Informacje
 • W Czechach i na Słowacji padają rekordy ciepła

  23-08-2011 16:32 Gorąco jest w całych Czechach oraz na Słowacji

  Na ulice Pragi, która od weekendu zmaga się z wyjątkowymi upałami, we wtorek, po raz pierwszy w tym roku, wyjechały polewaczki. Rozpryskiwana z cystern woda ma przynieść mieszkańcom nieco ulgi, gdy temperatura przekracza 33 stopnie. Na Słowacji nie jest lepiej. Tam też temperatury biją rekordy.

  Z orzeźwiających pryszniców zapewnianych przez polewaczki oraz z fontanny w centrum Złotego Miasta z radością korzystali turyści. Niektóre firmy złagodziły dyscyplinę dotyczącą stroju i pozwoliły ludziom przyjść do pracy w szortach i sandałach.

  Nowe rekordy ciepła

  W poniedziałek w południowych Morawach termometry pokazały 33,7 st. C, a 33,5 st. C było pod Czeskimi Budziejowicami. Na beskidzkiej Łysej Górze (1323 m.n.p.m.) zanotowano 24,2 st. C, co oznacza, że pobity został tam rekord sprzed 70 lat. W Bratysławie we wtorek po południu słupek rtęci pokazał 32,9 st. C.

  Liczne zasłabnięcia i słoneczne udary

  W związku z upałami mnóstwo pracy mają czescy i słowaccy lekarze. Niemal bezustannie wzywani są do pomocy osobom, które doznały udaru cieplnego lub zasłabły. Media starają się przestrzegać przed upałami i udzielać rad. Pomimo tego, w Czechach w poniedziałek z powodu upału zmarły dwie osoby.

  Najgoręcej będzie w piątek

  Zdaniem czeskich i słowackich meteorologów najgoręcej będzie w piątek. W Czechach temperatury mogą osiągnąć 35 st. C, a na Słowacji - nawet 37 stopni C. Ochłodzenia należy się spodziewać dopiero w weekend.

 • Dziwne
  To u nich musi być chłodno skoro tam 37`C to już rekord skoro u nas rekord padł 43`C
  ~Oskar_03 /2011-08-24 10:47

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...