Informacje
 • Testy, symulacje, sterylne warunki - tak sprawdzają Lema

  21-02-2012 18:18 Godzina "zero" we wrześniu
  Testy, symulacje, sterylne warunki - tak sprawdzają Lema

  Lem ma kształt kostki o boku mierzącym ok. 20 cm

  BRITE.pl

  Lem - pierwszy polski satelita naukowy przechodzi kolejne testy przed startem w swoją kosmiczną misję. Ostatnio badano go w komorze bezechowej Wydziału Elektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Urządzenie, które pozwoli spojrzeć w gwiazdy, ma znaleźć się na orbicie we wrześniu. - To już prawdziwy program naukowy - mówi tvnmeteo.pl kierujący projektem Tomasz Zawistowski.

  W ostatnich tygodniach sporo się dzieje w polskich projektach związanych z budową satelitów kosmicznych. 13 lutego został wystrzelony w kosmos pierwszy polski satelita studencki, stworzony przez studentów Politechniki Warszawskiej przy wsparciu Centrum Badań Kosmicznych PAN. Jednocześnie zespół naukowców z CBK rozwija prace nad pierwszymi polskimi satelitami naukowymi. Jeden z nich, nazwany "Lem" ma znaleźć się na orbicie we wrześniu.

  PW-Sat szybko zniknie zorbity

  - Wystrzelony satelita PW-Sat był zbudowany przez studentów Politechniki i służył przetestowniu pewnych technologii. Satelita Lem i jego bliźniak Heweliusz, nad którymi pracujemy, to już prawdziwy program naukowy - tłumaczy w rozmowie z tvnmeteo.pl Tomasz Zawistowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN, szef projektu "BRITE: Pierwszy Polski Satelita Naukowy".

  Podczas gdy PW-Sat wkrótce ulegnie zniszczeniu na orbicie - właśnie po to, żeby sprawdzić nowy sposób usuwania takich konstrukcji - Lem i Heweliusz pozostaną na niej przez kilka lat. Będą w tym czasie precyzyjnie mierzyć zmiany jasności ponad 280 gwiazd oraz robić zdjęcia określonych obszarów nieba, po czym dokładnie przeanalizować wybrane fragmenty.

  Tak uzyskana wiedza pozwoli weryfikować modele astronomiczne - teorie na temat wewnętrznej budowy i termodynamiki gwiazd.

  Sprawdzali pracę anten i komunikację

  W poniedziałek i wtorek Lem przechodził na WAT test EMC (Electromagnetic Compatibility), w którym sprawdzana była m.in. zgodność i współpraca poszczególnych zespołów satelity.

  Poza tym testowana była też praca anten i ich komunikacja z urządzeniem. - Do tej pory dysponowaliśmy tylko symulacjami, a nie mieliśmy odpowiednich urządzeń ani infrastruktury, żeby stwierdzić, jak to wygląda - powiedziałw rozmowie z PAP Tomasz Zawistowski.

  Pracują w warunkach "podwyższonej czystości"

  Lema czeka jeszcze test na otwartej przestrzeni. Na razie satelita jest chroniony przed zanieczyszczeniami. - Staramy się obsługiwać go w warunkach podwyższonej czystości - opowiadał szef projektu.

  Naukowcy dbają o to, żeby do środka satelity nie dostały się zanieczyszczenia, bo mogłyby one ograniczyć jego możliwości. - Ale podczas testów wyniesiemy go z czystej komory. Będzie mógł "spojrzeć" na gwiazdy i wykonać zdjęcia obiektywem - zaznaczył Zawistowski.

  Na koniec satelita musi przejść pomyślnie testy komunikacji ze stacją kontroli naziemnej, która znajduje się w instytucie Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Warszawie.
  Po tych testach Lem ma zostać umieszczony w czystym pomieszczeniu, gdzie będzie czekać do ostatniego przeglądu.

  We wrześniu wyruszy na orbitę

  Według planu pierwszy polski naukowy satelita ma być wystrzelony 28 września tego roku z kosmodromu pod miastem Jasnyj w Rosji, niedaleko granicy z Kazachstanem. Nie wyruszy na orbitę sam - razem z nim zostanie wystrzelonych kilka innych satelitów, w tym dwa telekomunikacyjne.

  Lem waży niecałe 7 kg i ma kształt kostki o boku wynoszącym ok. 20 cm. Będzie umieszczony na niskiej orbicie okołoziemskiej - ok. 600-630 km od powierzchni Ziemi. Okrążenie Ziemi ma zajmować Lemowi ok. 100 minut.

  Na połowę 2013 roku planowane jest wysłanie na orbitę bliźniaczego Heweliusza.

  Współpracuja z Austriakami i Kanadyjczykami

  Oba urządzenia powstają w ramach programu "BRITE: Pierwszy Polski Satelita Naukowy", jako część międzynarodowego projektu "BRIght Target Explorer Constellation" (BRITE). Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeznaczyło na ich budowę 14,2 mln zł.

  W ramach projektu Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK) i Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK) współpracują z Uniwersytetem w Wiedniu, Politechniką w Grazu, Uniwersytetem w Toronto i Uniwersytetem w Montrealu.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Wiosenna pogoda będzie trwać prawie przez cały tydzień....

Wojciech Raczyński

alt

Napływa ciepłe i suche powietrze polarne morskie z południowego zachodu....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...