Informacje
 • Lato na biegunie w kosmicznym oku

  05-07-2011 10:57 Tam jest naprawdę zimno
  Lato na biegunie w kosmicznym oku

  Lato nad biegunem

  MODIS Land Rapid Response Team, NASA GSFC

  Zmęczyliście się już lipcowym ochłodzeniem? To spójrzcie na zdjęcia lata nad biegunem północnym wykonanym przez satelity NASA.

  Nad Arktyką codziennie zdjęcia robią satelity Aqua i Terra. Z powodu dużego kąta między polem widzenia ich obiektywów, a powierzchnią Ziemi w tym miejscu, pełny obraz widoczny jest dopiero po zestawieniu kilku fotografii.

  Tak każdego dnia powstaje arktyczna mozaika. Obserwujemy na niej nie tylko biegun północny z okalającą go lodową Arktyką, ale też fragmenty Grenlandii, północną Europę i skraje Ameryki Północnej oraz Azji.

  To zdjęcie zostało zrobione 30 czerwca. Widać na nim niezwykle czyste, letnie niebo, pozwalające na podziwianie wielkich mas lodu. Lśniącą bielą jarzy się również czapa lodowa na Grenlandii, a chmury okalają dopiero okolice koła podbiegunowego.

  Lato?

  Jaka dokładnie temperatura panuje aktualnie na biegunie północnym - nie wiadomo, bo nie ma tam żadnej stacjonarnej stacji meteorologicznej. Znajdują się one jedynie na obrzeżach kontynentów.

  I tak w amerykańskim Barrow na północnym wybrzeżu Alaski temperatura sięga 6 st. C. Z kolei w rosyjskim Tiksi na północy Syberii wynosi maksymalnie 8 st. C, a na norweskim Spitsbergenie - 7 st.

 • Do zena i polarnika
  Polarnik i Zen. Czy wy w ogóle wiecie, co to są automatyczne stacje pomiarowe. Jeżlli na Oceanie Spokojnym można stworzyć siatkę automatycznych boi pomiarowych, to tym bardziej na samym Biegunie. Poza okresowym serwisowaniem autmatyczne stacje nie wymagają w ogóle obsługi ze strony człowieka, gdyż odczyty są w pełni zautomatyzowane i następnie przesyłane drogą satelitarną do bazy. Jesli chodzi o zasilanie, to już od kilkudziesięciu lat stosuje się technologią RGT, stosowaną m.in. w sondach kosmicznych i satelitach. Widzicie jakiś problem, bo ja - na pewno nie A koszty- nie są gigantyczne
  ~Gregor /2011-07-05 19:34
 • do xx
  to leć mędrcze nad brzeg naszego Bałtyku i powiedz o ile tam się podniósł poziom wody w ciągu 5 lat, a potem dopiero gadaj głodne kawałki o astronomicznie szybkim topnieniu lodu. Lód topnieje - fakt, ale to nie jest tylko wina człowieka. Jakbyś trochę poczytał o cyklach lodowcowych na Ziemi, to byś wiedział, że żyjemy w okresie ocieplenia. Apokalipsy z tego nie będzie.
  ~fikimiki /2011-07-05 14:08
 • xx
  nie problem postawic stacje metereologiczne. sek w tym ze chca ukryc astronomicznie szybkie tempo topnienia lodowcow, podnoszenia sie poziomu wod na swiecie
  ~xxx /2011-07-05 13:36
 • Do Gregora
  To leć i postaw,będziesz pionierem w tej dziedzinie,a nie tylko siedzieć na du... i krytykować.Pozdro... Zen.
  ~zen /2011-07-05 13:18
 • do gregor
  A teraz zastanów się głęboko dlaczego nie ma tam żadnej "STAŁEJ" stacji...
  ~polarnik /2011-07-05 13:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...