Informacje
 • W Amazonii odkryto plemię nieznające cywilizacji

  01-07-2011 16:33 Jest jest ich podobno aż 68
  W Amazonii odkryto plemię nieznające cywilizacji

  Większość Indian porzuca tradycyjny styl życia

  sxc.hu

  W lasach Amazonii odnaleziono indiańskie plemię, które nigdy nie miało kontaktu ze współczesną cywilizacją, jak informuje serwis Discovery News. Brazylijska Narodowa Fundacja ds. Indian zakłada, że Amazonię zamieszkuje niemalże 70 takich plemion.

  Rząd brazylijski potwierdził, że odkryto liczące około 200 członków plemię indiańskie, które nigdy wcześniej nie miało kontaktu z cywilizacją. Indianie zamieszkują rezerwat Vale do Javari, położony przy granicy z Peru. Zajmuje on obszar wielkości Portugalii.


  Mieszkańcy plemienia zamieszkują cztery duże domy. Zajmują się przede wszystkim uprawą kukurydzy, bananów i orzeszków ziemnych.

  Na Indian czekają liczne zagrożenia

  Przedstawiciele brazylijskiej Narodowej Fundacji ds. Indian (FUNAI) wpadli na ich trop podczas analizy zdjęć satelitarnych puszczy amazońskiej. Zauważyli na nich polany, które uznali za potencjalne miejsce zamieszkania Indian. Jednak dopiero w kwietniu udało im się zorganizować ekspedycję lotniczą, która potwierdziła ich przypuszczenia.  FUNAI szacuje, że Amazonię zamieszkuje 68 plemion, które nigdy nie miały kontaktu z cywilizacją. Żeby móc im się przyglądać, organizacja używa samolotów. Bezpośredni kontakt mógłby nie tylko zburzyć porządek funkcjonowania Indian, lecz także doprowadzić do rozprestrzenienia się między nimi wirusów, na które nie są odporni. W takiej sytuacji śmiertelne może być dla Indian nawet zwykłe przeziębienie.

  Fabricio Amorim z FUNAI oznajmia, że nie wszyscy przestrzegają tych środków ostrożności. Rdzennym Indianom zagrażają przede wszystkim nielegalne połowy, kłusownictwo czy wycinka drzew, które przyciągają ludzi na te tereny. Kolejnym zagrożeniem jest wydobycie ropy naftowej na granicy peruwiańskiej, a także działalność misjonarzy czy przemytników narkotyków.

 • nieznane plemie
  OK znalazlo sie nowe plemie Oni sobie daja rade po swojemu mysle ze trzeba ich zostawic w spokoju > to jest zaczatek NOWEJ CYWILIZACJI bo nasza chyli sie ku upadkowi
  ~pikus /2011-07-02 10:18

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...