Pogoda
Dodaj lokalizację
Aktualna temp.: 3°C 5°C 5°C Zachmurzenie umiarkowane z przelotnymi opadami
zwiń
Informacje
 • Curiosity na ostatniej prostej. Czerwona Planeta czeka

  01-08-2012 19:40 Marsjański łazik coraz bliżej powierzchni

  Łazik marsjański Curiosity

  NASA

  Sonda kosmiczna wraz łazikiem Curiosity w niedzielę znalazła się na ostatniej prostej do osiągnięcia celu, czyli lądowania na Marsie - poinformowała NASA. Planowo Curiosity dotknie kołami Czerwonej Planety 6 sierpnia o godz. 7:31 czasu polskiego

  NASA podkreśla, że najtrudniejsze chwile dopiero przed łazikiem. Podczas lądowania sterowanie w czasie rzeczywistym jest bowiem niemożliwe.

  W tym czasie komunikacja z Curiosity będzie opóźniona, sygnał z Marsa na Ziemię będzie musiał pokonać 100 milionów kilometrów, a na to potrzeba 7 minut.

  Trudne lądowanie

  Wejście w atmosferę z prędkością 20 tys. km/h przysporzy również innych problemów. W ciągu siedmiu minut łazik będzie musiał wyhamować i pozbyć się gigantycznego pędu nadanego w czasie lotu z Ziemi.

  To nie będzie łatwe, jak na Ziemi. Marsjańska atmosfera jest bowiem stukrotnie rzadsza niż ziemska. Nawet użycie spadochronu daje w przypadku Marsa o wiele mniejszy efekt. Samo wejście w atmosferę spowolni Curiosity do "zaledwie" 1600 km/h.

  Sześć kół

  Łazik Curiosity to sześciokołowy pojazd z zamontowanym oprzyrządowaniem badawczym, ramieniem robotycznym, systemami nawigacyjnymi i komunikacyjnymi, oprogramowaniem i autonomicznym źródłem zasilania – radioizotopowym generatorem termoelektrycznym

  2,5 milarda dolarów

  W momencie lądowania sonda wraz z łazikiem będzie miała za sobą 570 milionów kilometrów, a planowany podstawowy czas trwania misji to 1 rok marsjański czyli 98 tygodni. Całkowity koszt projektu wyniesie 2,5 miliarda dolarów.

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Na mapach pogody na razie nie widać mroźnej, zimowej aury. Do Polski właśnie nap...

Wojciech Raczyński

alt

W ciągu następnej doby niż Quentin przemieści się nad południową Finlandię....

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Jak wygląda obecnie pogoda na święta? Około 18 grudnia nad Atlantykiem uformować...