Informacje
 • 60 stopni w chińskich miastach

  20-08-2011 21:35 Studnie wysychają, szyby w autobusach pękają, ludzie mdleją
  60 stopni w chińskich miastach

  W Chinach upały nie do zniesienia

  PAP/EPA

  Temperatury w południowych prowincjach Chin nadal bezlitośnie szybują w górę. Kraj nawiedziła, kolejna już w tym roku, fala upałów.

  Mieszkańcy i władze z dotkniętych przez gorąc regionów starają się, jak najbardziej przystosować do uciążliwych warunków atmosferycznych.

  - Wczoraj popękały szyby, a wszystko przez wysokie temperatury i wystawienie ich na ciągłe działanie promieni słonecznych – mówi  Peng Wei, rzecznik miejscowego przedsiębiorstwa autobusowego.

  Aby obniżyć temperaturę wewnątrz pojazdów, kierowcy płuczą opony zimną wodą. Jednak na termometrach w kabinach kierowców nadal można zobaczyć 50 kresek.

  Dyrekcja przedsiębiorstwa autobusowego chcąc chronić zdrowie swoich pracowników i zapewnić bezpieczeństwo pasażerom dostarczają do pojazdów wodę pitną i odpowiednie lekarstwa wspomagające organizm w czasie upałów.

  Zbiórka wody

  Na komisariat policji w Chongqing Panlong ludzie przywozili skrzynki z owocami, arbuzami, winogronami, brzoskwiniami. Znaleźli się także wolontariusze, za rozdający wodę pitną i lekarstwa.

  - W czasie upałów centrum logistyczne dostarcza leki używane w profilaktyce udaru słonecznego, napoje i owoce, takie jak arbuzy - mówi Peng Gang, z drogówki w Nan’an Panlong.

  Na budowie linii metra wyszkolony personel medyczny bada kondycję fizyczną pracowników, zanim ci ruszą do pracy, oraz podaje leki przeciw udarowi słonecznemu.

  Z wiadrami po wodę do Jangcy

  Trudno jest również w mieście Yibin, w prowincji Syczuan w południowo-zachodnich Chinach, gdzie brak opadów i bardzo wysokie temperatury spowodowały niedobór wody pitnej. Mieszkańcy zostali zmuszeni do podróżowania po wodę aż do rzeki Jangcy.

  - Kiedyś braliśmy wodę ze studni. Teraz już nie da rady. Jesteśmy zmuszeni chodzić po wodę do rzeki Jangcy – mówi jeden z mieszkańców miasteczka.

  We wschodnich Chinach, w mieście Yueqing w piątek w południe temperatura przy powierzchni ziemi przekroczyła 60 st. C.

  Nad krajem zawisł subtropikalny wyż. Według meteorologów upał będzie panował we wszystkich południowych regionach Chin jeszcze przez najbliższe trzy dni.

 • Głupota
  Przydaloby sie namierzyć takich tepych głupoli i wyslac ich na kilka dni do Chin, moż e jak by nagrzali te swoje małe móżdźki to by zrozumieli cierpienie innych
  ~Mat /2011-09-02 22:38
 • Iluminati
  ..tak to oni prowadzą dalszy " The New World Order".
  ~habahaba /2011-08-24 22:25
 • Haha 60`C
  Haha i Dobrze im tak za dużo ich tam jest niech się smażą ;p
  ~Oskar_03 /2011-08-23 11:02
 • Ludzka głupota nie zna granic
  Upały w Chinach są poważnym problemem, a Wy tylko patrzycie pod kątem rasistowskich wyzwisk. To że Chińczycy to mogą zdychać... żal mi Was ludziska, skoro pokazujecie tak "wysoki" poziom, to znaczy że oni są ponad Wami. Pozdrawiam i życzę więcej zrozumienia.
  ~nvq9k2 /2011-08-23 10:59
 • Upały hahaha
  Niech sie smażą i tak jest tych chińczyków za dużo , pare tys. w tą czy w tą i tak jest ich kilka miliardów xD
  ~bak /2011-08-23 09:53

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...