Informacje
 • Polak zdobył K2

  23-08-2011 17:05 Jeden z najbardziej niebezpiecznych ośmiotysięczników
  Polak zdobył K2

  Szczyt K2

  wikipedia.org/Svy123

  We wtorek Dariusz Załuski zdobył drugi co do wysokości szczyt Ziemi K2. Jest on dziewiątym Polakiem w historii, któremu udało się tego dokonać.

  52-latek jest pierwszym od1996 roku Polakiem, któremu udało się stanąć na tym wierzchołku. Dariusz Załuski jest zdobywcą takich szczytów, jak Hagshu w Himalajach, Aconcagua, McKinley czy Mount Everest. Jego filmy Everest. Przesunąć horyzont, Obrazki z Wyprawy, Przypadki pani Ani (film o alpinistce Annie Czerwińskiej) były wielokrotnie nagradzane.

  Międzynarodowa ekipa

  Załuski wspinał się na K2 wraz z Austriaczką Gerlinde Kaltenbrunner oraz Kazachami Maksutem Zumajewem i Wasilijem Piwcowem. Wszyscy stanęli na szczycie góry uważanej przez wielu himalaistów za najtrudniejszy spośród 14 ośmiotysięczników. To pierwsze światowe wejście na K2 od 2008 roku.

  Niebezpieczne K2

  K2 ma 8611 m n.p.m. Jest drugi co do wysokości, po Mount Everest, szczytem Ziemi. Położony jest na granicy Chin i Pakistanu. Ze względu na brak rozpowszechnionej nazwy lokalnej oraz w związku z upowszechnianiem się nazwy K2 przyjęto ją jako oficjalną.

  Jest uważany za jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników do zdobycia. K2 jest niebezpieczny głównie z uwagi na trudności wspinaczkowe po przekroczeniu 8000 metrów. Pozostał on jednym z czterech ostatnich ośmiotysięczników, którego nie udało się zdobyć zimą.

 • Świetnie
  To Gratuluję
  ~Oskar_03 /2011-08-24 10:50

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...