Informacje
 • Sobota będzie upalna. Pamiętajmy o wodzie i nakryciu głowy

  27-08-2011 10:19 Wysokie temperatury mogą być niebezpieczne
  Sobota będzie upalna. Pamiętajmy o wodzie i nakryciu głowy

  W czasie upałów nie można zapominać o zwierzetach

  Shutterstock

  To już ostatni weekend tegorocznych wakacji. Tym razem pogoda się postarała - w większości Polski jest ładnie i słonecznie. W piątek w najcieplejszym momencie dnia termometry w wielu miejscach Polski przekraczały 34 kreski. Przypominamy, że takie temperatury mogą być niebezpieczne.

  W piątek w Bielsku-Białej około godziny 14:00 termometry wskazały 35,3 st. C. W nasłonecznionych miejscach temperatura przerkoczyła więc 50 st. C.

  Jak zaznacza Artur Chrzanowiski, synoptyk TVN Meteo - te 50 st. C to temperatura urządzenia, zależna od tego, gdzie jest ono umiejscowione. - Ważna jest jakość termometru. Urządzenia pomiarowe, także termometry i barometry, powinny być w ciągu roku legalizowane. To tak, jak z licznikiem w samochodzie – tłumaczy synoptyk.

  W piątek najcieplej było na południu. Oprócz rekordowych temperatur na południowym wschodzie, w Opolu i Katowicach termometry wskazały 33 st. C, w Krakowie 32 st. C. Nieco chłodniej było nad morzem, w Koszalinie, Gdańsku i w Łebie, 28 st. C. W centrum kraju, 27 st. C. Najchłodniej było w Suwałkach, "tylko" 26 st. C.

  W sobotę równie gorąco

  W sobotę termometry na wschodzie kraju pokażą od 29 do 33 st. C, na zachodzie z kolei od 25 do 29 st. C. Jednak od zachodu do Polski nadciąga chłodny front atmosferyczny, a wraz z nim burze.

  Upały na południu kraju miają związek z wyżem znad Ukrainy, który ściąga ciepłe powietrze znad Grecji. Nowy rekord temperatury w Polsce jednak nie padł. Wciąż nie zostały pobite 40,2 st. C w Pruszkowie z lipca 1921 roku.

  Jak zachowywać się w czasie upałów

  Kiedy temperatura sięga 30 st. C, a do tego jest parno i duszno powinniśmy przestrzegać kilku zasad. Należy pić dużo wody mineralnej, aby nie dopuścić do odwodnienia organizmu. W tak upalne dni nie powinno się natomiast spożywac alkoholu. Przebywać należy w chłodnych i zacienionych miejscach.

  Takie warunki atmosferyczne najgorzej znoszą osoby starsze oraz cierpiące na choroby przewlekłe. Chorujący na nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca oraz płuc mogą czuć się źle i mieć problemy z oddychaniem.

  Należy też pamiętać o tym, że nie wolno zostawiać podczas postoju dzieci ani zwierząt w samochodzie. Gdy na dworze jest 30 st. C, wewnątrz samochodu może być nawet 70 st. C!

  Czapka, okulary i mało ruchu

  Bardzo ważne jest nakrycie głowy oraz okulary słoneczne. Wybierzmy też jasne, luźne, bawełniane ubranie. Jakikolwiek wysiłek fizyczny w ciągu dnia jest niewskazany. Najlepiej zaplanować takie "przedsięwzięcia” na wczesne godziny poranne lub na wieczór.

  Uwaga na brawurę

  Zazwyczaj w taki weekend jak ten liczba utonięć, udarów słonecznych oraz wypadków drogowych niebezpiecznie wzrasta. Upał osłabia koncentrację, wzrasta też prawdopodobieństwo wystąpienia szoku termicznego i skurczu mięśni podczas kąpieli. Od początku sierpnia utonęło ponad 60 osób.

 • Upalna, Upalna
  Ojjj... upalna i to bardzo 33 stopnie ( masakra ) nie ma czym dychać, ale na szczęście jest wiaterek :)
  ~Kaliszanka /2011-08-27 15:24
 • Skwar
  A w Krakowie jest teraz (15.00) w cieniu 33 stopnie!!
  Nigdy więcej takich upałów!!!
  ~Jerzy /2011-08-27 15:06
 • Rekord z 1921
  Rekord padł w Prószkowie pod Opolem a nie w Pruszkowie pod Warszawą!
  ~opolanin /2011-08-27 14:26
 • bo w warszawie
  w Warszawie pewnie słoneczko, to myślą że w cały kraju tak jest
  -_-
  ~Lubsko /2011-08-27 14:17
 • pochmurna pogoda
  raczej nie bo jest 22 i całkowite zachmurzenie i mocny wiatr
  ~ZGlubuskie /2011-08-27 13:33

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...