Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 7°C 7°C -1°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Dzisiaj spektakl zimowych spadających gwiazd

  07-12-2011 11:11 Aktywność roju Geminidów trwa do 17 grudnia
  Dzisiaj spektakl zimowych spadających gwiazd

  Mapa nieba w konstelacji Bliźniąt

  Wikipedia.org/Przemysław "Blue Shade" Idzkiewicz

  Już od środy możemy podziwiać pierwsze meteory jednego z najaktywniejszych rojów naszego nieba - Geminidów. Jednak na nocne obserwacje najlepiej będzie wybrać się 13 grudnia. Wtedy bowiem przypada tegoroczne apogeum zimowych spadających gwiazd.

  Geminidy to nie tylko jeden z najbardziej aktywnych i regularnych rojów meteorów na naszym niebie, ale i jednocześnie jeden z najbardziej niedocenianych.

  - O sierpniowych Perseidach i listopadowych Leonidach słyszał prawie każdy, a o Geminidach mało kto. Tymczasem każdego roku, w okolicach nocy z 13 na 14 grudnia, daje on nawet ponad 100 "spadających gwiazd" na godzinę, przebijając tym samym Perseidy - podkreślił Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

  Doborowe sąsiedztwo

  Aktywność roju trwa do 17 grudnia. Ciałem macierzystym Geminidów jest najprawdopodobniej planetoida (3200) Phaeton.

  - Geminidy to zjawiska o średniej szybkości, wchodzą bowiem w naszą atmosferę z prędkością 35 km/s. Miejsce, z którego zdają się wybiegać te meteory - tak zwany radiant, znajduje się w konstelacji Bliźniąt i leży w bezpośrednim sąsiedztwie najjaśniejszych gwiazd tej konstelacji: Kastora i Polluksa - dodał astronom.

  Apogeum "spadających gwiazd"

  Tegorocznego maksimum aktywności roju astronomowie spodziewają się 14 grudnia w szerokim zakresie godzin - od 2.00 w nocy do 23.00 następnego wieczora.

  - Warto więc wyjść na obserwacje zarówno w nocy z 13 na 14 grudnia, jak i 14 na 15 grudnia. Przy czym, ze względu na położenie radiantu roju, znacznie lepiej obserwować w okolicach północy i w drugiej połowie nocy niż wieczorem - radził naukowiec.

  Jest jedna przeszkoda, Księżyc

  Niestety w tym roku w obserwacjach bardzo skutecznie przeszkadzał będzie Księżyc. W samym maksimum aktywności będzie on cztery dni po pełni, a więc jego blask wciąż będzie mocny. Co więcej, będzie on świecił w konstelacji Raka, a więc blisko gwiazdozbioru Bliźniąt, gdzie znajduje się radiant roju.

  - Na szczęście Geminidy są na tyle aktywnym rojem, że mimo niesprzyjających okoliczności nadal możemy liczyć na kilkadziesiąt meteorów na godzinę. Oczywiście warunkiem ich dojrzenia jest, po pierwsze, bardzo dobra pogoda, a po drugie - prowadzenie obserwacji z ciemnego miejsca, oddalonego od świateł miejskich - komentuje Arkadiusz Olech.

 • gdzie patrzec
  kastelacji blizniat jest przy ksiezycu a wiec trzeba wypatrywac gwiazd w okolicach ksiezyca.A w odpowiedzi do magistra to szanowny autor nie moze powiedziec jakie to strony swiata bo niebo sie caly czas zmienia i zalerzy o ktorej godzinie patrzysz na niebo jak patrzysz wieczorem to gwiazdozbior blizniat jest na wschodzie a jak nad ranem to wrecz na zachodzie a wiec glabow co nie znaja sie na niebie odsylam do ksiazek zeby sie doksztalcili a nie wymadrzali sie i zaczynaly zdania od "Moze szanowny autor..."
  ~ILA /2011-12-12 18:57
 • re..
  też dzisiaj widziałem to cudo. sam się dziwiłem ( myślałem że mi się przewidziało ), ale gdy czytam poprzedni wpis, wiem że to nie przewidzenie ~~ pozdro
  ~damian132 /2011-12-07 21:48
 • coś dziwnego
  ja dziś gdy wracałem z kościoła o godzinie 16.30-16.35 zauważyłem coś dziwnego na niebie , nie wiem co to było ale było widoczne przez 1-2 sek ,to było podobne do jakiejś zielonej komety widziałem ją gołym okiem a była trochę ogromna jak na kometę , to było coś podobnego do wielkości księżyca może ale miała smukły biało zielony ogon
  ~ciekawy /2011-12-07 17:19
 • Gdzie te roje
  Może szanowny autor raczyłby określić z jakiej strony świata te roje nadlecą.
  Nie wszyscy muszą znać się na astronomii.POzdrawiam
  ~magister /2011-12-07 12:56
 • roje meteorow
  w/g portalu astronomicznego rowniez w dniach 20-26 w radiancie Malej Niedzwiedzicy wystapi rowniez roj meteorytow powiazanych z byla kometa.
  jurek965 /2011-12-07 11:54

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...