Informacje

 • Komunikat dla alergików

  27-09-2015 14:05

  Na okres od 28 września do 31 września

  Komunikat dla alergików

  Alergikom będzie w najbliższych dniach ciężko

  Shutterstock

  Do połowy października w powietrzu obecne będą ziarna pyłku ambrozji, bylicy i traw, jednak ich stężenie nie przekroczy już wartości bardzo niskich.

  W całym kraju do końca drugiej dekady października przewidywane jest bardzo niskie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Alternaria.

  W pierwszym tygodniu października utrzyma się wysokie, a lokalnie bardzo wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych z rodzaju Cladosporium. W kolejnych dniach będzie się ono zmniejszać, ale średnie stężenie zarodników Cladosporium utrzymać się może nawet do końca października.

  Wolne od zarodników grzybów mikroskopowych powietrze będzie dopiero po pierwszych opadach śniegu.

  Rok 2015 to kolejny bardzo nietypowy z alergologicznego punktu widzenia rok. Ponad miesiąc później niż w poprzednim (2014) roku rozpoczęła pylenie olsza, sezon pylenia brzozy był natomiast opóźniony o około 10 dni. Na szczęście dla alergików pylenie drzew było w 2015 roku znacznie mniej intensywne niż w poprzednich latach. Wyjątkowo upalne lato sprzyjało pyleniu roślin złożonych - chwastów. Konsekwencją było wyższe niż w poprzednich latach stężenie pyłku bylicy, a nawet rzadko występującej w Polsce - ciepłolubnej - ambrozji.