Informacje
 • Hubble spojrzał w kosmos milion razy

  06-07-2011 15:22 Aktualnie teleskop bada planetę HAT-P-7b
  Hubble spojrzał w kosmos milion razy

  Planeta HAT-P-7b, nazywana jest "gorącym Jupiterem"

  NASA

  Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) wykonał właśnie swoją milionową obserwację - donosi NASA. Choć większości ludzi HST kojarzy się z pięknymi zdjęciami Kosmosu, jakie dzięki niemu udało się uzyskać, w rzeczywistości znaczną część jego czasu zajmują pomiary astronomiczne. Dokładnie tak było z obserwacją nr 1 000 000, którą wykonano w poniedziałek.

  Poniedziałkowy pomiar był pomiarem spektroskopowym, czyli takim, w którym światło obiektu znajdującego się na sferze niebieskiej jest rozszczepiane na poszczególne długości fali. Obserwacja dotyczyła planety pozasłonecznej, w której atmosferze astronomowie szukali śladów wody.

  Zwierciadełko powiedz przecie...

  Teleskop Kosmiczny Hubble'a posiada główne zwierciadło o średnicy 2.4 metra i został wyniesiony na orbitę w roku 1990. Szybko okazało się, że jego optykę wykonano z błędem, przez co nie daje obrazów takich jak oczekiwano.

  Naprawa optyki HST została wykonana podczas pierwszej misji serwisowej w roku 1993. Do dziś odbyło się pięć misji serwisowych - ostatnia w maju 2009 roku.

  Według najnowszych planów HST ma funkcjonować do roku 2014. W 2018 roku powinien zacząć działać jego oficjalny następca - James Webb Space Telescope (JWST).

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...