Informacje
 • Leki, zioła i słońce. To może być toksyczna mieszanka

  27-08-2019 10:59 Farmaceuci ostrzegają

  Oparzenia słoneczne mogą być niebezpieczne

  Shutterstock

  Przed nami kilka wyjątkowo upalnych dni. Jeśli bierzemy leki, warto sprawdzić, czy możemy przebywać na słońcu – przestrzegają farmaceuci. Wrażliwość na promienie słoneczne mogą zwiększać nawet napary ziołowe.

  Niektóre substancje chemiczne, w tym leki, są fototoksyczne. Oznacza to, że rozkładając się w organizmie ludzkim, mogą powodować zwiększoną wrażliwość na promieniowanie świetlne.

  Zagrożenie oparzeniami słonecznymi

  Osoba przyjmująca takie preparaty narażona jest na wystąpienie odczynu fototoksycznego, gdy jej skóra zostanie poddana na przykład działaniu promieni UV.

  Odczyn fototoksyczny przypomina oparzenie słoneczne - skóra staje się czerwona, mogą pojawić się pęcherze czy obrzęki. Żeby pojawiły się takie objawy, wcale nie trzeba zażywać długiej i intensywnej kąpieli słonecznej, czasem wystarczy jedynie krótka ekspozycja.

  Lista leków mogących powodować odczyny fototoksyczne jest długa - należą do niej między innymi niektóre antybiotyki, leki o działaniu przeciwdepresyjnym, leki przeciwgrzybiczne czy popularne leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, na przykład te oparte na ibuprofenie.

  Zawsze przed wyjściem na słońce warto przeczytać ulotkę i upewnić się, czy jest to bezpieczne, a gdy zażywamy kąpieli słonecznej - bezwzględnie stosować krem z filtrem, możliwie jak najwyższym.

  Zioła to też leki

  Ostrożność należy zachować nie tylko łykając tabletki czy pijąc syrop. Zaszkodzić mogą także napary ziołowe.

  - Zioła też są lekami. Nieważne, czy substancja czynna jest uzyskana z rośliny, czy w fabryce w wyniku procesu chemicznego. (W ziołach - red.) są również substancje aktywne, i one też mogą uczulać – podkreślał w rozmowie z PAP farmaceuta, doktor Leszek Borkowski.

  Ziołem które szczególnie może uczulić, jest dziurawiec. Popularny w medycynie naturalnej jako środek na wiele dolegliwości, w tym na kłopoty gastryczne lub na uspokojenie, ma silne właściwości fototoksyczne.

  Czytajmy ulotki

  - Trzeba wszystkim ludziom przypominać, głównie w okresach letnich, że biorąc leki, powinni zajrzeć do ulotki, która jest w opakowaniu lekarstwa i sprawdzić, czy nie ma tam ograniczeń związanych z ekspozycją na promienie słoneczne – podkreśla dr Borkowski.

  Bez względu na to, czy zażywamy leki czy nie, przed wyjściem na zewnątrz warto stosować krem z filtrem, możliwie jak najwyższym.