Informacje

 • Słońce może zmienić lek w toksynę.
  Kolejny skutek upałów

  09-08-2018 16:31

  Farmaceuta ostrzega

  Przyjmowanie leków w czasie upałów wymaga szczególnej ostrożności

  Ben White/Unsplash (CC0)

  Jeśli bierzesz leki, to sprawdź, czy możesz przebywać na słońcu – przestrzega farmaceuta, doktor Leszek Borkowski. Wiele preparatów, a nawet naparów ziołowych, może zwiększać wrażliwość na promienie słoneczne.

  Niektóre substancje chemiczne, w tym leki, są fototoksyczne. Oznacza to, że rozkładając się w organizmie ludzkim, mogą powodować zwiększoną wrażliwość na promieniowanie świetlne.

  Zagrożenie oparzeniami słonecznymi

  Osoba przyjmująca niektóre leki narażona jest na reakcję toksyczną, gdy jej skóra zostanie poddana na przykład działaniu promieni UV. Przez to może paść ofiarą oparzeń słonecznych, nawet jeśli nie opala się długo i intensywnie.

  Ostrzeżenie to dotyczy leków na różne schorzenia. Składniki uczulające na słońce mogą być między innymi w antybiotykach, lekarstwach stosowanych na problemy kardiologiczne, a także lekach hormonalnych.

  Zioła to też leki

  Ostrożność należy zachować nie tylko łykając tabletki czy pijąc syrop. Zaszkodzić mogą także napary ziołowe.

  - Zioła też są lekami. Nieważne, czy substancja czynna jest uzyskana z rośliny, czy w fabryce w wyniku procesu chemicznego. (W ziołach - red.) są również substancje aktywne, i one też mogą uczulać – podkreśla farmaceuta, doktor Leszek Borkowski.

  Ziołem które szczególnie może uczulić, jest dziurawiec. Popularny w medycynie naturalnej jako środek na wiele dolegliwości, w tym na kłopoty gastryczne lub na uspokojenie, ma silne właściwości fototoksyczne.

  Czytajmy ulotki

  - Trzeba wszystkim ludziom przypominać, głównie w okresach letnich, że biorąc leki, powinni zajrzeć do ulotki, która jest w opakowaniu lekarstwa i sprawdzić, czy nie ma tam ograniczeń związanych z ekspozycją na promienie słoneczne – podkreśla dr Borkowski.