Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 1°C 10°C 2°C Deszcz przechodzący w śnieg
zwiń
Informacje
 • "Pierwszą gwiazdką" będzie Wenus

  19-12-2011 15:00 Co jeszcze zobaczysz na świątecznym niebie?
  "Pierwszą gwiazdką" będzie Wenus

  W wigilię Wenus zaświeci jasno

  Shutterstock

  Czwarty tydzień grudnia będzie łaskawy dla tych, którzy lubią patrzeć w niebo. Po raz ostatni w tym roku będziemy mogli zobaczyć Księżyc, a na dodatek - w towarzystwie Merkurego. Ponadto w wigilijny wieczór, jako pierwsza gwiazdka, zaświeci nam Wenus.

  Rano w piątek 23 grudnia będziemy mieli ostatnią okazję, żeby w tym roku zobaczyć naturalnego satelitę Ziemi. Niestety, ponieważ faza Księżyca będzie wynosić zaledwie 3 proc., a Srebrny Glob będzie się znajdował niecałe 4 st. na południe od Merkurego i ok. 4 st. C nad horyzontem, będzie trudno go doststrzec.  

  Merkury natomiast będzie widoczny nie tylko w piątek. Przez cały najbliższy tydzień, przed świtem, dobre warunki pozwolą nam go oglądać. Planeta znajdzie się w konstelacjach Skorpiona i Wężownika, ok. 7 st. na północ od Antaresa, najjaśniejszej gwiazdy konstelacji Skorpiona.

  Wenus zostanie pierwsza gwiazdką...

  Po drugiej stronie nieba bardzo jasno świeci Wenus. Druga planeta od Słońca będzie podczas tegorocznej wigilii Bożego Narodzenia "pierwszą gwiazdką". Dzieje się tak zawsze, kiedy widać ją pod koniec grudnia na wieczornym niebie. Należy szukać jej tuż po zachodzie Słońca, ponad 10 st. nad południowym widnokręgiem. Przejdzie z gwiazdozbioru Strzelca do gwiazdozbioru Koziorożca.

  ... Jowisz drugą

  Kolejnym jasnym punktem na niebie będzie w te święta Jowisz. Należy szukać go ponad 3 st. nad wschodnim horyzontem. Choć świeci  słabiej od Wenus, znajduje się znacznie wyżej i dlatego łatwiej go dostrzec.

  W tym tygodniu niektórym z nas uda się też zauważyć Marsa. Będzie wyróżniał się blaskiem i nie powinno być kłopotu z jego dostrzeżeniem.

 • xxxxx
  a gdzie zobaczyc pierwsza gwiazdke w wigilie???
  ~jaros75 /2011-12-19 20:37

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

W ostatnich dniach miesiąca będzie nawet 11 stopni ciepła. Do Polski nadal płyni...

Wojciech Raczyński

alt

Polska jest w zasięgu niżu Wiltrud znad Morza Norweskiego i związanego z nim fro...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...