Serwis alergiczny

Prognoza pylenia dla Polski

Opracowano na podstawie danych dostarczonych przez OBAS.

Mapy prezentują prognozowane stężenie wybranego alergenu.

Stężenie i tendecje pylenia w regionie

Ostatnia aktualizacja danych: 2020-08-06 09:21:11

Informacje
 • Jonizacja, filtry, CADR – jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza i nie zwariować?

  18-08-2017 07:31 ARTYKUŁ SPONSOROWANY
  Jonizacja, filtry, CADR – jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza i nie zwariować?

  Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza i nie zwariować?

  Powietrze wewnątrz pomieszczeń może być nawet pięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz. Pyłki, roztocza, alergeny zwierzęce, zarodniki pleśni, a także szkodliwe cząsteczki z zewnątrz wpływają na jakość powietrza w naszych domach. Jak informuje dr hab. n. med. Wojciech Feleszko pediatra, immunolog: Amerykańska Agencja Ochrony Środowiska opisuje zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach, jako jeden z 5 głównych środowiskowych zagrożeń dla zdrowia. Badania naukowe potwierdzają, że filtracja powietrza zmniejszając ilość alergenów daje poprawę samopoczucia i zmniejsza nasilenia objawów wśród alergików. Oczyszczacze powietrza to skuteczne rozwiązanie na zanieczyszczenia i alergeny znajdujące się w domowym powietrzu. Należy jednak dobrze przygotować się do zakupu i zwrócić uwagę na najważniejsze cechy dobrego oczyszczacza.

  1. Zasięg działania i wydajność oczyszczania

  Są to podstawowe parametry oczyszczaczy powietrza. Wybierając takie urządzenie należy dopasować zasięg jego działania do wielkości pomieszczenia. Należy również kierować się jego wydajnością określaną jako CADR. Jak tłumaczy dr Feleszko: Warto wiedzieć, że żeby oczyszczacz był wydajny, powinien być dobrany do wielkości pomieszczeń, w których zamierza się go stosować. Oczyszczacze powietrza mają określony parametr związany z prędkością powietrza, tzw. CADR (wskaźnik czystości dostarczonego powietrza). CADR jest międzynarodowym standardem dla mierzenia skuteczności oczyszczacza powietrza. Ocena ta wskazuje faktyczną objętość przefiltrowanego powietrza dostarczonych przez oczyszczacz powietrza. CADR pokazuje, ile czystego powietrza trafia w ciągu 1h do pomieszczenia. Najlepiej, jeśli w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie przefiltrowane cztery razy. Czyli pokój 40m2 będzie optymalnie przefiltrowany przy CADR= 160 m³/h.

  2. Naturalne i bezpieczne oczyszczanie

  Wieloetapowy system filtracji jest bezpieczną i skuteczną metodą oczyszczania powietrza. Jak informuje lek. med. Aleksandra Ratajczak: Dobre oczyszczacze stosują systemy kilku filtrów łącząc:

  - filtry wstępne – usuwające największe zanieczyszczenia – sierść, fragmenty naskórka, pyłki

  - filtry węglowe – wiążące związki lotne (w tym dym tytoniowy czy zapachy)

  - filtry HEPA, które usuwają najdrobniejsze zanieczyszczenia.

  Dzięki potrójnemu systemowi filtracji pozwalają na eliminację do 99,9 % alergenów i zanieczyszczeń.

  Uwaga, niektóre oczyszczacze powietrza zamiast zmniejszać objawy alergii, będą je tylko nasilać. Na te rzeczy warto zwrócić uwagę:

  - Elektrostatyczne jonizatory uwalniają jony, które powodują, że szkodliwe cząsteczki (w tym alergeny) przyczepiają się do ścian i innych powierzchni. Nie usuwają one jednak wszystkich cząsteczek z powietrza! Dodatkowo produkowany przez nie ozon, sam w sobie ma działanie drażniące na drogi oddechowe.

  - Filtry UV pozwala na usunięcie mikroorganizmów, nie usuwa jednak większości alergenów, kurzu, związków stałych. Nie poradzi sobie również z filtrowaniem gazów. Należy pamiętać, że nie wszystkie systemy ultrafioletowe są jednakowe. Mogą różnić się długością fali.

  - Piecowe filtry z włókna szklanego również okazały się być nieskuteczne.

  Należy pamiętać, że aby oczyszczanie powietrza było naprawdę skuteczne i bezpieczne filtry oczyszczacza muszą być regularnie wymianie, gdyż posiadają określoną absorbcję zanieczyszczeń, a im bardziej zużyty filtr powietrza tym jego CADR jest niższy. Mitem jest, że oczyszczacze, w których nie trzeba wymieniać filtrów są tańsze w eksploatacji. Kupując oczyszczacze bez wymiennych filtrów, pamiętajmy o koniecznych do tych oczyszczaczy akcesoriach (np. bioabsorbenty czy odkamieniacze). Ich koszt w sezonie eksploatacyjnym często przekracza ten związany z „kosztownymi” filtrami. – Dodaje dr Aleksandra.

  3. Wykrywanie zanieczyszczeń i automatyczne oczyszczanie

  Należy wybierać urządzenia, które wyposażone są w bardzo czułe czujniki monitorujące jakość powietrza w czasie rzeczywistym i automatycznie pobudzające oczyszczacz do intensywnego usuwania zanieczyszczeń, gdy wykryją że jakość powietrze w pomieszczeniu jest gorsza. Dzięki takiemu inteligentnemu oczyszczaniu mamy pewność, że urządzenie samo chroni nas przez cały czas, zwłaszcza, że zanieczyszczenia powietrza są niewidoczne. Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad jakością powietrza szukajmy urządzeń, które na bieżąco o nim mówią np. poprzez kolorowy system wskaźników LED oraz przedstawiając aktualne stężenie cząsteczek PM2,5 w pomieszczeniu.

  4. Dodatkowe funkcje

  Warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje w urządzenie, które zwiększą komfort użytkowania oraz pomogą efektywnie oczyszczać powietrze. Przykładem może być programowanie czasu pracy umożliwiające optymalną pracę urządzenia lub blokada rodzicielska zapobiegająca zmianie ustawień w oczyszczaczu przez dzieci, dając pewność, że urządzenie działa efektywnie według wybranych parametrów. Monitorowanie zużycia filtrów i informacja o konieczności ich wymiany lub czyszczenia filtra wstępnego, to funkcja, która zapewnia, że oczyszczacz zawsze będzie dział skutecznie i bezpiecznie dla zdrowia, gdyż blokada urządzenia zapobiega pracy ze nieefektywnymi filtrami. Uwagę należy również zwrócić na to czy urządzenie posiada funkcję cichej pracy (trybu nocnego), ponieważ jak podkreśla dr Feleszko: Nie zapominajmy o hałasie związanym z pracą oczyszczacza. Co z tego, że oczyszczacz będzie bardzo wydajny, skoro nie da się przy nim spać, czy choćby rozmawiać. Priorytetem powinna być wydajność, ale nieokupiona nadmiernym hałasem. Tryb nocny pozwoli na ciągłą pracę oczyszczacza w nocy bez zakłócania snu, dodatkowo przydatna jest w takiej sytuacji funkcja przyciemnienia świateł.

  5. Sprawdzone i rekomendowane

  Skuteczne oczyszczacze posiadają rekomendację uznanych autorytetów – PTA czy ECARF, które testują je pod kątem ich faktycznej skuteczności w zmniejszaniu objawów alergii. - Wyjaśnia dr Wojciech Feleszko.

  Czy takie oczyszczacze w ogóle istnieją?

  Tak! Przykładem skutecznego urządzenia, które pomoże zapewnić zdrowsze powietrze w bezpieczny sposób jest oczyszczacz Philips, który nie stosuje jonizacji, silnych środków chemicznych i nie emituje ozonu, jest również bezpieczny dla zwierząt. Zastosowana w nim technologia wieloetapowej filtracji VitaShield IPS, zwiększa ilość dostarczanego czystego powietrza oraz skutecznie filtruje zanieczyszczenia: drobne cząsteczki o wielkości zaledwie 0,02 mikrona. Oczyszczacz ten jest w stanie usunąć do 99,97% alergenów takich jak pyłki, kurz, roztocza, pleśń, grzyby i sierść zwierząt oraz cząsteczek PM2,5, szkodliwych gazów, a nawet bakterii i wirusów. W oczyszczaczu zastosowano innowacyjne rozwiązanie: opatentowaną technologię AeraSense, która automatycznie monitoruje, informuje oraz oczyszcza. Niezwykle precyzyjny, najlepszy w swojej klasie czujnik, nieustannie bada jakość powietrza w domu i wskazuje liczbę cząsteczek PM2,5, a poprzez 4 stopniowy wskaźnik kolorów informuje o jakości powietrza. Wykrywa nawet najmniejsze cząsteczki, a gdy zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniu wzrasta do niepokojącego poziomu, pobudza oczyszczacz do bardziej intensywnego działania. Dodatkowo posiada 3 bardzo czułe, dedykowane tryby automatyczne przeznaczone do precyzyjnego oczyszczania: tryb Ogólny, tryb Antyalergenowy oraz tryb Bakterie i wirusy. Oczyszczacz informuje również kiedy należy wyczyścić filtr wstępny, a kiedy wymienić pozostałe filtry.

  Oczyszczacz powietrza Philips AC2887 jest rekomendowany przez Polskie Towarzystwo Alergologiczne – produkt opatrzony znakiem rekomendacji PTA jest produktem przebadanym pod kątem alergologicznym, bezpiecznym dla alergików i polecanym przez specjalistów tego stowarzyszenia. Ponadto posiada on certyfikat Fundacji Europejskiego Centrum Badań Alergii (ECARF), który potwierdza, że: U osób cierpiących na alergię pyłkową, które używały oczyszczaczy powietrza Philips, można było stwierdzić mniejsze jej objawy, takie jak: kichanie, łzawienie, zaczerwienienie oczu, świąd nosa, świąd skóry, katar.*

  *Test kliniczny przeprowadzony na oczyszczaczach powietrza Philips przy użyciu pyłków traw, Bergmann; sierpień 2015

  Źródła:

  1. Yu CH et al. Evaluation of HEPA vacuum cleaning and dry steam cleaning in reducing levels of polycyclic aromatic hydrocarbons and house dust mite allergens in carpets. J Environ Monit. 2009 Jan;11(1):205-11.
  2. Sublett JL. Effectiveness of Air Filters and Air Cleaners in Allergic Respiratory Diseases: A Review of the Recent Literature. Current Allergy and Asthma Reports. 2011;11(5):395-402. doi:10.1007/s11882-011-0208-5.
  3. https://www.epa.gov
  4. http://acaai.org