Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: -3°C 14°C -2°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Jak powstał mróz?

  14-12-2011 18:09 Blog meteorologa Artura Chrzanowskiego
  Jak powstał mróz?

  sxc.hu

  Prognozy wymagają oprócz rzetelnej wiedzy i intuicji także odrobiny dystansu. Często spotykamy się ze zjawiskami i pojęciami opisującymi te zjawiska nie zastanawiając się skąd się one wzięły.

  Na przykład mróz. W pradawnych czasach, kiedy ziemia jeszcze stygła, a oś ekliptyki była jeszcze niemal prosta,

  świat był bardziej bliski człowiekowi. Tam, gdzie mieszkali ludzie, mrozu nie znano. Quasi-tropikalna bujność przyrody, obfitość  pożywienia, pierwotność kontaktów międzyludzkich – życie było piękne.

  Ludzie nie znali wielu rzeczy. Nie wymyślono jeszcze autoreklamy, bierek, cel, dipolów, ewentualności, frezarek, gier, halabard, implikacji, jazów, klimatyzacji, luster, mocowań, niecierpliwości, opon, pracy, ratraków, scen, tworzyw, ulic, wierteł, i yale  zamków. Nie znano również mrozu.

  I wtedy to Makary, mieszkający w przytulnej jaskini (którą wymyślono o wiele wcześniej), postanowił coś odkryć. Najpierw odkrył siebie i poczuł się mniej ciepło. Wiedział, że jest na tropie czegoś ważnego, nieznanego -nienazwanego. Nie ustawał w eksperymentach. Odkrył się dwa razy i dwukrotnie zaobserwował to co przedtem. Tak powstało "dwa"  - ważki krok w rozwoju matematyki.

  Nazajutrz odkryto trójkę i można było obliczyć i zapisać (oczywiście w przybliżeniu) nachylenie osi ziemi w stosunku do ekliptyki 23 st. To, że jest to przyczyną nierównomiernego dochodzenia energii słonecznej do poszczególnych obszarów Ziemi i powstawania kontrastów termicznych pomiędzy różnymi szerokościami geograficznymi stało się  wtedy prawie oczywiste. Ponieważ Makary znał już pojecie "dwa" , więc raz dwa wykonał obliczenia. Wszystko się zgadzał , powstała potrzeba określenia nieciepła - jedyna logicznie możliwą nazwą był mróz.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Mroźne powietrze, które napłynęło ze wschodu zacznie ustępować dopiero za kilka ...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Pauline znad Finlandii i związanego z nim frontu atmo...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...