Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 18°C 19°C 8°C Zachmurzenie umiarkowane
zwiń
Informacje
 • Na Kanarach lato. Żar z nieba i inwazja meduz

  14-05-2012 11:30 Temperatura na Wyspach Kanaryjskich sięga 38 st. C
  Na Kanarach lato. Żar z nieba i inwazja meduz

  Na wybrzeżu Wysp Kanaryjskich znaleziono mnóstwo meduz

  PAP/EPA

  Hiszpańskie służby meteorologiczne wydały drugi, pomarańczowy alarm ostrzegający przed panującymi na Wyspach Kanaryjskich upałami. Temperatury na Lanzarote, Fuertaventurze i Gran Canarii mają w ciągu kilku najbliższych dni sięgać 38 st. C. Z powodu upałów zmarły już dwie osoby.

  Podobnie ma być na pozostałych wyspach należących do archipelagu: El Hierro, La Gomera, La Palma i i Teneryfie, gdzie temperatura w cieniu może osiągać 34 st. C. Tam utrzymano wydane wcześniej ostrzeżenie koloru żółtego.

  Upał może zabić

  Z powodu afrykańskich upałów na popularnej wśród turystów Gran Canarii zmarło dwoje Brytyjczyków. 78-letnia kobieta zmarła z powodu udaru słonecznego, a 65-letni mężczyzna zmarł w szpitalu na niewydolność oddechową.

  Służby ratunkowe poinformowały, że tylko jednego dnia otrzymały kilkanaście zgłoszeń o omdleniach, udarach i niebezpiecznych sytuacjach głównie wśród starszych turystów.

  Inwazja meduz

  Gorące powietrze i ciepła woda zachęcają do kąpieli. W ciągu kilku dni na brzegach wysp znaleziono aż pięć ton meduz. Lokalna prasa pisze wręcz o "inwazji".

  Naukowcy sugerują, że nadzwyczajna obfitość meduz w przybrzeżnych wodach to wynik wzrostu ciśnienia i silnego wiatru znad oceanu.

  Spotkanie z tymi charakterystycznymi stworzeniami może skutkować poparzeniem i reakcją alergiczną. W przypadku kontaktu z dużą ilością meduz mogą wystąpić trudności z oddychaniem, co z kolei może skończyć się śmiercią.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Niezbyt wysoka temperatura i chłodne, choć już bez przymrozków, noce to wina prz...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...