Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 19°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Wataha 40 wygłodniałych dzików w Toruniu na Olsztyńskiej

  17-04-2012 13:15 W poszukiwaniu pożywienia zapuszczają się do miast
  Wataha 40 wygłodniałych dzików w Toruniu na Olsztyńskiej

  Głodne dziki podchodzą blisko ludzkich siedlisk

  sxc.hu

  Po zimie dziki chętnie zapuszczają się na przedmieścia w poszukiwaniu łatwo dostępnego pożywienia. Władze Torunia apelują do mieszkańców o niedokarmianie zwierząt, bo osłabia to ich instynkt samozachowawczy i naraża na niebezpieczeństwo.

  - W poniedziałek wataha około 40 dzików odwiedziła osiedle przy ul. Olsztyńskiej. Ponieważ zwierzęta, zwabione pokarmem oferowanym przez tamtejszych mieszkańców, mogą przyzwyczaić się do łatwo zdobytego pożywienia, prosimy mieszkańców, aby nie zachęcali dzików do "odwiedzin" - zaapelowała we wtorek Aleksandra Iżycka, rzeczniczka prezydenta Torunia.

  Jak zaznaczyła, zwierzęta są usposobione łagodnie i nie stanowią zagrożenia dla ludzi. - Do zabudowań przyciąga je możliwość łatwego zdobycia pożywienia - zaznaczyła.

  Dziki także w Bydgoszczy

  Z podobnym problemem starają się walczyć od ubiegłego roku władze pobliskiej Bydgoszczy. Dziki najczęściej pojawiały się tu w dzielnicach Fordon, Osowa Góra i Piaski, które graniczą bezpośrednio z terenami leśnymi.

  W 2011 roku odebrano ponad sto zgłoszeń mieszkańców o obecności zwierząt, które najczęściej penetrowały osiedlowe śmietniki w poszukiwaniu pożywienia.

  Odławianie dzików

  Ponieważ wcześniej stosowane metody, polegające na płoszeniu i odstraszaniu zwierząt, nie przyniosły większych efektów, władze Bydgoszczy zamówiły klatki do odławiania zwierząt. Zwabione do nich świeżą kukurydzą zwierzęta były chwytane i wywożone do lasów aż w okolicach Miastka w Pomorskiem.

  - W ten sposób schwytano dotychczas 36 zwierząt na terenie całej Bydgoszczy - poinformował we wtorek Adam Ferek, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w bydgoskim magistracie.

  Zdaniem specjalistów tylko odtransportowanie dzika na odległość co najmniej 150 km gwarantuje, że nie odnajdzie on drogi do poprzedniego siedliska. Od czasu rozpoczęcia odławiania dzików liczba skarg zgłaszanych na nie przez mieszkańców znacznie się zmniejszyła.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...