Informacje
 • Cztery wibratory spowodują trzesięnie ziemi

  08-07-2011 15:19 Badania sejsmologiczne w województwie kujawsko-pomorskim

  Maszyny wywołujące sztuczne trzęsienie ziemi

  TVN24

  W okolicach Unisławia ruszyły poszukiwania złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Wielkie pojazdy, tzw. wibratory mają za zadanie sprowokować kilkunastominutowe trzęsienie ziemi. Następnie specjaliści przeprowadzą badanie sejsmograficzne, które pozwoli odpowiedzieć na pytanie - czy rzeczywiście w ziemi złoża się znajdują.

  Sztuczne trzęsienie ziemi zostanie wygenerowane za pomocą olbrzymich maszyn. Kierownik grupy naukowej, Jerzy Szpica z Geofizyki Toruń, wyjaśniał nietypowy przebieg badań.

  - Sztucznie wywołane trzęsienie ziemi jest sposobem na sprawdzenie struktury geologicznej ziemi - mówi specjalista. W polu stoją cztery wibratory, które mają za zadanie wygenerowanie fali sejsmicznej. Są to cztery ogromne maszyny. Każda z nich waży około 24 ton. Za pomocą zamontowanej w nich płyty wibracyjnej wygenerują fale, które wejdą w głąb ziemi po to, by po jakimś czasie wrócić na jej powierzchnię - tłumaczy naukowiec.

  Złożony proces badawczy

  Takie badanie jest wyjątkowo złożonym procesem. Falę wygenerowaną przez wibratory rejestrować będzie 30 tysięcy czujników. W sumie powstaną trzy profile, po 10 tysięcy każdy. Wyniki badań powinny zostać opublikowane za kilka miesięcy.

 • poszukiwania ropy i gazu
  nie podoba mi sie ta proba ziemi bo to jest spokojna okolica i mam nadzieje ze tam nic nie bedzie tylko popsuje krajobraz
  ~ania /2011-07-08 22:23

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Polska znajduje się po wpływem niżu Juliane znad Morza Północnego....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...