Informacje
 • Altweibersommer wisi w powietrzu

  27-08-2012 12:34 Blog meteorolog Arlety Unton-Pyziołek
  Altweibersommer wisi w powietrzu

  Babie lato w Szwajcarii

  fot. Shutterstock

  "Lato starych bab", czyli Altweibersommer – tak Niemcy nazywają tę ciepłą i słoneczną porę roku, określaną przez Polaków "złotą polską jesienią" czy "babim latem". Trudno nie zgodzić się, że Słowianie, w porównaniu z Germanami, mają więcej wdzięku i romantyzmu.

  Najpiękniejsze jednak określenie pasma słonecznej jesiennej pogody dała światu Ameryka Północna: słynne "Indian Summer". Ponoć indiańskie lato najbardziej zjawiskowe jest w Nowej Anglii i Kanadzie, gdy kolory drzew silnie mienią się żółto, pomarańczowo, czerwono i brązowo, w czasie napływu, chłodnych, czystych i przejrzystych mas powietrza arktycznego prosto z dalekiej północy. Kontrast między zimnym błękitem nieba i ciepłymi barwami natury zapiera dech w piersiach.

  Najpiękniejszy czas

  Samo określenie "Indian Summer" wiąże się z rdzennymi mieszkańcami Ameryki, mocno związanymi z przyrodą i rozmiłowanymi w jej mocnych, wyrazistych kolorach. Poza tym czas ten był tradycyjnie ostatnim wielkim indiańskim sezonem polowań przed zimą, kiedy wysoka jeszcze temperatura pozwalała zwierzętom na opuszczenie kryjówek i swobodne żerowanie.

  Ciekawe, że w kulturze anglosaskiej "Indian Summer" to również określenie szczęśliwego, pełnego sukcesów czasu, szczególnie u schyłku życia czy kariery.

  Nadzieja dla Polski

  W Polsce nadzieję, na piękne "babie lato", dała bohaterka wczorajszego wieczoru, czyli szesnastodniowa prognoza pogody. Słoneczna i ciepła ma być pierwsza dekada września.

  Potwierdzają to ciepło prognozy długoterminowe amerykańskiego NOAA, które pozwalają również wierzyć w nadejście prawdziwej złotej jesieni w trzeciej dekadzie września i w początku października. Jest spora szansa na rozbudowę po 20 września wału wyżowego, rozciągającego się od Azorów, przez Europę Środkową, basen Morza Czarnego po Azję południowo-zachodnią i południową. Taki układ baryczny bywa stabilny i gwarantuje co najmniej dwutygodniowy spokój w pogodzie, słońce i ciepło. Oby…

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...