Informacje
 • Jaki kupić sprzęt narciarski?

  18-12-2011 15:05 Poradnik Białej Jazdy
  Jaki kupić sprzęt narciarski?

  Dobry sprzęt to komfort jazdy

  Shutterstock

  Deski, wiązania, buty, kijki, gogle, kask - to zestaw obowiązkowy dla wszystkich amatorów białego szaleństwa, tak początkujących, jak i zaawansowanych. TVN Meteo podpowiada, jak odpowiednio do umiejętności i cech fizycznych dobrać sprzęt.

  1. Jaka długość nart?

  Przy zakupie sprzętu narciarskiego istotną rolę odgrywają dwa czynniki: wzrost i waga.

  - Osoby początkujące powinny mieć narty sięgające do brody. Jeśli waga jest większa, powinny sięgać do nosa - podpowiada Łukasz Kotas, ekspert ds. sprzętu sportowego firmy enarty.pl z Częstochowy.

  Zasada jest bowiem taka, że im jesteśmy ciężsi, tym wybieramy dłuższe narty. Jeśli np. mierzymy 170 cm i ważymy 60 kg, to powinniśmy kupić narty mniej więcej o długości 155 cm.

  2. Jaki kształt nart?

  Nowoczesne narty mają figurę zbliżoną do klepsydry. Są szersze z przodu i tyłu, a węższe pod butem. Taki kształt ułatwia wykonywanie skrętów. Nie sposób właściwie kupić już nowych nart prostych.

  W tym sezonie w Polsce pojawiły się narty o konstrukcji rocker. Swoje korzenie mają w przemyśle surfingowym. Charakteryzują się tym, że są wygięte w górę na znacznie dłuższym odcinku niż stosowanie powszechnie modele.

  W efekcie skraca się aktywna krawędź, co ułatwia skręty  i powoduje, że zmiana krawędzi jest szybsza i bardziej płynna. Dodatkowo dzięki takiemu kształtowi narciarz zachowuje większą stabilność i trudniej jest mu się wywrócić. Ten typ nart również polecany jest początkującym narciarzom.

  Narty dla osób początkujących powinny być miękkie, wykonane na ogół z pianki lub drewna pokrytego materiałem izolacyjnym. Takie narty są po pierwsze lżejsze, a po drugie pomagają w skrętach, ułatwiając naukę jazdy.

  Cena nart dla osób początkujących wynosi od 1000 do 1300 zł.

  3. Jakie wybrać wiążania?

  Producenci sprzętu sportowego sami dobierają wiązania do nart. Dlatego nie musimy się martwić samodzielnym wyborem. Na ten mogą pozwolić sobie profesjonaliści lub wytrawni narciarze.

  Pamiętajmy tylko, by wiązania ustawić odpowiednio do naszej wagi.

  4. Narty dla zaawansowanych

  Narty dla osób zaawansowanych są twardsze niż te dla początkujących. Drewniany rdzeń jest pokryty materiałem z dodatkiem tytanu aramitu lub bazaltu. Dodatkowo cięższe są wiązanie w takiej narcie.

  Niestety bardzo dobre narty rzadko sprawdzają się w polskich warunkach. - Jeśli ktoś zamierza jeździć głównie po polskich stokach, polecam naty typu allmountain lub allround. Nadają się praktycznie na każde warunki – mówi Kotas.

  5. Jakie buty na narty?

  Podstawowa zasada: but narciarski nie może być wygodny. - Po jego założeniu i zapięciu musimy czuć lekki ucisk w dużym palcu u nogi. Wtedy będziemy mieli pewność, że idealnie dobraliśmy rozmiar - podpowiada Łukasz Kotas.

  W bucie narciarskim najważniejsza jest twardość, zwana z angielska flex. Początkujący powinni mieć buty o fleksie wynoszącym 50-60 proc. Wytrenowanym narciarzom wystarczy twardość o wartości 60-80 proc.

  Po przymierzeniu butów zapinamy klamry i wykonujemy ruchy podobne do tych na nartach. Najlepiej, jeśli pozostaniemy w nich około 2 godziny, dopiero po tym czasie będziemy w stanie ocenić, czy dobrze dobraliśmy rozmiar i twardość.

  Lepsze sklepy sportowe pozwalają swoim klientom zabrać buty na kilka godzin do domu, by móc je wypróbować.

  6. Jaki rozmiar butów narciarskich?

  Kolejna podpowiedź: but narciarski zapamiętuje ustawienia, dlatego jeśli okaże się, że zapięliśmy go za luźno, nie naciągamy od razu klamry, ale ją rozpinamy, zdejmujemy but, odczekujemy chwilę. Dopiero potem ponownie go zakładamy i zapinamy ciaśniej.

  Jeśli w sklepie spotkamy się z rozmiarem połówkowym np. 37,5  oznacza to, że but jest szerszy, a nie o pół rozmiaru dłuższy.

  Ceny butów narciarskich zaczynają się od 500-600 zł.

  Natomiast buty snowboardowe muszą być przede wszystkim wygodne, ciepłe i nieprzemakalne. But ma idealnie pasować do stopy, nie może byc za duży.

  7. Po co kijki na nartach?

  Początkujący będą ich potrzebować. Pomagają utrzymać równowagę i w razie upadku ułatwiają wstanie. Ponadto pozwalają efektownie skręcać czy podchodzić bokiem po stoku.

  - Odpowiednią wysokość dobierzemy odwracając kij do dołu i łapiąc go na wysokości talerzyka. Jeśli w tym miejscu tworzy on z naszą ręką kąt 90 stopni, jest idealny – mówi Kotas.

  Ceny kijków zaczynają się od 80 zł.

  8. Obowiązkowy kask dla dziecki. Gogle nie powiny uciskać

  Kask na stoku w całej Unii Europejskiej obowiązkowy jest do 18 roku życia. Zwiększa bezpieczeństwo jazdy, zgłasza młodego lub niedoświadczonego narciarza.

  Dobry kask można kupić od 200 zł.

  Gogle dobieramy do kasku. Powinny tak przywierać, by nie tworzyły się prześwity, ale nie mogą uciskać. Są też specjalne gogle w wersji optic dostosowane dla osób noszących okulary.

  Cena gogli zaczynają się od ok. 100 zł.

  9. Pielęgnacja nart i desek

  Pielęgnacja desek polega na wypełnianiu ubytków w ich powierzchni, ostrzeniu krawędzi i smarowaniu spodów dla lepszego ślizgu.

  - Najlepiej oddawać narty i snowboardy do serwisu po każdym wyjeździe. Będzie nas to kosztować zaledwie kilkadziesiąt złotych. Samodzielne dbanie o narty będzie kosztowniejsze i wyniesie nawet kilkaset złotych, bo przybory pielęgnacyjne są bardzo drogie - tłumaczy Łukasz Kotas.

  Jeśli będziemy dbać o deski, to posłużą nam nawet 5 lat.

  10. Czy warto wypożyczać sprzęt?

  Jeśli planujemy jeżdzić na nartach dłużej niż jeden sezon, warto zainwestować w swój prywatny sprzęt. Dlaczego? Bo można go lepiej dopasować do naszych umiejętności i cech fizycznych, a to oznacza lepszy komfort jazdy.

  Kompletując sprzęt zdajmy się na rady sprzedawców. Mają duże doświadczenie nie tylko w doborze sprzętu, ale i jeździe na nim. Pamiętajmy, że w punktach wypożyczających narty w pobliżu stoków możemy nie trafić na rozmiary dokładnie odpowiadające naszym. Często również sprzęt, który posiadają, jest wysłużony.

  Przyjemniej, precyzyjniej i bezpieczniej będzie nam się jeździło na sprzęcie, który dobrze znamy.

  Już w poniedziałek podpowiemy, jak skompletować sprzęt snowboardowy.

 • super
  bardzo fajny artykuł pomógł w zalupie nart POLECAM warto poczytać
  ~amator /2012-01-30 17:28

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska pozostanie na skraju niżu Zehra znad Zatoki Ryskie...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...