Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 8°C 6°C -1°C Zachmurzenie duże
zwiń
Informacje
 • Jak skompletować sprzęt snowboardowy?

  19-12-2011 18:35 Poradnik Białej Jazdy
  Jak skompletować sprzęt snowboardowy?

  Dobra deska to podstawa

  Shutterstock

  Coraz więcej amatorów białego szaleństwa zamienia dwie deski na jedną. Przy wyborze odpowiedniego sprzętu snowboardowego kierujemy się jednak nieco innymi parametrami, niż przy wyborze sprzętu narciarskiego. Podpowiadamy jak zrobić to profesjonalnie.

  Jak dobrać deskę

  Wybór deski snowboardowej, podobnie jak nart, determinuje nasz wzrost i waga. W sklepach ze sprzętem snowboardowym znajdują się specjalne tabele, gdzie można sprawdzić, jaką długość przy naszych indywidualnych parametrach powinna mieć deska. Jeśli mierzymy np. 170 cm i ważymy 60 kg, to powinniśmy kupić sprzęt o wysokości ok. 155 cm.

  Styl jazdy

  Przy wyborze deski zastanówmy się, jaką techniką mamy zamiar jeździć. Sprzęt jest bowiem przystosowany do odpowiednich stylów jazdy. W zależności od potrzeb, możemy wybrać trzy rodzaje desek.

  Pierwszt to All Mountain. Są to deski o uniwersalnym przeznaczeniu. Najlepiej nadają się dla osób początkujących, które jeszcze nie są pewne, w którą stronę chcą doskonalić swoje umiejętności. Nadają się do jazdy krawędziowej, jak i skoków. Środek cięzkości w takiej desce jest cofnięty, a to bardzo ułatwia prowadzenie deski.

  Kolejnym typem deski jest Freeride. Tu nacisk położony jest przede wszystkim na szybkość jazdy, zarówno po stokach narciarskich, jak i po puchu. Przód takiej deski jest szerszy, a tył węższy, co ułatwia skręcanie i minimalizuje możliwość zakopania się w puchu.

  Wyróżniamy jeszcze deski Freestyle. Są przeznaczone do skakania. Mają więcej centymetrów niż pozostałe, przez co jeździec uzyskuje większą stabilność i kontrolę przy wyskoku i lądowaniu.

  Kształt i miękkość

  Deski snowboardowe dzieli się na miękkie i twarde. Do nauki zalecane są te pierwsze, ponieważ wybaczają więcej błędów. Rzadziej się na nich upada, płynniej i łagodnie wykonuje się skręty, a przez to wolniej się męczymy.

  Ceny desek snowboardowych zaczynają się od 500 zł.

  Kobieta na desce

  Deski przeznaczone dla kobiet różnią się kształtem, wielkością i designem od desek przeznaczonych dla mężczyzn.  Nie ma to nic wspólnego z dyskryminacją. Deski damskie są po prostu o wiele bardziej komfortowe niż męskie. Po pierwsze są krótsze, przez co łatwiej się na nich jeździ. Inne są parametry doboru, dlatego w sklepie panie powinny pytać o tabele przeznaczone dla swojej płci.

  Ponadto deski damskie są mniej twarde i węższe w talii. Mają też bardzo kobiecą grafikę i kolorystykę. Jest w czym wybierać!

  Wiązania

  Deskarze wyróżniają wiązanie twarde i miękkie. Te pierwsze przeznaczone są do szybkiej jazdy. Stosuje się je głównie w sztywnych deskach slalomowych.

  Wiązanie miękkie montuje się do desek freeride-owych i freestyle-owych. Gwarantują dużą elastyczność, i tym samym możliwość wykonania efektownych figur.

  Rozmiar wiązania dobiera się do rozmiaru buta.

  Buty

  To najważniejszy element sprzętu. Pomagają panować nad deską, skręcać, robić równe triki i ewolucje. W przeciwieństwie do narciarskich muszą być wygodne. W dobrze dobranym bucie pięta jest zablokowana, tzn. nie ma możliwości ruchu w górę, w dół, ani na boki.

  Charakteryzują się skalą twardości, która wynosi 10 stopni. But o twardości (flexie) 3 to but miękki, 7 to już twardy.

  Miękkie i średnio twarde obuwie przeznaczone jest dla snowboardzistów początkujących.

  Zaawansowani deskarze powinni wybierać buty twarde. Mają na ogół 3, 4 klamry, które usztywniają nogę. Doskonale chronią każdy element stopy, w tym podatną na urazy kostkę.

  Ceny butów snowboardowych kształtują się na poziomie 300 -1000 zł.

  Kask i google

  Kask to bardzo ważny element sprzętu każdego snowboardzisty. W razie upadku minimalizuje obrażenia i urazy głowy. Może nawet uratować nam życie. Dlatego powinien mieć certyfikat bezpieczeństwa CE, FISI 1077 lub ASTM 2040.

  Kask dobieramy do rozmiaru i kształtu naszej głowy. Powinien przylegać na jej całej powierzchni. Wówczas chronimy wszystkie kości czaszki.

  Google natomiast chronią przed promieniowaniem UV. Szczególnie polecane są na stokach bardzo nasłonecznionych np w Alpach włoskich. Pomagają też przy śnieżnej pogodzie.

 • SUPER
  Świetny poradnik. Dla laika, który dopiero w tym sezonie chce wyjechać pojeździć na desce.
  ~Sklep Distrikt /2015-10-16 14:08

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest pod wpływem układu niskiego ciśnienia z centrami nad Słowacją i Rosj...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...