Informacje
 • Pandy wielkie cierpią w ukropie

  21-08-2011 14:42 Panda wielka ciężko znosi upały w Chinach
  Pandy wielkie cierpią w ukropie

  Pandy chłodzą się blokami lodu

  APTN

  Pandy wielkie z ośrodka w Chengdu w środkowych Chinach zmagają się z bardzo wysokimi temperaturami. Opiekunowie, chcąc im ulżyć, chłodzą je wielkimi bryłami lodu.

  Pandy cierpią przez upały, bo, w przeciwieństwie do ludzi, nie mają gruczołów potowych. Nie powinny więc pozostawać na zewnątrz, gdy temperatura przekracza 26 st. C.

  Aby pomóc pandom przetrwać upały, opiekunowie podają im pożywienie bogate w witaminy, kąpią je kilka razy dziennie oraz chłodzą je lodem.

  Lody dla ochłody

  Umieszczają codziennie w ich zagrodzie cztery, pięć bloków lodowych. Pandy cieszą się wówczas z krótkiego momentu chłodu. Jedne kładą sobie lód na brzuchu, drugie kładą się na nim.

  - Pandy wielkie nie są przyzwyczajone do gorąca. Gdy temperatura jest tak wysoka, jak dziś, będziemy wkładać lód. Tym bardziej, że pandy to lubią. Mogą się chłodzić i korzystać ze świeżego powietrza – mówi Lan Jingchao, lekarz weterynarii z Ośrodka Rozrodczego Pandy Wielkiej w Chengdu.

  Temperatury powyżej 30 st. C utrzymują się w tej prowincji od ponad 13 dni. To pierwszy od czterech lat tak długi okres wysokich temperatur.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...