Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 19°C 19°C 8°C Przejściowe zachmurzenie
zwiń
Informacje
 • Elektrometeory na niebie nad Hornsundem

  14-05-2012 14:43 Zjawiskowe zdjęcia z Polskiej Stacji Polarnej
  Elektrometeory na niebie nad Hornsundem

  Zorza polarna zaobserwowana w lutym nad Hornsundem

  Kontakt Meteo/Polska Stacja Polarna Hornsund

  Fotometeory i elektrometeory - to nie nazwy obiektów z kosmosu, które mogą spaść na Ziemię. Chodzi o zjawiska atmosferyczne inne niż chmury. O tym, co powstaje z gry światła w kroplach wody i kryształkach lodu na niebie, opowiadają naukowcy z Polskiej Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Opowieść dopełniają zjawiskowe zdjęcia.

  W trakcie całorocznej pracy w stacji badawczej naukowcy obserwują różne zjawiska atmosferyczne. Wszystkie inne niż chmury nazywa się ogólnie meteorami, ale różnią się one od siebie w zależności od sposobu i miejsca powstawania.

  - Dzieli się je na cztery grupy: hydrometeory (do których należą między innymi deszcz, mżawka, śnieg, mgła), litometeory (np. dymy, zamieć piaskowa, wiry pyłowe), fotometeory (np. halo, wieniec, iryzacja) oraz elektrometeory (między innymi zorza polarna) - wyjaśnia Tomasz Wawrzyniak, meteorolog z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund.

  Wszystkie barwy tęczy

  Do najpiękniejszych należą te z dwóch osatnich grup. Piękne efekty tworzą nawet takie, które dobrze znamy.

  - Gdy światło Słońca lub Księżyca odbija się na kroplach wody (deszczu, mżawki, mgły), ulega rozbiciu i rozszczepieniu, można wtedy obserwować tęcze - pisze Wawrzyniak. - W tęczy głównej barwa fioletowa występuje po stronie wewnętrznej, czerwona – po zewnętrznej. Tęcza biała tworzy się na mgle lub zamgleniu - dodaje.

  Pierścień halo, kurtyny Aurory

  Gdy światło Słońca lub Księżyca załamuje się na kryształkach lodu chmur wysokich (zwykle Cirrostratus) można zaobserwować pierścień halo. Było on widoczny nad Hornsundem w sobotę.

  "Najbardziej spektakularnym zjawiskiem obserwowanym nad Polską Stacją Polarną są zorze polarne (Aurora Borealis) związane z przepływem prądu w jonosferze" - stwierdza Wawrzyniak. Przebywający w Hornsundzie mogą je obserwować od września do marca. "Kolory zorzy zależą między innymi od wysokości, na której następuje wzbudzenie atomów i ich rodzaju. Na ogół jeśli zderzenie następuje z azotem, widzialny jest kolor czerwony i niebieski, jeśli z tlenem - zielony i różowy" - wyjaśnia badacz.


 • Autobiografia p. Tomasza Wawrzyniaka ?
  Z tego co wiem to na stacji pracuje 2 meteorologów.
  Pozdrowienia dla Pani Marty Bani.
  ~meteo /2012-05-21 16:43

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...