Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 5°C 5°C -4°C Pochmurno
zwiń
Informacje
 • Słońce w świetlistej obrączce

  13-09-2011 08:56 Efekt halo na zdjęciach Reporterów 24
  Słońce w świetlistej obrączce

  Halo wokół Słońca

  Meteo 24/agatad

  Barwne, świetliste pierścienie wokół Słońca udało się zaobserwować Reporterom 24. Jest to zjawisko optyczne zachodzące w ziemskiej atmosferze, nazywane halo. Zobaczcie naszą gwiazdę w tym uroczym wydaniu.

  Świetlisty pierścień może być biały, może też zawierać kolory tęczy. Wówczas warstwa wewnętrzna ma kolor czerwony, a zewnętrzna fioletowy. Występuje, gdy niebo przykrywa warstwa chmur typu cirrostratus lub mgła lodowa.

  Najczęściej można zobaczyć tzw. małe halo, czyli o rozmiarze kątowym 22 stopni (załamanie światła następuje w kryształach o kącie 60 stopni). W kręgu polarnym można zobaczyć halo, którego kąt ma 46 stopni. Powstaje w kryształach, którego krawędzie są do siebie prostopadłe, a zatem mają kształt graniastosłupa o podstawie sześciokątnej.

  Najczęściej halo obserwujesię w niewielkiej odległości od Słońca. Wówczas powinno się chronić oczy przed bezpośrednio padającym światłem słonecznym. Nasz wzrok można łatwo uszkodzić. Podobnie, jak światłoczułe elementy aparatu fotograficznego.

  Efektowne przykrycie głowy

  Często można usłyszeć, że "Księżyc tej nocy przywdział lisią czapę". Podobne nakrycie może nosić Słońce. To potoczne określenie tzw. "wieńca". Zjawisko można zaobserwować, gdy Słońce (lub Księżyc) jest przysłonięte cienką, półprzeźroczystą warstwą chmur lub mgły. Zazwyczaj są to chmury kłębiaste, w których znajdują się drobne kropelki wody. Wieńce powstają więc wskutek dyfrakcji światła.

  Wokół Słońca tworzy się poświata – niebieska od wewnątrz i czerwona na zewnątrz. Wieniec może być otoczony dodatkowymi pierścieniami o takim samym zabarwieniu. Meteorolodzy są w stanie na podstawie rozmiarów wieńca określić wielkość kropel znajdujących się w chmurach (promień wieńca jest odwrotnie proporcjonalny do średnicy kropli).

  W czasie mgły można zaobserwować podobne zjawisko wokół sztucznych źródeł światła, np. ulicznych latarń. Mają one jednak bogatsze barwy tęczy.

  Trzy Słońca na niebie

  @Agnieszka uchwyciła w obiektywie aparatu zjawisko optyczne nazwane "słońcem pobocznym". Występuje ono dość często. Wygląda jak barwna plama świetlna przypominająca fragment tęczy, którego zewnętrzny brzeg jest w kolorze czerwonym, zaś wewnętrzny w niebieskim.

  Zjawisko to jedno z najczęściej obserwowanych typów halo. Powstaje na przecięciu 22 stopniowego halo oraz tzw. kręgu parhelicznego (blady pas otaczający całe niego i przecinający Słońce). By było widoczne, światło musi przejść przez chmurę z płaskimi, lodowymi kryształkami, których ściany ustawione są pod koątem 60 stopni.

  Jak je odnaleźć?

  Jest widoczne na niebie po tej samej stronie co Słońce, na tej samej wysokości i w odległości 22 stopni od niego. Najlepiej je widać, gdy Słońce znajduje się nisko nad horyzontem, ponieważ im jest ono wyżej, tym większa jest odległość słońc pobocznych od miejsca wspomnianego wcześniej przecięcia. Podobne zjawisko można zaobserwować wokół Księżyca.

  Jeśli Wam również uda się je zobaczyć, koniecznie pochwalcie się, przesyłając zdjęcia.

 • widziane koło gór stołowych
  ja takie coś sfotografowawszy tej zimy i mam bardziej widoczne zdjęcie
  ~Lewy8925 /2011-09-13 18:35
 • Prudnik
  Zjawisko było też widoczne wczoraj na południu woj. opolskiego
  ~Bzik /2011-09-13 10:14
 • Chemtrails !
  Przecież widać że to chemtrails. Zobaczcie na te białe pasy rozmytych chmur. Całe niebo po opryskach samolotów tą chemią co nas trują ! Słońce jest przymglone przez opryski które robią sztuczne chmury.
  ~Kacha /2011-09-13 09:38

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Pogoda niekorzystnie wpłynie na nasze samopoczucie....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...