Informacje

 • "Jest po prostu wszędzie". Żółty pył na samochodach i parapetach

  23-05-2017 11:05

  Niemal w całej Polsce

  Coraz więcej alergików w Polsce (materiał magazynu "Polska i świat")

  Foto: Tomasz Wasilewski (twitter.com)/Kontakt 24; Film: TVN24

  Żółtawy pył przykrył karoserie aut, parapety i okna w wielu częściach kraju. Łatwo się go pozbyć, ale zapewne już następnego dnia znajdziemy na powierzchniach kolejną warstwę. Co to takiego?

  "Żółty pył na samochodach, oknach, balkonach czy parapetach. Od kilku dni jest po prostu wszędzie" - pisze Wiktor, który na Kontakt 24 przesłał zdjęcia z Szamotuł (woj. wielkopolskie).

  "Co to jest? - dopytuje internauta.

  Odpowiedź jest bliżej, niż mogłoby się wydawać - w zasadzie wystarczy się rozejrzeć.

  Winowajcą jest sosna, która intensywnie pyli. Okres pylenia rozpoczyna się zwykle na początku maja i trwa do połowy czerwca.

  Z kolei za obecne nagromadzenie żółtawego osadu odpowiada pogoda. Dość sucha majowa aura ze słabym wiatrem sprawiła, że pyłek nagromadził się na drzewach.

  Silny wiatr, który wiał w ostatnich dniach sprawił, że pyłek został zdmuchnięty i opadł na chodniki, samochody i parapety.

  Pyłki drzew iglastych uczulają rzadko, a sosna nie uczula właściwie wcale, ale ze względu jednak na ilość i natężenie pylenia, pyłek sosny może być dla alergików uciążliwy. Aktualne stężenie i prognozę pylenia możesz znaleźć w serwisie alergicznym TVN Meteo.

  WEJDŹ DO SERWISU ALERGICZNEGO TVN METEO

  Kiedy dokucza alergia

  Podstawowa zasada brzmi: unikaj alergenu. O ile to możliwe, należy jak najwięcej przebywać w zamkniętych pomieszczeniach.

  Można też użyć filtru powietrza, który oczyści je z drażniących alergenów. Jadąc samochodem, używajmy klimatyzacji.

  Po powrocie do domu nie rozbierajmy się w sypialni - pyłki, które osadziły się na ubraniach, nie będą nas wtedy męczyły w nocy. Powinniśmy także dokładnie opłukać ciało i włosy. CZYTAJ WIĘCEJ

  Posłuchaj, co o przyczynach alergii mówią specjaliści: