Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 12°C 18°C 1°C Bezchmurnie
zwiń
Informacje
 • Plama oleju u wybrzeży Szwecji

  19-09-2011 14:53 Szwedzkiej straży przybrzeżnej udało się opanować sytuację
  Plama oleju u wybrzeży Szwecji

  PAP/EPA

  Szwedzi od kilku dni prowadzą akcję czyszczenia wody z plam ropy naftowej, która wyciekła po kolizji statków. Do tej pory udało się usunąć prawie 150 metrów sześciennych zanieczyszczeń. Jest to największy wyciek ropy w tym roku w Szwecji.

  - Idzie nam dobrze. Pozbyliśmy się teraz prawie 150 metrów sześciennych oleju. Pracujemy od piątku przez całą dobę – mówi Jonas Berg ze straży wybrzeża.

  Do wycieku ropy doszło 10 września podczas zderzenia się statków u wybrzeży Danii, w pobliżu rejonu Tjorn w zachodniej Szwecji. Pięć dużych i cztery mniejsze statki straży przybrzeżnej, samoloty i około 50 pracowników straży pracuje non stop w cieśninie pomiędzy Haron a Kyrkesund.

  W niedzielę rano został wysłany samolot rozpoznawczy po to, aby zdobyć informacje ile jeszcze pozostało oleju  do uprzątnięcia i jak daleko się rozprzestrzenił. Szwedzka straż przybrzeżna mówi, że udało jej się opanować sytuację.

  - Jest tam go dużo – ocenia Jonas Akerlund operator ze straży przybrzeżnej zajmującej się zachodnim wybrzeżem. Jeśli będziemy mieli dziś dobra pogodę, to mamy nadzieję usunąćjak najwięcej – dodaje.

  Nie wiadomo, jak duże są szkody

  Göteborskie centrum ptaków dostało w sobotę 15 osobników wymazanych ropą. Nie wiadomo jeszcze, jak duże szkody wyrządził wyciek w świecie fauny i flory.

  - Trudno jest ocenić, jak wiele ptaków ucierpiało dotychczas. Przypuszczalnie mogą być ich setka, a nawet tysiąc. Wiele z nich może znajdować się na wyspach, do których dostać można się jedynie łodzią – komentuje Tommy Jaras, z Göteborgs Fagelcentral.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...