Informacje
 • Polska rajem grzybiarzy. Zbieracie?

  27-08-2012 21:04 Reporterzy 24 na grzybobraniach
  Polska rajem grzybiarzy. Zbieracie?

  Grzybobranie w Puszczy Bydgoskiej

  Kontakt Meteo/FLASHBYDGOSZCZ

  Leśnicy przekonują, że Polska to prawdziwy raj dla grzybiarzy. Każdego roku w polskich lasach można znaleźć co najmniej 20 mln kg jadalnych grzybów. Polacy mają łatwiejszy do nich dostęp niż obywatele innych krajów, bo w 80 proc. naszych lasów jest własnością państwa. Okazji do zbiorów nie opuszczają Reporterzy 24.

  W naszych lasach występuje ponad tysiąc jadalnych gatunków grzybów, choć najczęściej zbieramy tylko kilkanaście tych najpopularniejszych. Leśnicy ostrzegają przed zbieraniem grzybów nieznanych. Radzą, by w razie niepewności sięgnąć po kieszonkowy atlas grzybów, który warto mieć przy sobie podczas grzybobrania.

  Łatwy dostęp w Polsce

  Lasy Państwowe zarządzają blisko 80 proc. terenów leśnych, dlatego Polacy mają wolny wstęp do lasów i mogą swobodniej korzystać z runa leśnego. W Polsce zakaz zbierania dotyczy tylko gatunków chronionych.

  Leśnicy zachęcają do korzystania z polskich lasów. Z myślą o zmotoryzowanych amatorach grzybów, od sierpnia do października w pobliżu miejsc szczególnie upodobanych przez grzybiarzy tworzą specjalne "grzyboparkingi".

  Ograniczenia na zachodzie

  Obywatele innych krajów mają znacznie bardziej utrudniony dostęp do lasów. - Jest to częściowo skutek dominującej w innych państwach własności prywatnej w lasach, co ogranicza wstęp do nich, ale też i przepisów - mówi Mariusz Turczyk z Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

  Wyjaśnił, że w wielu krajach, np. w Niemczech lub Wielkiej Brytanii, pojedyncza osoba zebrać może tylko określoną ilość grzybów (do 1-2 kg). W Belgii czy Holandii ich zbieranie jest w większości regionów albo w całym kraju w ogóle zakazane.

  Obok limitów ilościowych istnieją także czasowe, jak choćby w Austrii. We Francji nawet za grzybobranie w lasach publicznych trzeba płacić, a owocniki można zachować tylko do użytku własnego.

  Grzybiarskie imprezy

  W polskich lasach organizowane są też wspólne grzybobrania, czyli rodzinne festyny i pikniki, podczas których można m.in. pochwalić się swymi grzybiarskimi rekordami, sprawdzić umiejętności w rywalizacji z innymi grzybiarzami.

  W połowie września "Wielkie Grzybobranie" odbędzie się np. w Długosiodle pod Wyszkowem (Mazowieckie). Spotkać się tam mają artyści, samorządowcy, służby mundurowe, dziennikarze i inni miłośnicy grzybów.

  Reporterzy 24 już zbierają

  Grzybów z każdym dniem przybywa, a to za sprawą pogody. Ciepłe i słoneczne dni coraz częściej przeplatają się z pochmurnymi i deszczowymi, co stwarza idealne warunki do wzrostu.

  Dorodne okazy przesyłają nam na zdjęciach Reporterzy 24:

 • nie ma grzybów
  Moja teściowa uparcie co dzień na grzyby jeździ.Dosłowmie po 30 deko kurek i w dodatku suchych na wiór.Myślę że grzybów nie będzie u nas w tym roku :(
  agapo30 /2012-09-15 22:16
 • wypad na grzyby
  ja zapraszam do wielkopolski okolice opalenicy u nas też jest wysyp grzybów
  ~piotr /2012-09-15 14:44
 • Na grzyby:)
  Na lubelszczyźnie wysyp grzybów:) I to same prawdziwki:)
  ~Maria /2012-08-28 20:42
 • u nas nie ma nic :(
  3 godziny i jedem mały grzybek.... lipa !!!
  ~Edi /2012-08-28 16:35
 • warmia-mzury
  ja byłem wczoraj i jestem zadowolony ! całe wiadro ! i wychodzą już opieńki ! :) a w lesie jest mnóstwo grzybów !
  ~aha /2012-08-28 16:01

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!

Blogi

Tomasz Wasilewski

alt

Gorącą pogodę poprzedzą dni z umiarkowaną temperaturą. Sprawdź, co szykuje dla n...

Wojciech Raczyński

alt

Za pogodę w Polsce odpowiada zatoka niskiego ciśnienia i związany z nią front at...

Arleta Unton-Pyziołek

alt

Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...