Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 18°C 1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Brytyjczycy konstruują "sztuczny wulkan"

  19-09-2011 07:23 Gigantyczny projekt geoinżynieryjny
  Brytyjczycy konstruują "sztuczny wulkan"

  Erupcje wulkanów obniżają temperaturę Ziemi

  sxc.hu

  Brytyjscy naukowcy zabierają się za tworzenie "sztucznego wulkanu". Już w październiku na nieczynnym lotnisku w Norfolk przeprowadzą eksperyment, który może pomóc chronić naszą planetę przed globalnym ociepleniem - donosi "Daily Telegraph".

  Test dostarczy cennych danych, które utorują drogę do gigantycznego geoinżynieryjnego projektu, jaki ma być realizowany w najbliższych dziesięcioleciach.

  Na czym będzie polegał eksperyment?

  Celem eksperymentu jest podłączenie pompujących wodę rur o długości 20 km do balonów wielkości stadionu Wembley. Rozpraszające światło cząsteczki wody będą transportowane wysoko do atmosfery. Kiedy już się tam znajdą, odbiją promienie słoneczne, dzięki czemu ochłodzić ma się powierzchnia Ziemi.

  Efekt ma przypominać ten, który powstaje podczas erupcji wulkanu, kiedy na zewnątrz wydobywają się wpływające na klimat siarczany.

  Test odbędzie się na zamkniętym lotnisku w Sculthrope w północnym Norfolk. Badacze posłużą się sterowcem. Woda zostanie wtłoczona do rury za pomocą zwykłej pompy ciśnieniowej. Po tym, jak wytryśnie z czubka nietypowego wulkanu, wyparuje lub spadnie na ziemię jako mżawka.

  Pomiary dokonane podczas tego badania pomogą naukowcom nadać kształt następnym projektom.

  To ostatnia szansa

  Naukowcy wierzą, że zaserwowanie stratosferze 10 mln ton materiału może obniżyć temperaturę powietrza o około 2 st. Celsjusza. Cząsteczki gliny, sole, czy tlenki metalu zawieszone w cieczy, mogą okazać się bardziej skuteczne niż siarczany z wulkanów. Badacze uważają, że pył, który wydobył się z filipińskiego wulkanu Pinatubo w 1991 roku, na dwa lata obniżył temperaturę powietrza o 0,5 st. C.

  Projekt, na razie planowany na trzy lata, będzie kosztował 1,6 mln funtów.

 • No a mówią że kryzys! bezrobocie!
  echh zniszczyć telewizje komórki gps i internet i ludzie będą szczęśliwsi -A TAK LUDZIE MAJĄ ŁBY NAPCHANE WIADOMOŚCIAMI IM NIEPOTRZEBNYMI!
  ~SMOKU /2011-09-19 18:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...