Informacje
 • Kokos opowie swoją historię

  27-06-2011 11:30 W DNA kokosa zapisane sa starożytne migracje
  Kokos opowie swoją historię

  Orzech kokosowy migrował wraz ze starożytnymi ludami

  Ali Farid/sxc.hu

  Według amerykańskich naukowców w DNA orzechów kokosowych zawarty jest zapis wędrówek ludów Oceanii i południowo-wschodniej Azji. Dzięki temu niezwykłemu odkryciu da się prześledzić trasę wytyczanych przez starożytnych szlaków handlowych.

  Kenneth Olsen, biolog zajmujący się ewolucją roślin, wraz z zespołem badaczy, zbadał DNA 1300 kokosów z całego świata i nie spodziewał się, że jest ono aż tak mocno połączone z z historią ludzkości. Wyniki badań opublikowano w dzienniku PLoS ONE.

  - Podejrzewaliśmy, że kokosy z regionów, które nas szczególnie interesowały, mogą zawierać ślady tzw. starożytnego przepływu genów, spowodowanego chociażby migracjami ludów przez południową część Oceanu Indyjskiego - mówi Olsen.

  Kokos wędruje

  W toku badań okazało się, że da się wyróżnić dwie różne populacje kokosów. Pierwsza była uprawiana w basenie Pacyfiku, czyli w Malezji, na Filipinach i w Indonezji, druga w basenie Oceanu Indyjskiego. W szczególności na Malediwach, Lakadiwach i Sri Lance.

  Na Madagaskarze i na Komorach badaczom udało się zebrać kokosy wykazujące cechy zarówno orzechów z Pacyfiku, jak i Oceanu Indyjskiego.

  Olsen przypuszcza, że orzechy z wysp Pacyfiku zostały przetransportowane w okolice Oceanu Indyjskiego przez ludy zamieszkujące Oceanię i południowo-wschodnią Azję, wytyczające szlaki handlowe w stronę Madagaskaru i wschodnich wybrzeży Afryki. Stamtąd trafiły na Karaiby i do Brazylii. W okresie kolonizacji natomiast Hiszpanie przewieźli je z Filipin do Meksyku.

  Badacz podkreśla, że krzyżówka nie występuje na Seszelach, które omijali żeglarze z Oceani i południowo-wschodniej Azji.

  Różne w różnych miejscach

  To właśnie wędrówkom ludów Oceanii i południowo-wschodniej Azji, które nie wyruszały w drogę bez życiodajnego, bo bogatego w wodę pitną orzecha, zawdzięczamy obecność kokosów z Pacyfiku po stronie wybrzeża Ameryki Środkowej, a tych z Oceanu Indyjskiego po stronie atlantyckiej.

 • czyżby?
  a bociany nie?
  ~ona /2011-07-01 20:11
 • przecież to jaskółki
  jaskółki przenoszą kokosy
  ~dennis /2011-06-27 11:55

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...