Informacje
 • Historyczny lot w kosmos z trudnościami

  19-05-2012 11:42 Pierwszy prywatny statek kosmiczny poleci na ISS dopiero 22 maja

  Na orbitę Dragona miała wynieść rakieta nośna Falcon-9

  PAP/EPA

  Historyczny start pierwszego prywatnego statku kosmicznego, który miał zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, został przełożony na 22 maja. Kapsuła transportowa miała zostać wyniesiona na orbitę o godzinie 10.55 naszego czasu. NASA poinformowała jednak przed samym startem, że czujniki w komorze ciśnieniowej silnika nr 5 rakiety nośnej wykazały zbyt wysokie ciśnienie.

  Statek miał wystartować z wyrzutni na Przylądku Canaveral.Miał to być testowy, ale przy okazji statek miał dostarczyć kosmonautom na ISS transport żywności. Po 21 dniach planowany był powrót Dragona na Ziemię.

  Zbudowany przez prywatną firmę SpaceX Dragon początkowo miał zostać wystrzelony 30 kwietnia. Z przyczyn technicznych start przełożono jednak na 7 maja, później na 19, a teraz na 22 maja.

  50 milionów i współpraca z NASA

  Współpraca z prywatnymi firmami uwolni NASA od korzystania z rosyjskich Sojuzów i kosmodromu w kazachskim Bajkonurze, co jednorazowo kosztuje Agencję ok. 50 mln dolarów.

  Wylot kapsuły skonstruowanej przez SpaceX nie ozanacza, że firma ta ma wyłączność na współpracę z NASA. Agencja wybrała do współpracy także firmę Orbital Science Corporation. W jej przypadku na rok 2012 planowane są trzy testowe starty rakiety Antares (Taurus II).

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...