Magiczny świat zwierząt. Samogłowy, humbaki i rekiny dziwolągi gośćmi TVN Meteo

Magiczny świat zwierząt

TVN Meteo zaprasza do oglądania filmów dokumentalnych, które przybliżą nam miejsca na Ziemi o jakich nam się nie śniło. Staniemy się gośćmi rekinów, humbaków i orek. Podejrzymy życie mikroorganizmów i bez wysiłku przespacerujemy się upalną Doliną Śmierci.

Dla wygody naszych widzów, TVN Meteo przygotowało szczegółową ramówkę filmów w najbliższym tygodniu. Wszystkie, oczywiście, na antenie TVN Meteo. Zapraszamy!

Zapowiada się pełen niezwykłych dokumentów tydzień. Oto, co w nich znajdziecie:

Życie w piekle odcinek 1 – przetrwać w soli i kwasie.

Niektóre organizmy zwane ekstremofilami rozwijają się w środowiskach wybitnie niesprzyjających życiu. Jeszcze trzydzieści lat temu naukowcy myśleli, że niektóre miejsca na Ziemi, podobnie jak odległe planety, są pozbawione wszelkich form życia. Okazuje się, że istnieją organizmy, które są w stanie żyć w bardzo kwaśnej wodzie o poziomie PH zbliżonym do kwasu siarkowego. Występują w niej sól i toksyczne pierwiastki takie, jak arsen, kadm czy nikiel. Autorzy filmu wraz z naukowcami udadzą się na cztery krańce planety, by zbadać prawdziwe piekła na Ziemi.

Życie w piekle cz.1.
Życie w piekle cz.1.

Życie w piekle 2 – przetrwać w wysokich temperaturach.

W kalifornijskiej Dolinie Śmierci temperatura gleby może sięgać 93 stopni. Okazuje się jednak, że wiele organizmów doskonale radzi sobie w tak gorącym i bogatym w toksyczne substancje środowisku.

Na Saharze żyje mrówka zwana królową pustyni. Mieszka w tej części Sahary, gdzie roczna suma opadów nie przekracza 15mm. W tak gorącym i suchym środowisku zwierzęta muszą przystosować się do trudnych warunków.

Życie w piekle odc.2.
Życie w piekle odc.2.

Życie w piekle 3 – przetrwać w niskich temperaturach

W zimnych środowiskach niepodzielnie rządzą mikroorganizmy, które tworzą podstawę wrażliwego ekosystemu zagrożonego globalnym ociepleniem. Ich mechanizmy przystosowawcze wciąż fascynują naukowców. W TVN Meteo pójdziemy śladami życia do najzimniejszych zakątków Ziemi - na Szpicbergen, Grenlandię i Antarktydę.

Życie w piekle odc.3.
Życie w piekle odc.3.

Życie w piekle 4 – przetrwać w ciemnościach

W związku z życiem w ciemności, niektóre mikroorganizmy mają całkowicie białą skórę, inne są ślepe. Naukowcy chcąc zgłębić kolejne sekrety ewolucji. W tym odcinku będziemy mogli uczestniczyć w obserwacjach, jak mikroorganizmy dają sobie radę z niewielką ilością tlenu, pokarmu i światła. Podążymy śladami życia do najciemniejszych zakątków na Ziemi.

Życie w piekle odc.4.
Życie w piekle odc.4.

Wielkie oceaniczne przygody - sezon pierwszy, odc. 10

Monty Halls udał się do Bimini - łańcucha wysp znajdujących się około osiemdziesięciu kilometrów na wschód od Miami na Florydzie. Jako że, Bimini to wyspy na skraju prądu zatokowego to, co sekundę mija je około sto miliardów litrów wody! W nurcie pływają żarłacze żółte i delfiny. To właśnie tu najłatwiej je spotkać.

Wielkie oceaniczne przygody s1 e10
Wielkie oceaniczne przygody s1 e10

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 1

W tym odcinku Monty Halls kontynuuje swoją podróż po świecie w poszukiwaniu niezwykłych morskich zwierząt. W odcinku otwierającym drugą serię udaje się na spotkanie z kałamarnicą olbrzymią, która obrosła legendą jako kraken, czyli potężny potwór z oceanów, zdolny zaatakować statek, zatopić i pożreć jego załogę. Czy kałamarnica olbrzymia, która osiąga osiemnaście metrów długości to rzeczywiście legendarny kraken?

Wielkie oceaniczne przygody s2 e1
Wielkie oceaniczne przygody s2 e1

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 2

U wybrzeży Anglii co roku wypoczywają tłumy turystów. Spędzają czas na beztroskim leniuchowaniu na plaży, buszowaniu po sklepach i objadaniu się w knajpkach, nie zdając sobie sprawy, że nieopodal w wodzie, żyje nieproszony gość... Lokalne gazety donoszą o pojawieniu się żarłacza białego - rekina ludojada.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e2
Wielkie oceaniczne przygody s2 e2

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 3

Bohaterem tego odcinka będzie długopłetwiec, znany wszystkim, jako humbak. To gatunek walenia z podrzędu fiszbinowców. Zaliczany jest do największych i najcięższych stworzeń zamieszkujących naszą planetę. Dorosłe osobniki osiągają nawet siedemnaście metrów długości ważąc czterdzieści pięć ton.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e3
Wielkie oceaniczne przygody s2 e3

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 4

Monty Halls przebył pół świata po to, by móc zaprosić nas na spotkanie ze zwierzęciem, które człowiek "opisał" już ponad tysiąc lat temu. Współczesna nauka nie wie o nim zbyt dużo. W tym odcinku poznamy bliżej największą kostnoszkieletowa rybę na świecie - Samogłowa. Osiąga trzy metry długości, cztery metry wysokości i waży około dwóch ton.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e4
Wielkie oceaniczne przygody s2 e4

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 5

Tym razem dzięki TVN Meteo przeniesiemy się na wyspę Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej, by spotkać orkę, zwaną niegdyś wielorybem mordercą. Orki to dobrze znani mieszkańcy oceanów. Osiemnastowieczni hiszpańscy marynarze nazwali orkę "morderca wielorybów" bo orki zabijały większe wieloryby. Anglicy błędnie przetłumaczyli tą nazwę jako "wieloryb morderca". A jakie są naprawdę?

Wielkie oceaniczne przygody s2 e5
Wielkie oceaniczne przygody s2 e5

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 6

W tym odcinku Monty Halls postanawił popływać z legendarnym zwierzęciem, zwanym rekinem dziwolągiem. W tym celu udał się na Filipiny. Patrząc na ciało ciało zwierzęcia łatwo zrozumieć dlaczego przylgnęła do niego taka nazwa. Jego ogon jest niemal tak długi jak ciało. To kosogon, rzadko spotykane na naszej planecie stworzenie.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e6
Wielkie oceaniczne przygody s2 e6

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 7

W wschodnich wybrzeży Kanady, gdzie temperatura spa do 1 st. C, można natknąć się na wieloryby oraz zwierzęta zwane kanarkami oceanów - białuchy. Białuchy, podobnie jak białe myszy i ludzie albinosi, mają cechę dziedziczną, przejawiającą się niezdolnością do wytwarzania ciemnego barwnika, melaniny.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e7
Wielkie oceaniczne przygody s2 e7

Wielkie oceaniczne przygody - sezon drugi, odc. 8

W ostatnim odcinku serii, Monty Halls udaje się na spotkanie z delfinami. Ludzkie społeczności zamieszkaujące od wieków tereny nadbrzeżne tworzą na ich temat liczne legendy. Kryje się w nich ziarno prawdy. Delfinom rzeczywiście zdarza się ratować tonących ludzi, a nawet przeganiać atakujące ich rekiny.

U wybrzeży Brazylii podróżnik będzie nurkował z delfinami długoszczękimi - niezwykłymi akrobatami. Podczas jednego skoku potrafią się obrócić nawet siedem razy.

Wielkie oceaniczne przygody s2 e8
Wielkie oceaniczne przygody s2 e8

Dolina Śmierci

Nazwa doliny wywołuje dreszcze i powoduje gęsią skórkę. Nie bez powodu. To najbardziej suche miejsce Ameryki i jedno z najgorętszych miejsc na Ziemi. W 1913 roku tempertura przekroczyła tam 56 st. C. Jak na razie to niepobity rekord ciepła dla Ameryki Północnej. Jest nieprzyjazna dla przyjednych, ale dla swoich mieszkańców bywa bardzo łaskawa.

Dolina śmierci
Dolina śmierci

Baca z Ochodzitej

Film wyprodukowany przez Marka Chodaka dla TVN Meteo. Opowiada o codziennym życiu w bacówce, wypasaniu owiec, produkcji sera i zmaganiach z brakiem wody wysoko w górach.

Baca z Ochodzitej
Baca z Ochodzitej

Autor: mm/usa,ms / Źródło: TVN Meteo

Pozostałe wiadomości

Pogoda na jutro. Sobota 20.04 zapowiada się nieprzyjemnie. Na obszarze całej Polski będzie padać, w niektórych regionach spadnie deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Termometry wskażą od 5 do 12 stopni Celsjusza.

Pogoda na jutro - sobota 20.04. W nocy mieszane opady i chwilami silny wiatr

Pogoda na jutro - sobota 20.04. W nocy mieszane opady i chwilami silny wiatr

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejne dni przyniosą nam kontynuację obecnych trendów w pogodzie. Niżowa aura będzie przepychała nad Polskę masy chłodnego i wilgotnego powietrza, a wraz z nimi kolejne fale chmur i opadów. W weekend na północy spaść może nawet mokry śnieg.

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Pogoda na 5 dni. Niż Annina namiesza w pogodzie. W weekend w tych regionach spadnie mokry śnieg

Źródło:
tvnmeteo.pl

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem i przymrozkami. Jak wynika z prognozy zagrożeń meteorologicznych, początek weekendu może przynieść dodatkowo lokalne oblodzenia i opady śniegu.

Niska temperatura, silny wiatr. Gdzie należy uważać

Niska temperatura, silny wiatr. Gdzie należy uważać

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Dwie kobiety zmarły z zaczadzenia na drodze między Szardżą a Dubajem. Jak przekazała miejska policja, do śmiertelnego zatrucia doszło podczas powodzi, które nawiedziły w ostatnich dniach Zjednoczone Emiraty Arabskie. Ofiary uwięzione zostały w zalanym samochodzie przy włączonej klimatyzacji.

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Powodzie w Dubaju. Utknęły w zalanym aucie, śmiertelnie zatruły się czadem

Źródło:
Gulf News, tvnmeteo.pl

U wybrzeży australijskiej wyspy Saibai znaleziono ciało 16-letniego chłopca, który z kolegą próbował dotrzeć do brzegu po tym, jak zepsuła się ich łódka. Według policji mógł zostać zaatakowany przez krokodyla.

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Nastolatkom zepsuła się łódź, znaleziono ciało jednego z nich. Obrażenia "przypominają atak krokodyla"

Źródło:
ABC News, 9news..com.au, brisbanetimes.com.au

Dubaj rozpoczyna trudny proces sprzątania po powodziach, które nawiedziły miasto we wtorek. Jak przekazały lokalne media, w pracach porządkowych bierze udział ponad pięć tysięcy osób. Do normalności powoli wraca również sytuacja na międzynarodowym lotnisku w Dubaju.

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Do uprzątnięcia Dubaju potrzebowali ponad 5 tysięcy osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Wulkan Ruang w Indonezji wciąż jest aktywny. Jak podały lokalne media, chociaż emisja pyłu i popiołów osłabła w piątek rano, spokój trwał zaledwie kilka godzin. Dookoła wulkanicznego stożka obowiązuje najwyższy stopień ostrzeżeń, a mieszkańcy otrzymali zakaz zbliżania się w jego okolice. Wybuch wpływa także na ruch lotniczy.

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Ruang wciąż groźny. Utrudnienia w ruchu lotniczym mogą trwać tygodnie

Źródło:
The Straits Times, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Ekstremalne upały z przełomu marca i kwietnia w krajach Afryki Zachodniej, mogły spowodować śmierć tysięcy osób - szacuje organizacja World Weather Attribution, zajmująca się badaniami pogody i klimatu. Według jej analizy, fala wysokiej temperatury nie osiągnęłaby takiej skali, gdyby nie ocieplenie klimatu.

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Było prawie 50 stopni. Do zabójczej fali upałów nie doszłoby, "gdyby nie globalne ocieplenie"

Źródło:
Reuters, WWA

W kwietniu pogoda jest bardzo zmienna - raz letnia, raz zimowa - o czym mogliśmy się przekonać w ostatnim czasie. Mamy za sobą letnią Wielkanoc, a teraz w części kraju spadł śnieg. W piątek rano biało było w Bukowinie Tatrzańskiej.

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

W Bukowinie Tatrzańskiej leży śnieg. "Na początku stycznia nie zaznałam takich widoków"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Skamieniałe szczątki gigantycznego węża, który mógł mierzyć nawet 15 metrów, odkryto na terenie kopalni węgla brunatnego w miejscowości Panandhro w stanie Gudżarat, w zachodniej części Indii. Naukowcy nazwali gada Vasuki indicus.

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Odkryto szczątki gigantycznego prehistorycznego węża

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

Powódź nawiedziła południowo-wschodnią część Iranu. Są ofiary śmiertelne - informują media. Władze apelują do mieszkańców o uważanie na krokodyle, które za sprawą wysokiej wody mogą przemieszczać się w inne miejsca ze swoich naturalnych siedlisk.

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Powódź w Iranie. Ofiary śmiertelne, brak wody pitnej i ostrzeżenie przed krokodylami

Źródło:
Reuters, CNN, Iran International

Porzucone samochody, zalane drogi, sklepy z opróżnionymi półkami - tak wyglądał Dubaj w czwartek, dwa dni po obfitych opadach deszczu, które sparaliżowały pustynną metropolię. Wciąż występowały również utrudnienia na międzynarodowym lotnisku w Dubaju. W relacjach świadków szczególnie podkreślana była niezwykła gwałtowność zjawiska.

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

"Inwazja kosmitów", "apokalipsa". Krajobraz Dubaju po najgorszej burzy od dekad

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Guardian, CNN, BBC

Po gorącym, wręcz letnim początku kwietnia przeżywamy bolesne ochłodzenie. Jaka będzie druga połowa kwietnia i co pokazuje prognoza pogody na majówkę 2024? Najświeższe wyliczenia modeli meteorologicznych przejrzała nasza synoptyk Arleta Unton-Pyziołek.

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Pogoda na majówkę 2024. "Widać światełko w tunelu"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największy i najbardziej zaawansowany polski satelita zostanie w tym roku wyniesiony na orbitę okołoziemską. Technologia wykorzystana do jego budowy w przyszłości może zostać użyta także podczas misji w stronę Srebrnego Globu. Reporter TVN24 BiS Hubert Kijek był jedną z pierwszych osób, która miała okazję zobaczyć ten wyjątkowy sprzęt na żywo i porozmawiać z jego twórcami.

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

To najbardziej zaawansowany polski satelita. Zobacz go z bliska

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 12 osób odniosło rany w wyniku trzęsienia ziemi, które w czwartkową noc nawiedziło Japonię. Wstrząsy o magnitudzie 6,6 spowodowały uszkodzenia budynków i dróg oraz przerwy w dostawie wody. Epicentrum zjawiska znajdowało się w strefie, która z uwagi na aktywność sejsmiczną znajduje się pod baczną obserwacją.

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

12 osób rannych po silnym trzęsieniu ziemi. "Uniknęliśmy najgorszego"

Źródło:
Kyodo News, NHK

Nieproszony gość spowodował wstrzymanie odjazdu i aż 17-minutowe opóźnienie superszybkiego pociągu Shinkansen w Japonii. Pasażer zgłosił, że 40-centymetrowy wąż pełza między siedzeniami jednego z wagonów. Uznano za konieczne podstawienie innego składu.

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

40-centymetrowy wąż zatrzymał superszybki pociąg. Aż 17 minut opóźnienia najbardziej punktualnej kolei

Źródło:
CNN, Japan Times

Nagłe opady deszczu i krupy śnieżnej nawiedziły w czwartek Poznań, czego na własnej skórze doświadczył reporter TVN24 Aleksander Przybylski. Jak wyjaśniła synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek, nad Polską przechodziła wtedy masa zimnego, niestabilnego powietrza, która napędzała te pogodowe zmiany.

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Na reportera TVN24 spadła krupa śnieżna

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu sparaliżowały Zjednoczone Emiraty Arabskie. W Dubaju, gdzie doszło do gwałtownej powodzi błyskawicznej, w 12 godzin spadło tyle deszczu, ile zwykle jest notowane przez rok. Czy zasiewanie chmur w ZEA, regularnie stosowane do modyfikacji pogody w tym kraju, mogło przyczynić się do tak katastrofalnej sytuacji?

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Powódź błyskawiczna w Dubaju. Pytania o sztuczny deszcz

Źródło:
Bloomberg, CNBC, WIRED, PAP, Reuters, AFP, tvnmeteo.pl

Słonica o imieniu Viola uciekła we wtorek z wędrownego cyrku odwiedzającego miasto Butte w stanie Montana. "Spacerowała sobie ulicą, pokonała jedną lub dwie przecznice" - informował szeryf.

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Słonica uciekła z cyrku i chodziła po ulicy. Nagranie

Źródło:
Reuters

Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiedziła potężna ulewa. Ulice w Dubaju zamieniły się w rwące potoki. Dubajska policja uratowała kota, który kurczowo trzymał się łapami klamki zalanego samochodu.

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Kot trzymał się klamki auta. Nagranie z zalanego Dubaju

Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl

Na terenie jednej z posiadłości w mieście Wagga Wagga w Australii w wyschniętym potoku znaleziono ponad 500 martwych koni. Władze stanu Nowa Południowa Walia i lokalna policja wszczęły szeroko zakrojone śledztwo - podały lokalne media.

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Ponad 500 martwych koni. Znaleziono je w wyschniętym potoku

Źródło:
ABC, PAP, The Guardian

Chociaż mamy połowę kwietnia, to w polskich lasach pojawiły się już grzyby. I to takie, których występowanie przypada zwykle na początek maja. - Wegetacja rozpoczęła się już trzy-cztery tygodnie wcześniej niż zwykle - przekazał w rozmowie z tvnmeteo.pl Wiesław Kamiński, grzyboznawca. Jakie grzyby można już spotkać?

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

"Jeszcze nie było takiej sytuacji, żeby sezon wiosennych grzybów zaczął się tak wcześnie"

Źródło:
tvnmeteo.pl

Największe od 75 lat opady deszczu nawiedziły Zjednoczone Emiraty Arabskie. - Woda na największej ulicy miała ponad metr głębokości, na 11 godzin utknąłem w samochodzie obok setek innych kierowców - powiedział Samir Saleh Din, mieszkaniec Dubaju.

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Powodzie w Dubaju. "Chciałem kupić coś do jedzenia, wróciłem do domu dopiero następnego dnia"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl, PAP

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

W samolot Polskich Linii Lotniczych LOT nad Szczecinem uderzył piorun. Maszyna musiała zawrócić do Warszawy.

Piorun uderzył w samolot LOT

Piorun uderzył w samolot LOT

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pożar wybuchł w zoo w Eupatorii w nocy z poniedziałku na wtorek. Ogród zoologiczny położony jest na anektowanym przez Rosję ukraińskim Krymie. Jak podał portal Krym.Realii, tamtejsza filia Radia Swoboda, w wyniku żywiołu zginęło ponad 200 zwierząt.

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Pożar w zoo na Krymie. Zginęło ponad 200 zwierząt

Źródło:
PAP, novinite.com, Krym.Realii

Co najmniej 19 osób zginęło w wyniku gwałtownych powodzi w Omanie. Większość ofiar to dzieci - podał w poniedziałek dziennik "Times of Oman", powołując się dane władz w Maskacie. Ewakuowano ponad tysiąc osób ze szkół.

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Kataklizm w Omanie. Nie żyje 19 osób, większość to dzieci

Źródło:
PAP, Reuters, "Times of Oman"

Kawałek metalu, który 8 marca spadł na dom Alejandra Otero w Naples na Florydzie, pochodził z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) – potwierdziła w poniedziałek NASA. Obiekt uszkodził dach budynku i przebił się przez jego dwa piętra. 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Kawałek metalu przebił dwa piętra domu. NASA ujawnia, skąd pochodzi kosmiczny śmieć 

Źródło:
ABC News, TVN24.pl