Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 0°C 4°C -1°C Słonecznie
zwiń
Informacje
 • Udało się za czwartym razem. Falcon 9 wystartował

  22-05-2012 10:22 Pierwszy komercyjny statek kosmiczny leci do ISS

  Falcon 9 wystartował

  NASA

  I stało się. Należąca do prywatnego przedsiębiorstwa rakieta orbitalna Falcon 9 we wtorek o godz. 09.44 czasu polskiego (03.44 czasu wschodnioamerykańskiego) wyniosła w przestrzeń kosmiczną statek Dragon. Jest to lot próbny, statek ma odłączyć się od rakiety nośnej i zacumować do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, dojdzie do tego już w piątek.

  Falcon 9, rakieta nośna wybudowana przez amerykańskie przedsiębiorstwo przemysłu kosmicznego SpaceX (Space Exploration Technologies Corporation), wystartowała z Przylądka Canaveral we wtorek o godz. 9.44 czasu polskiego.

  Za czwartym razem

  Było to już czwarte podejście do wyniesienia Dragona na orbitę. Pierwszy raz rakieta miała zostać wystrzelona 30 kwietnia, ale na pół sekundy przed startem przerwano procedurę startową. Ostatnia nieudana próba miała miejsce 19 maja - wówczas czujniki w komorze spalania jednego z silników Falcona wykazały zbyt wysokie ciśnienie.

  Sukcesem będzie dokowanie

  Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem i wyniesiony przez rakietę statek kosmiczny Dragon odłączy się, a następnie zadokuje w piątek do ISS, będzie można powiedzieć, że pierwszy komercyjny lot do Stacji zakończył się sukcesem.

  Póki co płacą Rosjanom

  Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) liczy na powodzenie misji, ponieważ wynajem "kosmicznych taksówek", które dostarczają astronautom na ISS m.in. żywność (a w dalszej perspektywie - zabiorą ich ze Stacji lub ich na nią zawiozą) pozwoli znacznie ograniczyć ponoszone przez nią koszty. Po zakończeniu programu promów kosmicznych NASA płaci aż 60 mln dol. za każdy lot na ISS Rosjanom, ponieważ tylko oni dysponują odpowiednimi statkami kosmicznymi.

 • błedy w datach
  prosiłym o dokładniejsze przeanalizowanie treści serwisów z których przepisuje sie informacje. Łatwo się połapać że usterka w komerze spalania miałą miejsce19 maja nie 30 kwietnia.
  ~zamb /2012-05-23 09:55
 • Ten film zawiera treść pochodzącą itd., któryzablokował jej wyświetlanie
  w tej witrynie.
  ~ku1 /2012-05-22 20:16
 • O.O
  Ale wydarzenie, piękne video.
  ~Pogodynka /2012-05-22 16:37
 • Wielkie nic ma to z serwisem o pogodzie wspólnego.
  j/w
  ~ku1 /2012-05-22 11:06

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Do naszego kraju nadal, prawie bez przerwy od początku stycznia, dociera ciepłe ...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby Polska dostanie się pod wpływ wyżu Ekart II znad Rumunii....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Pogoda w Polsce jest przedwiosenna. Ptaki śpiewają jak w marcu, a nad rzeką Rawk...