Informacje
 • W górach znowu zima: -5 st. C na Kasprowym

  14-05-2012 08:49 Chłodno na Podhalu, biało w Tatrach. Obejrzyj fotogalerię
  W górach znowu zima: -5 st. C na Kasprowym

  Turyści na ośnieżonym Kasprowym Wierchu

  PAP/Grzegorz Momot

  W całej Polsce nastąpiło nagłe ochłodzenie. Jednak o prawdziwym szoku pogodowym mogą mówić mieszkańcy Podhala i turyści, którzy spędzili tam ostatni tydzień. Po upalnych dniach nastąpiło załamanie pogody, w górach spadło kilka centymetrów świeżego śniegu, a temperatura zeszła poniżej zera.

  W nocy z soboty na niedzielę w Tatry wróciła zima. Termometry na Kasprowym Wierchu wskazywały -6 st. C, a na szczycie leżały dwa cm śniegu - poinformował dyżurny obserwator Wysokogórskiej Stacji Meteorologicznej.

  Zimno

  W poniedziałek rano na Kasprowym Wierchu zanotowano -5 st. C. W samym Zakopanem zaś były cztery stopnie powyżej zera. Niskie temperatury i nocne przymrozki na Podhalu potrwają do końca nadchodzącego tygodnia.

  Artur Chrzanowski, synoptyk TVN Meteo, zwraca uwagę, że górskie szlaki mogą być niebezpieczne, bo oprócz opadów śniegu w ciągu ostatniej doby wystąpiły marznące opady deszczu.

  - W Tatrach spadły 2 litry wody na metr kwadratowy, więc jest to niewiele, ale przy panującej na wysokości Kasprowego ujemnej temperaturze szlaki są oblodzone i śliskie - dodaje Chrzanowski.

  Niebezpiecznie

  Śnieg w Tatrach pojawił się powyżej górnej granicy lasu. Tam pod cienką warstwą świeżego śniegu w wielu miejscach na szlakach turystycznych zalegają dodatkowo płaty twardego i zmrożonego śniegu.

  Wejście na taki płat śniegu grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem i upadkiem. Na północnych stokach, w żlebach i miejscach zacienionych śniegu jest bardzo dużo.


 • normalka
  zimni ogrodnicy i zoska czyli do polowy maja zzimno pozniej upaly i intensywne burze i opady, pozniej okres sw. Jana gdzie pada mocno i intensywnie i pozniej od 26.07 Anki zimne noce i poranki----> taki los jak co roku i nie trzeba robic takiej sensacji
  ~highlander /2012-05-14 12:00
 • prawdziwi turysci
  Nalezy pogratulowac polskim turystom za wyobraznie. W weekend majowy na Kasprowym, spotkalam ludzi w japonkach z reklamowkami w reku. Dzieki takiemu wyposazeniu jest taka duza ilosc wypadkow w gorach.
  ~zuza /2012-05-14 11:16
 • nic nowego
  Jak byłam w ostatnich dniach sierpnia, też padał śnieg, wiadomo że troszkę, ale jednak to zaskoczenie.. trzeba być zawsze przygotowanym
  ~uwoj /2012-05-14 10:35
 • Zima
  Śniegu w górach można sie podziewać o każdej porze roku:)))
  ~xxx /2012-05-13 19:43
 • snieg w tatrach
  w 2011 roku byłam na Kasprowym 6 maja i też był śnieg po kolanka
  ~jagau /2012-05-13 18:57

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...