Informacje
 • Muzeum osobliwości w TVN Meteo. Długoszpary, samogłowy i ekstremofile

  06-12-2011 14:27 Tydzień niezwykłych filmów dokumentalnych
  Muzeum osobliwości w TVN Meteo. Długoszpary, samogłowy i ekstremofile

  Poznacie m.in. ekstremofile

  TVN Meteo

  TVN Meteo zaprasza do oglądania niezwykłych filmów dokumentalnych, które przybliżą rzeczywistości, o jakich nam się nie śniło. Poznacie długoszpary, samogłowy i ekstremofile, a także zwiedzicie kalifornijską Dolinę Śmierci.

   

  Godzina

  Poniedziałek, 5.12
  Wtorek, 6.12
  Środa, 7.12
  Czwartek, 8.12
  Piątek, 9.12
  Sobota, 10.12
  Niedziela, 11.12
  10.55 Wielkie oceaniczne przygody, S2E5
  15.55 Wielkie oceaniczne przygody, S1E9
  17.55 Wielkie oceaniczne przygody, S1E8 Wielkie oceaniczne przygody, S1E10 Wielkie oceaniczne przygody, S1E6 Wielkie oceaniczne przygody, S1E7 Wielkie oceaniczne przygody, S1E8 Dolina Śmierci
  18.55 Wielkie oceaniczne przygody, S1E10
  19.55 Wielkie oceaniczne przygody, S1E5 Życie w piekle, odc. 1 Życie w piekle, odc. 3 Życie w piekle, odc.4
  21.55 Wielkie oceaniczne przygody, S2E4 Wielkie oceaniczne przygody, S2E6
  22.55 Wielkie oceaniczne przygody, S1E9 Życie w piekle, odc. 2 Wielkie oceaniczne przygody, S2E1 Wielkie oceaniczne przygody, S2E2 Wielkie oceaniczne przygody, S2E3
  23.30 Dolina Śmierci Życie w piekle, odc. 1

  Zapowiada się pełen niezwykłych dokumentów tydzień. Oto, co w nich znajdziecie:

  Życie w piekle, odcinek 1. "Przetrwać w soli i kwasie"

  Niektóre organizmy, zwane ekstremofilami, rozwijają się w środowiskach wybitnie niesprzyjających życiu. Jeszcze trzydzieści lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi są pozbawione wszelkich form życia, podobnie jak odległe planety. Okazuje się jednak, że istnieją organizmy, które są w stanie żyć w bardzo kwaśnej wodzie o poziomie ph zbliżonym do kwasu siarkowego.

  Życie w piekle, odcinek 2. "Przetrwać w wysokich temperaturach"

  Na Saharze żyje mrówka zwana królową pustyni. Mieszka w miejscu, gdzie spada mniej niż 15 mm deszczu rocznie. W tak gorącym środowisku zwierzęta muszą się przystosować do trudnych warunków. Wielbłąd na przykład potrafi w ciągu dnia podnieść swoją ciepłotę ciała do 42 stopni, by możliwie jak najmniej się pocić.

  Życie w piekle, odcinek 3. "Przetrwać w niskich temperaturach"

  W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę tego wrażliwego ekosystemu, zagrożonego ponadto globalnym ociepleniem. Te małe stworzenia dysponują niezwykłym wyposażeniem, które pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców.

  Życie w piekle, odcinek 4. "Przetrwać w ciemnościach"

  Ciemność to królestwo mikroorganizmów. Niektóre z nich mają całkowicie białą skórę, inne natomiast są ślepe.  Naukowcy, chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji, badają, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła.

  Dolina Śmierci

  Jej nazwa wzbudza grozę. Nie bez powodu, ponieważ to piekielna kraina. Spalona słońcem, poddająca chcącym się z nią zmierzyć trudnym próbom i nietolerująca słabości. Jednak ta nieprzyjazna kraina ma też swoje drugie oblicze. Zapraszamy na zaskakującą wyprawę do miejsca, w którym nic nie jest takie jak się wydaje.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E5

  W kolejnym odcinku podmorskiej przygody udamy się do Nowej Zelandii. Monty Halls będzie rozmawiał z Maorysami na temat mórz i ich mieszkańców. Odcinek poświęcony jest żarłaczowi miedzianemu, który jest najsłynniejszym rekinem Nowej Zelandii. Żyje przy brzegu, ma trzy metry długości, 300 kilogramów wagi i potrafi żyć trzydzieści lat.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E6

  Monty Halls dotrze do miasteczka Gansbaai, położonego na południowym skraju Afryki, które słynie z naprawdę dużych podwodnych drapieżników. Poznamy żyjącego w zimnej wodzie prądu bengalskiego żarłacza białego, słynnego rekina zwanego ludojadem.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E7

  Monty Halls uda się do Mozambiku, by popływać z rybą z rodziny strzępielowatych epinephelus tukula, zwaną tutaj granikiem kartoflanym. Swoją nazwę zawdzięcza plamom na skórze w kształcie kartofli. Osiąga do dwóch metrów długości i waży do 110 kilogramów. To największa ryba żyjąca w rafach koralowych.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E8

  Monty Halls uda się do Durbanu, miasta położonego w Republice Południowej Afryki. To miasto jest także najważniejszym afrykańskim portem. Monty odwiedzi meijsce położone o 30 kilometrów od Durbanu. Celem tej podróży jest rekin tygrysi, którego wielkość sięga siedmiu metrów. Jego waga to około 800 kilogramów. Rekin tygrysi potrafi żyć nawet pięćdziesiąt lat.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E9

  Monty Halls uda się na Florydę, żeby nurkować w wodach Crystal River. Mieszka w nich stworzenie, które dało początek rekordowej liczbie mitów. To manaty. Monty dowie się, jak pływać z tymi ogromnymi stworzeniami. Manaty to wielkie roślinożerne krowy morskie. Żyją na Florydzie od 45 milionów lat. Oprócz nich poznamy także żółwie jaszczurowate i wąsate sumy.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E10

  Monty Halls zwiedzi Bimini, łańcuch wysp znajdujących się około 80 km na wschód od Miami na Florydzie. Ponieważ Bimini to wyspy leżące na skraju prądu zatokowego, co sekundę mija je 100 miliardów litrów wody. W tutejszych wodach pływają żarłacze żółte i delfiny. Tu najłatwiej je spotkać.

  Wielkie oceaniczne przygody S2E1

  W drugim sezonie Monty Halls będzie kontynuował swoją podróż po świecie w poszukiwaniu niezwykłych morskich zwierząt. W odcinku otwierającym drugą serię uda się na spotkanie z kałamarnicą olbrzymią, która obrosła legendą jako kraken - potężny potwór z oceanów, zdolny zatopić statek i pożreć jego załogę. Czy kałamarnica olbrzymia, która osiąga 18 m długości to faktycznie legendarny kraken?

  Wielkie oceaniczne przygody S2E2

  Lokalne gazety donoszą o pojawieniu się w wodach u wybrzeży Anglii żarłacza białego, rekina znanego jako ludojad.

  Wielkie oceaniczne przygody S2E3

  Bohaterem tego odcinka będzie długopłetwiec, znany jako humbak. To gatunek walenia z podrzędu fiszbinowców. i jedno z największych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Dorosłe osobniki osiągają nawet 17 m długości i 45 ton masy.

  Wielkie oceaniczne przygody S2E4

  W tym odcinku spotkamy się z tajemniczym oceanicznym olbrzymem. To największa kostnoszkieletowa ryba na świecie - osiąga trzy metry długości, cztery metry wysokości i waży około dwóch ton. To tzw. samogłów lub Mola mola, stworzenie, którego samica potrafi jednorazowo wytworzyć 300 milionów jaj.

  Wielkie oceaniczne przygody S2E5

  Monty Halls wybierze się na kandyjską wyspę Vancouver, żeby spotkać orkę, zwaną, za sprawa błędnego tłumaczenia, wielorybem mordercą.

  Wielkie oceaniczne przygody S2E6

  Monty Halls postanawia tym razem popływać z legendarnym zwierzęciem, zwanym rekinem dziwolągiem. Patrząc na jego ciało, nietrudno zrozumieć dlaczego. Jego ogon jest niemal tak długi, jak ciało. To kosogon, którego można spotkać w okolicach Filipin.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Słowacją i Rosj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...