, dywany nie są polecane dla alergików.

  Na powierzchniach, które nie są pokryte dywanami, pyłki i inne alergeny rozprzestrzeniają się bardzo szybko, na przykład poprzez nasze poruszanie się. Dlatego do usuwania alergenów z podłóg zaleca się także częste korzystanie z mopa. Aby mycie było skuteczne, do wiadra z wodą i środkiem czyszczącym warto dodać też kilka kropel octu.

  Zaleca się, żeby przed odkurzeniem podłóg, zetrzeć kurz gromadzący się na meblach. Można zrobić to wilgotną szmatką lub przy pomocy specjalnych płynów.

  Niektóre preparaty do sprzątania mogą zawierać substancje nasilające objawy alergii. Dlatego w przypadku czyszczenia podłóg, jak i innych powierzchni, alergicy powinni korzystać z nietoksycznych środków.

  Ograniczenie potencjalnych zanieczyszczeń

  Trzeba też pamiętać, że im więcej mamy rzeczy w domu, tym na większej powierzchni mogą osiadać kurz i pył. Toteż zaleca się częste porządkowanie domu i pozbywanie się niepotrzebnych rzeczy. Ograniczenie bałaganu będzie skutkowało ograniczeniem zanieczyszczeń.

  Ilość uczulających cząsteczek możemy zminimalizować także poprzez prawidłowe uszczelnianie okien i drzwi. Trzeba pamiętać, że w wolnych przestrzeniach takich jak pęknięcia w ścianach i sufitach czy w przerwach między panelami, także mogą gromadzić się alergeny.

  Najprościej jednak po prostu unikać gromadzenia się wewnątrz domów uczulających cząsteczek. Można to zrobić poprzez ograniczenie wietrzenia domów w porach największego pylenia, zdejmowanie butów po przyjściu z zewnątrz oraz regularne sprzątanie pościeli, która może być doskonałym miejscem do odkładania się zanieczyszczeń.