Informacje

 • Szklanka ginu na objawy alergii?
  Prawdy i mity o domowych metodach

  13-07-2017 09:35

  Sprawdzamy, co naprawdę działa

  Wiosna i lato to sezon na alergie ("Polska i świat")

  Shutterstock

  Kichanie, katar, łzawienie oczu - alergicy doskonale znają te objawy. Nasilają się szczególnie w okresie pylenia, czyli wiosną i latem. Czy niefarmakologiczne metody mogą wówczas pomóc?

  Większość alergików, którym dokucza katar sienny, sięga po leki antyhistaminowe. Ale wielu uczulonych szuka też innych, mniej konwencjonalnych sposobów na radzenie sobie z problemem.

  Fora internetowe wręcz pękają w szwach od porad z dziedziny medycyny ludowej. Ile w nich prawdy?

  Gin jako remedium

  Generalnie alkohol jest zdecydowanie odradzany osobom uskarżającym na katar sienny. Zawiera w 

  sobie histaminę oraz siarczyny, które powodują wzmaganie objawów alergii. Skąd więc często powielane przekonanie, że szklanka ginu może stanowić swoiste lekarstwo?

  Jednak jak podaje brytyjska fundacja na rzecz zwalczania astmy, Asthma UK, mocne alkohole zawierają stosunkowo niewiele histaminy. Trudno traktować napoje wyskokowe jako lekarstwo, ale z pewnością gin będzie lepszym wyborem dla alergika niż na przykład piwo czy czerwone wino, które zawiera rekordowo dużo histaminy.

  Cud-miód

  Lista leczniczych właściwości miodu jest długa. Czy można do niej dopisać łagodzenie objawów kataru siennego?

  W medycynie ludowej od dawna pokutuje przekonanie, że poprzez spożywanie lokalnego miodu dotknięci katarem siennym mogą uodpornić się na pyłki roślin. Teoria może pochodzić od sposobu szczepień - do organizmu podaje się niewielkie dawki alergenu, w celu uodpornienia na niego.

  Badań, które potwierdzałyby tę hipotezę, póki co brak. Niewielkie badanie przeprowadzone w 2002 roku przez badaczy z Uniwersytetu w Connecticut wykazało z kolei, że nie istnieje żaden związek między spożywaniem lokalnego miodu a objawami alergii.

  Naukowcy podzielili badane osoby z katarem siennym na trzy grupy: jedna spożywała niepasteryzowany miód z lokalnej pasieki, druga krajowy miód pasteryzowany, trzecia: placebo w postaci syropu kukurydzianego o smaku miodu.

  W żadnej z grup badani nie deklarowali poprawy samopoczucia.

  Stój! Czerwone światło

  Innym pozamedycznym sposobem walki z katarem siennym jest naświetlanie czerwonym światłem,

  zwłaszcza nozdrzy. Ma to rzekomo zmniejszać produkcję histaminy, poprawiać krążenie krwi oraz redukować stany zapalne.

  Światłoterapia jest używana w łagodzeniu objawów wielu schorzeń,a gadżetów do jej przeprowadzania na rynku jest mnóstwo.

  Trudno jednak znaleźć niezależne badania dotyczące skuteczności takiej terapii w przypadku kataru siennego.

  Samouk

  Czy możesz nauczyć swój organizm, jak zmniejszyć objawy alergii? To pytanie w 2005 roku zadał sobie zespół szwajcarskich naukowców. Przeprowadzili dwuletnie badania (obejmujące dwa sezony pylenia) na 66 osobach, które zastosowały autohipnozę.

  Okazało się, że pacjenci zauważyli osłabienie symptomów alergii. Jak zauważa BBC, osoby te stosowały jednocześnie leki antyhistaminowe, ale ich dawki uległy zmniejszeniu przy jednoczesnej poprawie samopoczucia.

  Badania nie dały więc jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy hipnoza wpływa na łagodzenie objawów kataru siennego. Jednak wyniki eksperymentu, zdaniem badaczy, stanowią podstawę do dalszej analizy.

  Sezon na alergie

  Jak dotąd za najskuteczniejszy sposób zmniejszania objawów alergii na pyłki uważa się unikanie styczności z alergenem. Jest to jednak o tyle trudne, że powodujące m.in. katar sienny pyłki są niewidoczne gołym okiem. Dodatkowo czas rozpoczęcia i zakończenia pylenia przez poszczególne rośliny zależy od lokalizacji oraz pory roku.

  Aktualne stężenie oraz tendencje pylenia w różnych regionach Polski możesz sprawdzać na bieżąco w serwisie alergicznym TVN Meteo.