Informacje
 • Alpy: na stokach zamiast śniegu bujna zieleń

  25-11-2011 17:34 Ośrodki opóźniają otwarcie o nawet 2 tygodnie

  Alpy: zamiast śniegu zdobi zieleń

  sxc.hu

  Brak śniegu na stokach zmusza popularne austriackie kurorty do późniejszego rozpoczęcia sezonu. Właściciele wyciągów już liczą straty. Wydają krocie na sztuczne ośnieżanie. Tak ciepłego listopada nie było od 1920 roku.

  Śniegu brakuje w większości alpejskich kurortów. Białego puchu nie widziano tam od 31 dni. Dodatnie temperatury notują resorty w Niemczech, Szwajcarii, Włoszech, gdzie termometry pokazują wartości od 3 do 10 st. C.

  Właściciele ośrodków narciarskich w Tyrolu i Salzburgu są w tym sezonie zaniepokojeni ryzykiem pożarów, a nie brakiem miejsc dla napływających w weekend amatorów białego szaleństwa.

  Armatki zastępują naturę

  W rejonach, gdzie temperatury na stokach są najniższe, w granicach -2, -3 st. C w ruch poszły armatki śnieżne. Maksymalnie są w stanie wygenerować ok 70 cm śniegu. Jest to jednak rozwiązanie doraźne i przynoszące straty finansowe.

  - Uruchomiliśmy wszystkie sprzęty naśnieżające, jakimi dysponujemy. Pracują non stop. To będzie kosztowało setki tysięcy euro - mówi portalowi BBC Serafin Siegele, właściciel stoku narciarskiego.

  Sezon opóźniony

  W Alpach są też rejony, gdzie na działanie armatek śnieżnych jest za ciepło. Słońce topi wygenerowany śnieg, zanim jego kolejna porcja spadnie na ziemię. Z pracą nie nadążają nawet sprzęty wysokiej mocy.

  - W tym roku sytuacja jest wyjątkowa. Będziemy musieli opóźnić otwarcie sezonu o tydzień lub dwa - mówi rzecznik narciarskiego kurortu Kuhtai, Wilhelm Mareiler.

  Na śnieg trzeba jeszcze poczekać

  - W ciągu najbliższego tygodnia nie będzie większych zmian w pogodzie. Słońce i dodatnie temperatury nadal zagoszczą w tym rejonie Europy - mówi portalowi Mail Online, Steven Keates, synoptyk brytyjskiego biura meteorologicznego.

  Modele synoptyczne pokazują, że biały puch a Alpach pojawi się dopiero w połowie grudnia.

 • stalowa woloa
  w tym roku ta bujna zielen dlugo sie nieuczyma bo slyszalem ze snieg spadnie 5 grudnia bedzie wial wiatr i bedzie mruz oras szron teraz te zimy to nic to kropka nad i dawniej jak przyszla zima to snieg byl po kolana albo nawet i popas i mrozy byly durzo wieksze bo nawet do 27 lub nawet 29 stopni ponirzej zera i takie zimy trfaly do 1995 od 1996 zimy som slabsze jedna zima w z 2006 2007 byla tak ciepla ze unas w stalowej woli pamientam wogule przez calom zime 2 razy padal snieg i utrzymywal sie morze puldnia teraz w z2009 na 2010 zima byla lepsza oraz z 2010 na 2011 terz byla zima dosc dobra z mrozem i sniegiem i lato 2011 bylo deszczowe i zimne
  lukaszte /2011-11-25 18:49

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...