Serwis alergiczny

Prognoza pylenia dla Polski

Opracowano na podstawie danych dostarczonych przez OBAS.

Mapy prezentują prognozowane stężenie wybranego alergenu.

Stężenie i tendecje pylenia w regionie

Ostatnia aktualizacja danych: 2020-08-10 09:15:40

Informacje
 • Podrażnienie oczu. Jak sobie radzić, kiedy wynika z alergii?

  19-07-2020 11:17 Dolegliwości uprzykrzające życie

  Przyczyny i objawy podrażnienia oczu

  Shutterstock

  Nie dość, że podrażnienia oczu sprawiają duży dyskomfort, to jeszcze łatwo się pogubić w tym, co je powoduje. Jak sobie z nimi radzić, kiedy mają podłoże alergiczne?

  Wśród typowych objawów, z którymi możemy się zmagać, kiedy nasze oczy są podrażnione, wyróżnia się ból, świąd, uczucie piasku lub ciała obcego pod powiekami oraz łzawienie. Może pojawić się też wrażliwość na światło, zaczerwienienie i niewyraźne widzenie.

  Do podrażnienia oczu przyczynia się zbytnia eksploatacja narządu wzroku na światło monitora komputera, telefonu czy innych urządzeń. Objawy mogą powodować też ciała obce, które się do niego dostaną, to znaczy drobiny piasku czy kawałki szkła, ale też rzęsa. Do przyczyn należą również infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze.

  Możliwe jest podłoże alergiczne. Szkodliwe dla oczu alergeny to pyłki, roztocza, pleśnie i sierść zwierząt domowych. To także cząsteczki kurzu, dym i różnego rodzaju opary chemiczne.

  Zespół suchego oka

  Poważnym schorzeniem jest zespół suchego oka. Problem w tym przypadku to niedostateczna ilość wydzielanych łez, będących naturalną warstwą ochronną dla narządu wzroku lub zbyt szybkie ich wyparowywanie. To prowadzi do niewłaściwego nawilżenia gałki ocznej.

  Powodów tak zwanego suchego oka może być wiele. Od niektórych leków przeciwalergicznych, nasennych, antykoncepcyjnych po przeciwdepresyjne, przeciwtrądzikowe czy przeciwbólowe. Wśród przyczyn wymienia też szereg chorób, takich jak cukrzyca, toczeń czy zespół Sjögrena. W ten sposób może odzywać się również niedobór witaminy A. Zespół suchego oka to także efekt powikłań po stosowaniu soczewek kontaktowych, długotrwałym oglądaniu telewizji i czytaniu. Ponadto trzeba uważać na przykład na działanie klimatyzacji.

  Oprócz objawów takich jak świąd czy zaczerwienienie, naszą uwagę powinny zwrócić też trudności z utrzymaniem otwartych oczu, nieostre widzenie zwłaszcza pod koniec dnia, dyskomfort podczas noszenia soczewek kontaktowych i sklejające się powieki po przebudzeniu.

  Sposoby na podrażnienie oczu

  Kluczem do skutecznego poradzenia sobie z podrażnieniem oczu jest poznanie przyczyny objawów. W tym celu trzeba udać się do lekarza.

  Jak poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami, jeżeli ich źródło wynika z alergii?

  Najważniejsze jest możliwe unikanie kontaktów z alergenami. W okresie wysokiego stężenia pyłków, na które jesteśmy uczuleni, powinniśmy unikać wychodzenia na zewnątrz lub nosić okulary przeciwsłoneczne. Będąc w domu nie należy zbyt często otwierać okien. Po bliskim kontakcie ze zwierzętami domowymi trzeba pamiętać o umyciu rąk i upraniu ubrań. Jeśli jesteśmy uczuleni na roztocza kurzu domowego, oprócz regularnego sprzątania pomieszczeń, dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w specjalne poszwy na materace i poduszki, które hamują namnażanie się alergenów. Poza tym można używać sztucznych łez, kropli do oczu i leków przeciwalergicznych. Trzeba jednak być ostrożnym, ponieważ niektóre leki mogą nasilać objawy.