Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 6°C 7°C 4°C Przelotne opady
zwiń
Informacje
 • "Przeklęta La Niña" gnębi Kolumbię. Prezydent ma dość powodzi

  15-12-2011 12:03 Klęski żywiołowe doprowadzają kraj do ruiny
  "Przeklęta La Niña" gnębi Kolumbię. Prezydent ma dość powodzi

  Pozalewane miasta

  Reuters TV

  - Ta przeklęta La Niña to zła karma mojego rządu - przyznaje prezydent Kolumbii. Miesiące ulewnych deszczy i powodzi spowodowały dewastację ekonomiczną kraju. Zalane są drogi i hektary pól uprawnych, w tym drogocennej kawy.

  Katastrofalne powodzie w ostatnich miesiącach pozostawiływielkie obszary Kolumbii pod wodą. Winowajcą niszczycielskiego żywiołu jest pogodowe zjawisko LaNiña.

  Ulewne deszcze rozpoczęły się już w zeszłym roku. Pozbawiły życia ponad 120 Kolumbijczyków, a pół miliona pozostawiły bez dachu nad głową.

  Największe zło kraju

  Ulewne deszcze to największe wyzwanie administracji prezydenta Juana Manuela Santosa, które objął urząd w czerwcu zeszłego roku.

  - Ta przeklęta La Niña to zła karma mojego rządu. Pierwszego dnia, kiedy objąłem urząd, La Nina już nabierała kształtów. Od miesięcy pada mocniej niż zwykle i jest to najgorszy problem, z jakim mam do czynienie na przestrzeni moich 16-miesiącznych rządów - powiedział prezydent Kolumbii.

  Paraliż komunikacyjny

  La Niña spowodowała osuwanie się ziemi, w wyniku którego część systemu autostrad jest w rozsypce. Łącznie zamkniętych lub zablokowanych jest 1600 km dróg.

  Hamuje to działania branży turystycznej, które szykuje się do letniego sezonu wakacyjnego. Rząd Santosa wydał już 7 mln dolarów na naprawę uszkodzonej infrastruktury.

  Straty w gospodarce

  Potrzebne są też pieniądze na ratowanie pól uprawnych, zwłaszcza kawy, której produkcja spadła w listopadzie ósmy miesiąc z rzędu. To poważna strata dla Kolumbii, która jest wiodącym producentem i eksporterem tego napoju na świecie.

  Kraj jest także pierwszym po Holandii eksporterem ciętych kwiatów. Tymczasem woda zalegająca na polach uprawnych zniszczyła wiele plantacji.

  Nie tylko Kolumbia

  La Niña obwiniana jest w tym roku także za suszę w Stanach Zjednoczonych i ulewne deszcze, które uszkodziły wiele upraw w Australii.

  CZYTAJ WIĘCEJ O ZJAWISKU LA NIÑA

 • tonąca Kolumbiato
  to czeka wszystkie kraje świata. Albo to robota pewnych ludzi, albo Pana Boga.....
  ~marmara506 /2011-12-18 15:45

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do Polski z dużą prędkością wtargnie atlantyckie powietrze. Po kilku słonecznych...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...