Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 2°C 3°C 0°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • Na księżycu Jowisza może być życie

  17-11-2011 07:34 Nowe dowody na istnienie wody na naturalnym satelicie

  Europa, jeden z 64 satelitów Jowisza

  NASA

  Amerykańscy naukowcy odkryli nowe dowody istnienia na księżycu Jowisza - Europie zbiorników wodnych pod grubą zewnętrzną skorupą lodową. Analizując zdjęcia powierzchni Europy wykonane przez międzyplanetarne sondy, doszli do przekonania, że zbiorniki wody mogą znajdować się znacznie bliżej powierzchni niż sądzono.

  W artykule opublikowanym w najnowszym numerze czasopisma "Nature", naukowcy wyrazili przypuszczenie, że liczne pęknięcia i zaklęśnięcia lodowej skorupy Europy spowodowane są przedostawaniem się w kierunku powierzchni wody o stosunkowo wysokiej temperaturze.

  Oceniają oni, że niewielkie zbiorniki wodne mogą znajdować się już na głębokości około 3 km od powierzchni oraz, że dochodzi do intensywnej wymiany wody. Cieplejsza woda z głębin ochładza się i opada a na jej miejsce wypływa nowa.

  Może jest tam życie?

  Naukowcy od dawna przypuszczali, opierając się na modelach działania sił pola magnetycznego i analizie zdjęć, że pod skorupą lodową Europy, na głębokości ok. 10-30 km, znajduje się olbrzymi ocean. Jego głębokość może dochodzić do 160 km i - być może - istnieją w nim prymitywne formy życia.

  Jednak przewiercenie się przez tak grubą warstwę lodu uznano za niewykonalne. Odkrycie zbiorników wodnych znacznie bliżej powierzchni stawia całą sprawę w nowym świetle.

  Pod koniec dekady polecą statki badawcze

  Według obecnego stanu wiedzy, Europa - jeden z 64 satelitów Jowisza odkryta w 1610 r. przez włoskiego astronoma Galileusza - składa się z metalicznego jądra otoczonego warstwą skał i płynnym oceanem przykrytym grubym lodowym pancerzem.

  Stany Zjednoczone i Europa zamierzają  wysłać na "jowiszową" Europę kilka bezzałogowych statków badawczych pod koniec obecnej dekady, lub na początku lat 20.

 • EUROPA
  DOPUKI NIE POJAWI SIĘ TAM STATEK BEZZAŁOGOWY NIE MOZNA DOKŁADNIE STWIERDZIĆ CZY NA KSIEZYCU ,EUROPA , JEST TAK NISKA TEMPERATURA I JAKIE SĄ FORMY ŻYCIA
  ~POLAN /2013-03-20 16:53
 • Jaka temperatura jest na powierzchnii "Europy"?
  minus 250 st. Celsjusza? Czy jest tam jakaś atmosfera, bo te parę kilometrów lodu, to jakoś nie nastraja optymistycznie.
  ~domator /2012-01-07 11:18
 • stalowa w
  ja kiedys slyszalem ze istnieje planeta podobna do ziemi slyszalem to w discowery world i ze naniej som oceany tylko zdycydowaniej slone nirz unas i kontynenty takie jak unas tylko som zdycydowanie wieksze g€ry i rzeki slodkie tak jak unas sory ale mam zepsutom klawiature i niekturych liter nieda sie poprawnie napisac
  lukaszte /2011-11-17 19:50
 • MARS CZY MOŻE EUROPA?
  Jeżeli naukowcy w takim tempie w jakim obecnie będą powiększać swoją wiedzę o planetach i ich satelitach w niedalekiej przyszłości priorytetem może się stać nie załogowa wyprawa na marsa lecz wysłanie ludzi na przykład na Europę.
  ~darek /2011-11-17 14:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...