Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 9°C 3°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Polska i Szwecja wypowiadają wojnę glonom

  09-07-2011 15:15 Przerobią je na biogaz
  Polska i Szwecja wypowiadają wojnę glonom

  Już niedługo glony znikną znad bałtyckich plaż

  sxc.hu

  Ministrowie Szwecji i Polski opublikowali w sobotę w szwedzkim dzienniku "Sydsvenska Dagbladet" artykuł, w którym deklarują wspólną chęć rozwiązania problem glonów na bałtyckich plażach. Glonów jest zbyt dużo i przeszkadzają turystom w kąpieli.

  Szwedzki minister środowiska Andreas Carlgren oraz polski minister środowiska Andrzej Kraszewski podkreślili, że oba kraje mają teraz szczególny wpływ na przyszłość Morza Bałtyckiego: Szwecja przewodniczy Komisji Ochrony Środowiska Morskiego Bałtyku (HELCOM), a Polska objęła prezydencję w Radzie UE.

  Obaj ministrowie spotkają się w połowie lipca w Sopocie podczas nieformalnego spotkania ministrów ds. środowiska państw UE.

  Paliwo z glonów

  - Rozmawiać będą o wyjątkowej współpracy, która rozwija się między Trójmiastem a kilkoma szwedzkimi nadmorskimi gminami, w tym Trelleborgiem - można przeczytać w artykule. Chodzi między innymi o technologię wykorzystywania glonów z bałtyckich plaż do produkcji biogazu.

  - Ważnym wyzwaniem dla regionu, z polskiej i szwedzkiej perspektywy, jest wpływ rolnictwa na Morze Bałtyckie - podkreślają ministrowie. Uważają, że kluczem do rozwiązania nadmiernej produkcji obornika, który zatruwa Bałtyk, jest również produkcja biogazu. W ten sposób uzyskiwane jest także paliwo przyjazne klimatowi.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na początku tygodnia będzie aż 17 stopni, ale później czeka nas ochłodzenie....

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Bałtykiem i Niz...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pierwszego marca rozpoczęła się wiosna meteorologiczna. Przyszła nareszcie! Tera...