Informacje
 • Nieznane skarby głębin. Poznaj manaty, kosogony i "kanarki oceanów"

  13-12-2011 09:18 Filmy dokumentalne w TVN Meteo
  Nieznane skarby głębin. Poznaj manaty, kosogony i "kanarki oceanów"

  Takie stworzenia zamieszkują morskie głębiny

  TVN Meteo

  W tym tygodniu TVN Meteo wyemituje serię filmów dokumentalnych, dzięki którym będziemy mieli szansę przenieść się do podwodnego świata, w którym królują niezwykłe stworzenia - manaty, kosogony i "kanarki oceanów". Ponadto odwiedzimy Dolinę Śmierci, a także przyjrzymy się mikroorganizmom.

  Godzina Poniedziałek, 12.12 Wtorek,13.12 Środa, 14.12 Czwartek, 15.12 Piątek, 16.12 Sobota, 17.12 Niedziela, 18.12
  10.55 Wielkie oceaniczne przygody, S1E8
  15.55 Życie w piekle, odc. 3
  17.55 Wielkie oceaniczne przygody, S2E7 Wielkie oceaniczne przygody, S2E6 Dolina Śmierci Wielkie oceaniczne przygody, S1E2 Wielkie oceaniczne przygody, S1E4 Wielkie oceaniczne przygody, S1E6
  18.55 Życie w piekle, odc. 4
  19.55 Wielkie oceaniczne przygody, S2E5 Wielkie oceaniczne przygody, S2E7 Wielkie oceaniczne przygody, S1E1 Wielkie oceaniczne przygody, S1E3
  21.55 Wielkie oceaniczne przygody, S1E7 Wielkie oceaniczne przygody, S1E9
  22.55 Wielkie oceaniczne przygody, S2E8 Wielkie oceaniczne przygody, S2E8 Wielkie oceaniczne przygody, S1E2 Wielkie oceaniczne przygody, S1E4 Wielkie oceaniczne przygody, S1E5
  23.30 Wielkie oceaniczne przygody, S1E5 Wielkie oceaniczne przygody, S1E6

  Wielkie oceaniczne przygody S2E5

  Monty Halls wybierze się na kandyjską wyspę Vancouver, żeby spotkać orkę, zwaną, za sprawa błędnego tłumaczenia, wielorybem mordercą.

  Wielkie oceaniczne przygody S2E6

  Monty Halls postanawia tym razem popływać z legendarnym zwierzęciem, zwanym rekinem dziwolągiem. Patrząc na jego ciało, nietrudno zrozumieć dlaczego. Jego ogon jest niemal tak długi, jak ciało. To kosogon, którego można spotkać w okolicach Filipin.

  Wielkie oceaniczne przygody S2E7

  Monty Halls zanurzy się w wodach u wschodnich wybrzeży Kanady, w których temperatura może spaść do jednego 1 st. Celsjusza. Spotka w nich wieloryby, oraz tzw. kanarki oceanów, czyli biełuchy.

  Wielkie oceaniczne przygody S2E8

  W ostatnim odcinku serii Monty Halls uda się na spotkanie z delfinami. Każda nadmorska społeczność tworzy na ich temat liczne legendy. Kryje się w nich ziarno prawdy, poniewaz delfinom zdarza się ratować tonących ludzi, a nawet przeganiać atakujące rekiny.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E1

  W odcinku pierwszym podróżnik uda się do meksykańskiego La Paz położonego nad morzem Corteza, które słynie z ogromnej ilości żyjących tu naprawdę dużych zwierząt. Monty pragnie popływać z mantą, zwaną diabłem morskim, która może osiągać osiem metrów długości.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E2

  W tym odcinku Monty Halls zabierze nas w przepiękną podróż do głębin oceanów, na spotkanie przedziwnych i mało znanych zwierząt zamieszkujących oceany. Uda się na Wyspy Galapagos okreslane mianem najbardziej romantycznego archipelagu na świecie. W tym raju dla nurków można zobaczyć wiele dużych zwierząt. Występuje tutaj gatunek, którego nie sposób spotkać nigdzie indziej. To legwan morski.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E3

  Monty Halls wybierze się do się do Palau, czyli miejsca gdzie każdy szanujący się nurek powinien trafić choć raz w życiu. Można tu znaleźć prawdziwy podwodny raj. Z setek występujących tu gatunków morskich zwierząt jeden jest dla mieszkańców Palau symbolem czegoś niezwykłego. To żółw morski.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E4

  Tym razem Monty Halls dotrze do Belize. U wybrzeży tego państwa znajduje się najdłuższa rafa barierowa na półkuli północnej. To raj dla nurków. Halls porozmawia z miejscowymi nurkami i rybakami, między innymi o największych rekinach na świecie, czyli żarłaczach karaibskich. To jeden z najsprytniejszych drapieżników tych wód. Podczas polowania posługuje się wieloma niezwykłymi zmysłami. Może mieć nawet trzy metry długości.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E5

  W kolejnym odcinku podmorskiej przygody wybierzemy się do Nowej Zelandii. Monty Halls porozmawia z Maorysami na temat mórz i ich mieszkańców. Odcinek poświęcony będzie żarłaczowi miedzianemu, który jest najsłynniejszym rekinem Nowej Zelandii. Żyje przy brzegu, ma trzy metry długości, 300 kilogramów wagi i potrafi dożywać 30 lat.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E6

  W tym odcinku Monty Halls dotrze do miasteczka Gansbaai położonego na południowym skraju Afryki, które słynie z naprawdę dużych podwodnych drapieżników.  Poznamy żyjącego w zimnej wodzie prądu bengalskiego żarłacza białego, słynnego rekina zwanego ludojadem.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E7

  Monty Halls uda się do Mozambiku, by popływać z rybą z rodziny strzępielowatych epinephelus tukula, zwaną  granikiem kartoflanym. Swoją nazwę zawdzięcza plamom na skórze w kształcie kartofli. Osiąga do dwóch metrów długości i waży do 110 kilogramów. To największa ryba żyjąca w rafach koralowych.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E8

  Monty Halls uda się do Durbanu, miasta położonego w Republice Południowej Afryki. To miasto jest także najważniejszym afrykańskim portem. Monty odwiedzi meijsce położone o 30 kilometrów od Durbanu. Celem tej podróży jest rekin tygrysi, którego wielkość sięga siedmiu metrów. Jego waga to około 800 kilogramów. Rekin tygrysi potrafi żyć nawet pięćdziesiąt lat.

  Wielkie oceaniczne przygody S1E9

  Monty Halls uda się na Florydę, żeby nurkować w wodach Crystal River. Mieszka w nich stworzenie, które dało początek rekordowej liczbie mitów. To manaty. Monty dowie się, jak pływać z tymi ogromnymi stworzeniami. Manaty to wielkie roślinożerne krowy morskie. Żyją na Florydzie od 45 milionów lat. Oprócz nich poznamy także żółwie jaszczurowate i wąsate sumy.

  Życie w piekle, odcinek 3. "Przetrwać w niskich temperaturach"

  W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę tego wrażliwego ekosystemu, zagrożonego ponadto globalnym ociepleniem. Te małe stworzenia dysponują niezwykłym wyposażeniem, które pozwala im przetrwać w niesprzyjającym środowisku. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców.

  Życie w piekle, odcinek 4. "Przetrwać w ciemnościach"

  Ciemność to królestwo mikroorganizmów. Niektóre z nich mają całkowicie białą skórę, inne natomiast są ślepe.  Naukowcy, chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji, badają, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła.

  Dolina Śmierci

  Jej nazwa wzbudza grozę. Nie bez powodu, ponieważ to piekielna kraina. Spalona słońcem, poddająca chcącym się z nią zmierzyć trudnym próbom i nietolerująca słabości. Jednak ta nieprzyjazna kraina ma też swoje drugie oblicze. Zapraszamy na zaskakującą wyprawę do miejsca, w którym nic nie jest takie jak się wydaje.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...