Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 10°C -1°C Zachmurzenie małe
zwiń
Informacje
 • "Potrzebujemy tylko jedzenia i namiotu". Pakistańczycy zmagają się ze skutkami powodzi

  18-09-2011 16:08 Kraj nie jest w stanie udźwignąć skutków kataklizmu
  "Potrzebujemy tylko jedzenia i namiotu". Pakistańczycy zmagają się ze skutkami powodzi

  Zalana jest przede wszystkim prowincja Sindh

  PAP/EPA

  W wyniku powodzi, która nawiedziła Pakistan ucierpiały tysiące Pakistańczyków. Obywatele tego kraju zostali pozbawieni swojego dobytku, ich dzieci są niedożywione i zapadają na ciężkie choroby. Pomocy od pakistańskiego rządu nie widać.

  Członkowie dwunastoosobowej rodziny Junejo odetchnęli z ulgą, kiedy wojskowa łódź przypłynęła im na ratunek tydzień temu. Niestety nie był to koniec ich nieszczęścia.

  Ich niewielki dobytek, wyłowiony z odmętów wody, musiał niestety zostać sprzedany, żeby było za co kupić jedzenie ciężko chorującym dzieciom.

  - Dzieci żebrzą wśród kierowców przejeżdżających samochodów o jedzenie - mówi 50-letni Ahmed Junejo, jeden z dwóch milionów przesiedlonych Pakistańczyków, zamieszkujących spustoszoną przez powódź prowincję Sindh.

  Sytuacja jest tragiczna

  Jak wiele pakistańskich rodzin, rodzina Junejo jest załamana faktem, że będzie musiała radzić sobie sama.

  -Potrzeba nam tylko dwóch rzeczy: jedzenia i namiotu, w którym będziemy się chronić przed słońcem i przed deszczem - żali się Ahmed. - Nikt nie pofatygował się, by zobaczyć, jak żyjemy. Nie wiemy, skąd możemy uzyskać pomoc. Wciąż czekamy, aż ktoś do nas przyjdzie - dodaje.

  Nie ma pieniędzy

  Pakistański rząd nie dysponuje środkami na odbudowę zniszczeń po wywołanej monsunem powodzi, która pozbawiła zycia 300 osób i zniszczyła 1,2 mln domów.

  Taka sama sytuacja miała miejsce w zeszłym roku. Władze nie były w stanie ukoić cierpienia milionów obywateli. Około 800 tys. rodzin, ofiar ubiegłorocznych ulew, wciąż jest bezdomnych.

  Obywatelom pomaga wojsko

  Pakistańska armia jest bardzo pomocna. Podróżuje przez kraj, niosąc pomoc tym, którzy zostali bez niczego. Ale nawet ta najmniejsza pomoc nie łagodzi gniewu ludzi, którzy stracili jedyny dobytek.

  Junejo sprzedał swój telefon komórkowy za równowartość trzech dolarów. Za zarobione pieniądze udało mu sie kupić kilka herbatników i mąkę, dzięki którym rodzinie uda sie przetrwać kilka dni.

  Ratunek dzięki znajomościom

  Ahmed jest zdania, że żeby otrzymać pomoc, trzeba mieć znajomości wśród politycznych elit.

  - Chcę opiekować się swoją rodzina i kramić ją. Nie mogę patrzeć, jak moje dzieci cierpią. Nie znamy nikogo wysoko postawionego, więc pozostało nam jedynie czekać - załamuje ręce Junejo.

  Potrzeba setek milionów dolarów

  Premier Yusuf Raza Gilani, który odwiedzał ofiary, stwierdził, że rozmiar zniszczeń przeszedł jego najśmielsze oczekiwania. Rząd sam nie jest w stanie pomóc Pakistańczykom, dlatego premier zaapelował o pomoc do środowisk międzynarodowych.

  - Ta powódź to naprawdę ogromna katastrofa, jeśli weźmiemy pod uwagę, że poziom niedożywienia w prowincji Sindh jest tak wielki jak w Czadzie i w Nigerze - mówi Timo Pakkala z Organizacji Narodów Zjednoczonych. Pakkala zaapelował o datek w wysokości 356 mln dolarów.

  Pomoc jest niezbędna

  Pozyskanie pieniędzy to konieczność. Najmłodszy, dwuletni, syn Ahmeda przez tydzień zmagał się z gorączką i biegunką. Leki z pobliskiego szpitala nie pomogły, na pobyt dziecka w prywatnej klinice nie było go stać.

  - Nie mamy już nic do sprzedania - oznajmia z rezygnacją Ahmed.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Wyż Jurgen nieustannie kształtuje pogodę w naszym kraju....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...